22 października zakończyliśmy obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Tego dnia w klasach młodszych rozwiązywano zagadki związane z zawodami, malowano postacie przedstawiające różne zawody. Uczniowie klas starszych rozwiązywali krzyżówki, w których wykazywali się wiedzą na temat mniej i bardziej znanych zawodów.
Pani Małgorzata Katarzyńska - przedstawiciel Młodzieżowego Centrum Kariery w Kutnie przeprowadziła w klasie VII warsztaty pt.: „Badanie osobowości”, zaś w klasie VIII „Predyspozycje zawodowe”.
19 października w ramach TYGODNIA KARIERY gościliśmy w naszej szkole górnika z Kopalni Węgla Kamiennego „Julian” w Piekarach Śląskich. Uczniowie z uwagą go słuchali, zadawali pytania, przymierzali czapkę gościa.
18 października w ramach TYGODNIA KARIERY przyjechali do nas pracownicy TV Kutno. Była to dziennikarka Anna Król i operator kamery Paweł Pisarski. Przeprowadzili oni krótki wywiad z panią dyrektor Jolantą Rosół. Następnie opowiedzieli o swej pracy, odpowiadali na pytania ciekawskich uczniów.
Dzieci mogły sprawdzić się w roli kamerzysty, dziennikarza przeprowadzającego wywiad lub osoby udzielającej wywiadu.
17 października, w ramach Tygodnia Kariery, uczniowie spotkali się z p. Dariuszem Struszczakiem - kierownikiem produkcji filmowej, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Opowiedział on o produkcji filmów m.in. „Akademii Pana Kleksa”.
Drugim gościem tego dnia była nauczyciel szkoły innej niż wszystkie – p. Ilona Struszczak, która pracowała w Szkole Podstawowej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Opowiedziała o pracy z dziećmi, którzy byli pacjentami w szpitalu. Nasi uczniowie zadawali wiele pytań. Byli ciekawi, czym rózni się nauczanie w szkole od nauczania w szpitalu.
HARMONOGRAM
Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery
w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole będą realizowane następujące działania:
lp |
Data/ godz.
|
Zadanie |
klasa |
miejsce |
1 |
16 X 2018 r.
9:00 – 12:00 |
Warsztaty Artystyczne w Młodzieżowym Domu Kultury w Kutnie
|
I II III |
MDK -Kutno |
2 |
17 X 2018 r. 9:15
12:30 |
1. Spotkanie z kierownikiem produkcji filmowej oraz wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich Panem Dariuszem Struszczakiem 2. Spotkanie z nauczycielem pracującym w szkole w szpitalu panią Iloną Struszczak 3. Czytamy książeczki o zawodach 4. Zagadki o zawodach |
0-VIII
0-III |
Sala gimnastyczna Oddział przedszkolny, klasy
|
3 |
18 X 2018 r. 10:10 |
1. Spotkanie z pracownikami TV Kutno
2. „Malowanki – kolorowanki” - różne zawody |
0-VII
0- III |
Sala gimnastyczna
Oddział przedszkolny, klasy |
4 |
19 X 2018 r. 9:15 8:30 |
1. Spotkanie z górnikiem – „Jak wyglądała dawniej a jak dziś praca górnika?” 2. Rozsypanki i zagadki o zawodach wykonywanych dawniej i dziś 3. Rozwiązywanie krzyżówek |
0-VIII
0-III IV-VIII |
Korytarz / dół
Oddział przedszkolny, klasy Zajęcia z wychowawcą, doradztwo zawodowe |
5 |
22 X 2018 r.
|
1. Spotkanie z przedstawicielem Młodzieżowego Centrum Kariery Małgorzatą Katarzyńską |
VII- VIII |
W klasach |
6 |
23 X 2-018 r |
1. Spotkanie na planie filmowym „Barwy szczęścia”
|
IV-VI |
Warszawa -plan filmowy |
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Tegoroczne działania zaplanowane są w dniach
od 15 do 21 października 2018 r.
i realizowane będą pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia!"
Ogólnopolski Tydzień Kariery zorganizowany został po raz pierwszy w Polsce jesienią 2009 roku, w dniach 5–11 października. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży) i rodziców. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery można realizować każdą ideę, każdy pomysł, każde działanie na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego.
My podejmiemy następujące działania:
- rozsypanka „Znam zawody”,
- zagadki o zawodach
- czytanie książeczek
Wybór ścieżki zawodowej to jedna z najważniejszych w życiu decyzji. Można ją w dorosłym wieku zmieniać lub modyfikować, jednak ten pierwszy, kluczowy wybór kierunku następuje w szkole podstawowej. W celu przybliżenia uczniom różnorodnych obszarów, szkoła organizuje Festiwal Zawodów.
Drodzy ósmoklasiści !
Już za kilka miesięcy, będziecie musieli podjąć ważną decyzję wyboru nowej szkoły. Decyzja ta jest istotna, gdyż od niej bardzo często zależy jaki zawód będziecie wykonywać, czym będziecie się zajmować, ile zarabiać, a co najważniejsze, czy będziecie czuć satysfakcję z wykonywanej pracy!
Dlatego bardzo ważne jest, by taką decyzję podjąć w pełni świadomie, mając pełną wiedzę o ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych naszego regionu.
W dniu 16 października od godziny 12.00 do 12.30, 74 uczniów z klas IV-VIII i oddziału przedszkolnego oraz 5 nauczycieli wykonywało resuscytację krążeniowo – oddechową przy użyciu 5 specjalnych fantomów.
W ten sposób po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Bicia Rekordu z WOŚP.
13 października 2018 r. odbył się „XIII Rajd Śladami Dh Andrzeja w Trębkach”. Wzięło w nim udział 10 zuchów i 8 harcerzy z naszej szkoły wraz z opiekunkami: dh Małgorzatą Roszewską .
W tym roku organizatorzy rajdu przygotowali dla harcerzy i zuchów ciekawą trasę z zadaniami do wykonania. Zuszki dzielnie pokonały wyznaczoną trasę, wędrując z mapą w ręku po Trębkach. Miały do zaliczenia zadania ukryte w kopertach schowanych w lesie. Podczas wędrówki podziwiały piękną złotą jesień. Przeżyły tam niezwykłą przygodę i zdobyły nowe doświadczenia. Po powrocie z trasy dzieci bardzo zmęczone, ale i zadowolone, zajadały pyszną grochówką. Po krótkim odpoczynku miały znowu ogrom energii do zabawy na placu zabaw.
Harcerze na XIII Rajdzie stanowili odrębną drużynę. Podczas pokonywania trasy dzielnie zmierzyli się z wszystkimi konkurencjami. W słońcu, kurzu i pocie wędrówka dobiegała końca.
Rajd zakończył się apelem w niezwykłym miejscu - przed domem, w którym urodził się Druh Andrzej Małkowski. Tam ogłoszono wyniki zmagań, rozdano dyplomy i nagrody dla zwycięskich drużyn, a także pamiątkowe plakietki dla wszystkich uczestników. Wspólne wysiłki całego patrolu się opłaciły. Zuchy zjęły I miejsce a harcerze IV.
Tak niewiele potrzeba, aby się świetnie bawić!
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”
ks. Jan Twardowski
Gromada zuchowa „Leśne zwierzęta” i Drużyna harcerska „Kwiaty polne” ogłaszają zbiórkę zniczy na groby zmarłych nauczycieli i poległych żołnierzy na cmentarzach w Łękach Kościelnych, Orłowie i Bedlnie. Znicze i wkłady można przynosić do szkoły w dniach 17.10. – 30.10.2018r.
Bardzo prosimy o przyłączenie się do naszej akcji.
W dniu 16 października uczniowie z klas IV - VIII oraz z oddziału przedszkolnego wezmą udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Rekord jak co roku staramy sie pobić razem z WOŚP w godzinach 12.00 - 12.30
12 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy VI: Julia Rzepnikowska, Zuzanna Fercikowska, Julia Antczak, Oliwia Antczak, Martyna Bielecka, Jakub Janicki, Łukasz Sobański, Kamil Marciniak, Hubert Bilski oraz uczeń kl. VIII Bartosz Kowalczyk pod kierunkiem p. Katarzyny Kubiak zaprezentowali krótki występ kabaretowy. Cieszył się on dużym zainteresowaniem publiczności, zwłaszcza nauczycielskiej.
Następnie Julia Zielińska i Igor Jóźwiak w imieniu wszystkich uczniów złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, a następnie wręczono im drobne upominki od Samorządu Uczniowskiego.
Na koniec spotkania dyrektor szkoły Jolanta Rosół wręczyła swoim pracownikom dyplomy, które były symbolem nagrody dyrektora.
12 października odbyło się w naszej szkole Ślubowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści przyrzekali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię klasy i szkoły, uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosną, starać się być dobrymi kolegami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom, nauczycielom.
Przedstawicielka rodziców p. Kinga Dominiak – Czyrkun w imieniu wszystkich rodziców poprosiła dyrektora szkoły o pasowanie dzieci na uczniów klasy I.
Pani dyrektor Jolanta Rosół wraz z wychowawczynią Katarzyną Traczyk pasowały dzieci na uczniów I klasy i wręczyły im pamiątkowe upominki (dyplomy pasowania, teczki na dyplomy i świadectwa) oraz pierwszy dokument tożsamości - legitymację uczniowską.
W podziękowaniu maluchy przedstawiły bardzo bogaty program artystyczny przygotowany pod kierunkiem ich wychowawczyni, który spowodował wzruszenie wielu widzów. Dzieci pięknie zaprezentowały wiele wierszyków i piosenek.
W niektórych piosenkach zaprezentowały się solo lub w duecie. Antoni Kowalewski w utworze „Wśród pierwszaków chodzą słuchy”, „pouczał” Przemka, jak musi zachowywać się w szkole. Julię Dominiak można było podziwiać w piosence „Mam mundurek śliczny, nowy”. Wiktoria Lewandowska i Marcelina Mrowicka swoją piosenką „Żegnamy naszą Panią” pożegnały panią od przedszkola - Katarzynę Andrzejczyk.
Dzieci zostały sowicie nagrodzone brawami za swój występ, a ich mamy wzruszone.
Pierwszaki z okazji swojego święta otrzymały wiele upominków. Ksiądz proboszcz Parafii Łęki Kościelne dał każdemu dziecku po czekoladzie.
Od Samorządu Uczniowskiego dostały kostki Rubika oraz plany lekcji za pięknie odśpiewany hymn szkolny.
Rada Rodziców podarowała pierwszoklasistom tablice suchościeralne i bańki mydlane, do klasy zakupiła również dwa zestawy magnesów Alfabet i Cyfry oraz dwa komplety kolorowych magnesów do tablic.
Rodzice pierwszaków jako upominek do szkoły podarowali duże plastikowe kosze na śmieci.
Podczas sesji zdjęciowej wszyscy mieli uśmiechnięte buzie.
Rodzice pierwszaków przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.
Tradycyjnie w październiku obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W roku szkolnym 2018/2019 Biblioteka proponuje następujące działania:
1. Przeprowadzenie dla klas 4 – 7 szkolnego konkursu wiedzy o bibliotece i książce – Maraton Biblioteczny (1. 10. – 31. 10. 2018 r. ).
2. Konkurs plastyczny „ Niepodległa"( 15.10 – 25.10. 2018 r.)
3. Przygotowanie pasowania na czytelnika pierwszoklasistów .
4. Przygotowanie gazetki ściennej „Żegnaj lato , witaj jesień !”.
5. Przygotowanie gazetki ściennej „27 października MIĘZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH".
6. Przygotowanie gazetki ściennej „Różowy świat marzeń Ewy Szelburg – Zarembiny".
7. Przygotowanie gazetki ściennej „Kundelek inaczej pies rasowy".
8. Przygotowanie gazetki ściennej „Kto Ty jesteś?”.
9. Udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
10. Przeprowadzenie 3 etapowego konkursu „Maraton Biblioteczny”.
– I etap – konkurs na plakat „Zaczytana Szkoła” (dowolna technika płaska, format A – 4) – termin: 1 – 13.10.2018 r.
– II etap – konkurs „Co to za tytuł? – pomóż bibliotekarzowi rozpoznać tytuł”- termin: 14- 17.10.2018 r.
– III etap – „Czytanie ze zrozumieniem” – termin: 21-24 10.2018 r.
Zapraszamy chętnych do włączenia się w realizację harmonogramu.
Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Roszewska
10 października 2018 roku w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Było to kolejne działanie związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Do konkursu zgłosiło się w dwóch kategoriach wiekowych 18 uczestników (przystąpiło 17).
Byli to uczniowie z następujących szkół:
* Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Imielnie
* Szkoła Podstawowa im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie
* Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie
* Szkoła Podstawowa w Bedlnie
* Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Żeronicach
* Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych
Jury w składzie: Radosław Jędrzejczyk (przewodniczący), Józef Oleski, Stanisław Bagrowski, Bogda Włodarczyk, Beata Janicka zgodnie z zasadami przyjętymi w regulaminie przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Maja Janikowska
II miejsce – Alicja Nikodemiak
III miejsce – Bartosz Ratajczyk
Wyróżnienie – Ewelina Wiśniewska
Zuzanna Lucińska
Zofia Ślubowska
I miejsce – Julia Igielska
Zuzanna Szczapa
II miejsce – Tobiasz Kopczyński
III miejsce – Zuzanna Gajek
Julia Trusińska
Wyróżnienie – Julia Antczak
Bartłomiej Gołębiewski
Laureaci I i II miejsca w kategoriach I i II otrzymali statuetki – ZŁOTY MIKROFON.
Pozostali uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy nagrody rzeczowe ufundowane przez p. Tadeusza Woźniaka - Posła na Sejm RP, p. Krzysztofa Debicha – Starostę Kutnowskiego, Zarząd Stowarzyszenia Katolickiego CIVITAS CHRISTIANA w Kutnie, Radę Rodziców.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Kartezjusz
Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie zaprosiła uczniów za pośrednictwem bibliotek szkolnych do obchodów Dnia Głośnego Czytania przy fontannie. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami chętnie skorzystali z zaproszenia do czytania w plenerze. Korzystając z ładnej pogody, rozpoczęliśmy akcję 1 października 2018 r. Przez tydzień uczniowie pod opieką nauczycieli wychodzili na spacery do szkolnego ogrodu i czytali dowolne książki, własne lub wypożyczone z biblioteki szkolnej.
Dzień Głośnego Czytania ma już 15-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ma przypominać o ważnej roli książki w wielu dziedzinach życia, a także zachęcać do nawiązywania kontaktów poprzez wspólne głośne czytanie.
8 października 2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Przystąpiło do niego 28 uczniów. Został rozstrzygnięty w II kategoriach wiekowych:
I kategoria – uczniowie klas I-III
II kategoria – uczniowie klas IV-VIII
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało Jury w składzie:
Helena Lewandowska – przewodnicząca
Marianna Dębowska – członek
Marlena Bielecka – członek
Jolanta Rosół – członek
Patronat nad Festiwalem, który był jednym z działań projektu "Narodziny Niepodległości" objął p. Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP, p. Krzysztof Debich – Starosta kutnowski, p. Krzysztof Kołach – Wójt gminy Bedlno, Zarząd Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana w Kutnie.
Zwycięzcy:
KATEGORIA I
I miejsce – Alicja Nikodemiak, Bartosz Ratajczyk
III miejsce – Weronika Nikodemiak
Wyróżnienie - Marcel Gabryś, Filip Urbański
KATEGORIA II
I miejsce – Julia Igielska
II miejsce –Julia Antczak
III miejsce – Weronika Ratajczyk, Zofia Fercikowska, Julia Czubiak
Wyróżnienie – Anna Kowalczyk, Julia Rzepnikowska, Alicja Fabiańska, Nadia Miszczak
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.
Wszystkim gratulujemy.
UWAGA!!!
HARCERZE I ZUCHY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W SZEWCACH NADOLNYCH OGŁASZAJĄ ZBIÓRKĘ KARMY
DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA
“4 ŁAPY W ŻYCHLINIE”.
ZBIERAMY KARMĘ DLA PSÓW I KOTÓW
KARMA (makarony, kasza, sucha karma, karma w puszkach)
PRZYDADZĄ SIĘ TAKŻE ZABAWKI DLA ZWIERZĄT, KOCE, KOŁDRY, SIANO I SŁOMA
Zwracamy się do ludzi wielkiego serca,
aby przyłączyli się do naszej akcji.
Akcja trwa w dniach 08.10 - 30.10.2018 roku.
Za ofiarność, dziękujemy.
Harcerze I zuchy wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Roszewską i p.Katarzyną Traczyk.
PRZYBIJ PIĄTKĘ,
NAKARM MORDKĘ
30 września w kościele w Orłowie odbyły się gminne uroczystości patriotyczne związane z Bitwą nad Bzurą.
Jak co roku brały w nich udział także poczty sztandarowe.
Nasi uczniowie uświetnili je swym występem przygotowanym pod kierunkiem pań: Anny Zawiślak i Agnieszki Miedzińskiej. Nasi mali artyści to: Julia Antczak, Julia Igielska, Alicja Fabiańska, Weronika Ratajczyk, Joanna Tomczak, Aleksandra Janicka, Piotr Antczak, Krzysztof Czarnecki, Jan Nikodemiak, Anna Kowalczyk, Patrycja Lickowska, Julia Zielińska, Alicja Nikodemiak.
Zgromadzeni słuchali z uwagą tekstów wygłaszanych przez dzieci i ze wzruszeniem śpiewanych piosenek.
Następnie wszyscy udali się pod obelisk, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Na zakończenie zostały symbolicznie wypuszczone gołębie.
28.09.2018r. w naszej szkole jury w składzie: Elżbieta Banasiak, Agnieszka Miedzińska i Małgorzata Roszewska rozstrzygnęło Szkolny Konkurs Historyczny pt.: „Album o postaciach, które przyczyniły się do Odzyskania Niepodległości przez Polskę” realizowany w szkole w ramach Obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości „Narodziny Niepodległości”.
Nagrody i dyplomy wręczono 3.10.2018r.
I miejsce – Weronika Kacprzak ucz. kl.VIII
„To dzięki nim obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”
II miejsce – Aleksandra Przytulska ucz. kl.VIII
„Józef Piłsudski 5 grudnia 1867r.- 12 maja 1935r.”
III miejsce – Anna Kowalczyk ucz. kl.VII
„Józef Klemens Piłsudski”
Wyróżnienie – Julia Antczak ucz. kl.VI
„Tadeusz Kościuszko”
Fundatorami nagród byli:
- za I,II i III miejsce (książki) poseł na sejm RP Tadeusz Wożniak,
- za wyróżnienie (kubek) starosta kutnowski Krzysztof Debich.
W naszej szkole już w piątek 28 września rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Chłopca. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego (Joanna Tomczak, Julia Igielska, Weronika Ratajczyk, Alicja Fabiańska, Oliwia Świątkowska, Magdalena Wróblewska, Daria Miziołek, Oliwia Kasztelan, Patrycja Lickowska i Julia Zielińska) przygotowały dla swych kolegów humorystyczny występ, w którym gościnnie w roli przepięknej nastolatki wystąpił także Mateusz Rzepnikowski.
Widzowie mogli obejrzeć pokaz randkowej mody męskiej, trening fitness, a także wysłuchać krótkiego wywiadu z mężczyznami.
Na zakończenie dziewczęta złożyły swym kolegom życzenia i wręczyły drobne upominki - piłeczki oraz branzoletki sportowe. Dla wszystkich tego dnia były również cukierki.
W tym dniu odbyła się także dyskoteka. Najpierw dla klas 0 - IV, a następnie klas V - VI. Jej organizatorami był Samorząd Uczniowski i Zuchy. Jak się wszyscy bawili? Oceńcie to sami, spogladając na pamiątkowe zdjęcia.