W piątek 14 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu międzyszkolnego polegającego na zbieraniu nakrętek plastikowych. Został on ogłoszony przez grupę GoGreen działającą przy firmie Kellog we współpracy z Agencją Eventową Party Projekt.
Uczniowie klasy IV okazali się najlepszymi zbieraczami, a klasa I i dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymali wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymali torby upominkowe, w których znajdowały się między innymi opaski Xiaomi Miband 3, płatki Kellog i chipsy Pringles. Wyróżnieni otrzymali również smakołyki i gadgety firmy Kellogg.
Dnia 11 czerwca nastąpiło podsumowanie konkursów, które odbyły się podczas „Tygodnia z polskimi matematykami”.
Zwycięzcami konkursu dla klas I-III pt. „Portret polskiego matematyka” okazała się liczna grupa uczniów składająca się z 14 osób. Pięknie wykonane prace plastyczne przez uczniów klasy I i II spowodowały, że komisja nie miała wyboru i musiała im wszystkim przyznać I miejsca. Prace bowiem były bardzo piękne i wykonane na wysokim poziomie. Do zwycięzców należeli: Julita Burzyńska, Marcel Gabryś, Wiktoria Grabowska, Lena Łuczak, Weronika Nikodemiak, Damian Stańczyk, Julia Dominiak, Przemysław Drzewoszewski, Julia Janicka, Antoni Kowalewski, Wiktoria Lewandowska, Kacper Maciejewski, Marcelina Mrowicka, Oliwier Szczepaniak.
Uczniowie klas IV-VI byli uczestnikami Turnieju wiedzy na temat słynnych polskich matematyków. Konkurs miał charakter międzyklasowy. Klasy IV, V i VI dzielnie walczyły o zwycięstwo w konkursie. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy V, którzy zajęli I miejsce. II miejsce równocześnie z taką samą liczbą punktów zajęła klasa IV i VI.
Ostatni rozstrzygnięty konkurs był przeznaczony dla klasy VII i VIII. Uczniowie z tych klas mieli za zadanie wykonać prezentacje multimedialną pt. Wielki polski matematyk.
A oto wyniki:
I miejsce:
- Anna Kowalczyk kl. VII
- Marika Grzebielucha kl. VII
- Patrycja Lickowska kl. VII
- Julia Zielińska kl. VII
- Filip Mrowicki kl. VIII
II miejsce:
- Patryk Kowalski kl. VII
- Julia Frank kl.VIII
III miejsce:
- Kinga Trembaczyk kl. VIII
- Alicja Włodarczyk kl. VIII
Gratulujemy!
Tradycyjnie jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka tym razem pod hasłem DZIEŃ DZIECKA na sportowo i zdrowo
31 maja spotkaliśmy się, by korzystać z bogatego programu.
Najwięcej emocji wśród naszych uczniów wywołały konkurencje sportowo - matematyczne i rozgrywki w piłkę nożną przeprowadzone przez p. Elżbietę Zacharków wraz z wychowawcami.
W międzyczasie uczniowie kl. VI-VIII wraz z rodzicami i wychowawcami przygotowali wspólne Zdrowe i Kolorowe Śniadanie na trawie.
Rada Rodziców zadbała o słodkości własnego wypieku oraz napoje dla dzieci oraz zapewniła zjeżdżalnię chętnie obleganą przez najmłodszych.
Wszystkie klasy otrzymały dyplomy za udział w konkurencjach sportowo – matematycznych oraz za ustalenie Rekordów Szkoły.
Dziękujemy przybyłym rodzicom za pomoc i wspólną zabawę .
Zapraszamy do dalszej współpracy.
11 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie całorocznej zbiórki surowców wtórnych pod hasłem „Super zbieracz makulatury i aluminium”.
Celami konkursu było przede wszystkim: uwrażliwienie uczniów na konieczność zbiórki materiałów nadających się do powtórnego przetworzenia (recyklingu); kształtowanie nawyku segregacji odpadów; uświadomienie rozsądnego gospodarowania zasobami przyrody.
Konkurs polegał na zbiórce: puszek aluminiowych (po napojach, karmach dla zwierząt, produktach spożywczych typu kukurydza, groszek; kandyzowanych owocach) sprasowanych (zgniecionych), makulatury wiązanej w pęczki oraz plastikowych nakrętek. Uczniowie każdej klasy systematycznie zbierali surowce wtórne, a masa zebranych surowców przeliczana została na jednego ucznia, a także na klasę.
Zwycięzcy konkursu w kategorii „Super zbieracz makulatury”
I miejsce - Oliwia Wiśniewska – 148 kg
II miejsce - Kinga Trembaczyk – 100 kg
III miejsce – Weronika Kowalewska - 64kg
Wyróżnienie: Wiktoria Grabowska – 35 kg
Zwycięzcy konkursu w kategorii „Super zbieracz nakrętek plastikowych”
I miejsce - Mateusz Rzepnikowski – 52 kg
II miejsce - Nadia Miszczak – 29 kg
III miejsce – Oliwia Wiśniewska - 19 kg
Zwycięzcy konkursu w kategorii „Super zbieracz aluminium”
Wyróżnienie: Igor Jóźwiak – 1kg
W kategorii klas zbiórki surowców wtórnych:
I miejsce: klasa IV – 267 kg
II miejsce: klasa VIII – 168 kg
III miejsce: klasa II – 134 kg
W czwartek 6 czerwca zuchy i harcerze wraz z opiekunkami Katarzyną Traczyk, Anną Zawiślak, Elżbietą Gajewską i Małgorzatą Roszewską byli na wycieczce w Arkadii, Nieborowie, Sromowie i Łowiczu.
Pierwszym punktem naszej wyprawy była Arkadia. Zwiedzaliśmy przepiękny Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej, stworzony w stylu angielskim. Podziwialiśmy w nim niezwykłe budowle: Świątynię Diany, Przybytek Arcykapłana, Dom Murgabiego, Domek Gotycki z grotą Sybilli oraz Akwedukt. Spacerując tam, czuliśmy się trochę jak w Zaczarowanym Ogrodzie.
Potem pojechaliśmy do Nieborowa, aby tam zobaczyć ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim). Widzieliśmy piękny barokowy pałac i niezwykły ogród znajdujący się za pałacem.
W Sromowie zwiedziliśmy Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. Podziwialiśmy piękne drewniane, ruchome figury z drewna poukładane w sceny rodzajowe; łowickie wycinanki; pająki; liczne obrazy, a także oryginalne łowickie stroje ludowe; skrzynie; kredensy. Ponadto widzieliśmy różne pojazdy konne i maszyny rolnicze. Zakupiliśmy sobie pamiątki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
W Łowiczu poszliśmy na pyszne lody do lodziarni Łowiczanka. Potem z panią przewodnik zwiedziliśmy Bazylikę katedralną, Muzeum w Łowiczu
i znajdujący się obok niego miniskansen. Poznaliśmy historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków. Zobaczyliśmy tam modele i zdjęcia dotyczące architektury regionu, narzędzia rolnicze, wyroby rzemiosła, kolekcję pasiastych ludowych strojów łowickich, elementy dekoracyjne izb księżackich (wycinanki: tradycyjne „kodry’, „gwiozdy” i tasiemki, oraz inne formy dekoracyjne: pająki, bukiety papierowe i wełniane, wydmuszki zdobione papierem). W miniskansenie mogli obejrzeć najstarsze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego budynki mieszkalne i gospodarcze wraz z wyposażeniem oraz dawne sprzęty i pojazdy używane w gospodarstwie wiejskim.
Była to bardzo udana wycieczka. Na długo zostanie w naszej pamięci.
4 czerwca 2019 roku uczniowie klas I-III z wychowawcami wzięli udział w podsumowaniu warsztatów umuzykalniająco-taneczno-plastyczno-teatralnych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie. Uczestnicy zajęć pozalekcyjnych zaprezentowali swoje umiejętności i zainteresowania podczas pięknego występu pt. "Geografia na wesoło". Występujący jak i widzowie wyruszyli w podróż dookoła świata. Młodzi artyści zauroczyli publiczność piosenkami i tańcami charakterystycznymi dla danego zakątka świata. Występ został nagrodzony owacjami na stojąco. Warsztaty były bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieci jak i dla nauczycieli. Uczniowie przyznali, że w przyszłym roku chętnie wezmą udział w kolejnej edycji warsztatów.
Ostatni tydzień maja w naszej szkole był „SPOTKANIEM Z POLSKIMI MATEMATYKAMI”. Uczniowie klasy VIII przygotowali akademię, pt. „Rok 2019 Rokiem Matematyki”, podczas której przybliżyli wszystkim zgromadzonym dlaczego Senat Rzeczpospolitej polskiej ustanowił rok 2019 rokiem matematyki. Zapoznali uczniów z zasługami polskich matematyków dla światowej nauki, które miały miejsce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Uczniowie mogli również poznać bliżej sylwetki wybitnych polskich matematyków z przygotowanej pod kierunkiem p. M.Roszewskiej gazetki szkolnej.
Młodsi uczniowie z klas I - III malowali podobizny matematyków i wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Portret polskiego matematyka”. Uczniów klas VII – VIII przygotowywali prezentacje multimedialne pt. „Wielki polski matematyk”, zaś z klas IV – VI uczestniczyli w turnieju wiedzy nt. słynnych polskich matematyków rozwiązując krzyżówki oraz tworząc plansze z biografiami matematyków.
Zmagania matematyczne zakończył matematyczno-sportowy tor przeszkód przeprowadzony podczas obchodów Dnia Dziecka.
Tydzień ten obfitował we wszelkiego rodzaju działania mające na celu poszerzyć wiedzę nt. osiągnięć polskich matematyków, a także podkreślić rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa. Mamy nadzieję, ze przedstawiony harmonogram Jubileuszowego roku matematyki w naszej szkole wszystkim się spodobał, a podejmowane działania zaowocują wzrostem zainteresowania matematyką.
W marcu 2019 r. został przeprowadzony w naszej szkole szkolny konkurs plastyczny „Tangram – malowanie na papierze”. Zorganizowano go w ramach „Jubileuszowego Roku Matematyki”.
Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klas I – III. Każdy uczeń wykonał pracę plastyczną przedstawiającą postać lub sytuację składającą się z figur tangramu. Komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce dla Antoniego Kowalewskiego z kl. I i Szymona Kubiaka z klasy I,
II miejsca dla Oliwiera Szczepaniaka z kl. I i Wiktorii Grabowskiej z klasy II,
III miejsca dla Wiktorii Wieczorek z kl. III i Igora Kunickiego z kl. III.
Ponadto Komisja wyróżniła: Damiana Stańczyka z kl. II . Zwycięscy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w TURNIEJU MATEMATYCZNYM zorganizowanym w naszej szkole w związku z Rokiem Matematyki. Dzieci zostały podzielone na cztery zespoły. Wybrały spośród siebie czterech liderów. Rozwiązywały zadania z treścią, odmierzały odcinki, odczytywały godziny na zegarze, wskazywały temperaturę powietrza, rozwiązywały działania, rysowały ilustracje do treści zadania tekstowego. Wszystkie zadania były punktowane przez nauczycieli – wychowawców. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością wykorzystywania wiedzy w praktyce. Praca w grupach dała im wiele zabawy ale również uczyła. Zamierzone cele zostały osiągnięte. Zastosowano ciekawe metody i formy pracy.
Ten tydzień dla młodych czytelników naszej Biblioteki zakończył się bardzo miłym spotkaniem. Gościem specjalnym, który odwiedził GOK w Belnie był, bardzo znany wielu pokoleniom, Andrzej Marek Grabowski – twórca książek dla dzieci: „Zając Poziomka”, „Pirat Jędruś”, programów telewizyjnych dla najmłodszych: Ciuchcia, Budzik, Tik-Tak oraz ponad 500 piosenek, m.in. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie”, „Witaminki”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I -III naszej szkoły.
Pan Andrzej, od 30 lat pracując zawodowo z dziećmi i dla dzieci, nie miał problemu z nawiązaniem kontaktu z uczestnikami. W wesoły sposób opowiadał o historiach, które pojawiają się w jego książkach.
Poznaliśmy małą Kasię, której największym marzeniem było posiadanie kochanego pieska. Jednak tata dziewczynki, który jako dziecko został przez psa pogryziony, kategorycznie sprzeciwiał się temu pomysłowi. Pewnego dnia Kasia odnalazła w śmietniku małego kundelka… czy mogła go zatrzymać? Tego możemy dowiedzieć się z najnowszej książki pisarza „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”.
O wojennych doświadczeniach matki pisarza opowiada książka „Wojna na Pięknym Brzegu”, jedna z najbardziej ulubionych dzieł pana Andrzeja.
W trakcie spotkania okazało się, że pisarz nie przyjechał sam. Otóż, w wielkiej, kolorowej walizce ukryli się bohaterowie, w których tworzeniu pan Andrzej brał udział. Był kot Budzik oraz jego sąsiedzi – potwory: Bezkajku i Szefuncio, które dzieci doskonale znają z telewizji. By i panie nauczycielki i bibliotekarki poczuły się jak w dzieciństwie specjalnie dla nich pan Andrzej przywiózł ze sobą Kulfona oraz Zająca Poziomkę. Przy okazji prezentacji wszystkich lalek dzieci mogły wcielić się w rolę aktorów. Były śmieszne dialogi oraz wspólne śpiewanie znanych piosenek pana Andrzeja.
Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci z żalem żegnały pana Andrzeja. Chętni uczestnicy spotkania mogli uzyskać autograf z osobistą dedykacją od pisarza. Na zakończenie wszyscy wspólnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Uczeń II klasy Damian Stańczyk zdobył I miejsce w konkursie literacko-plastycznym. Brawo!!!
13 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy Katarzyny Andrzejczyk oraz p. Małgorzaty Roszewskiej wyruszyły na wyprawę do wioski indiańskiej „Tatanka”. W tym pięknym miejscu, wśród kilkunastu indiańskich tipi przedszkolaki pod okiem przewodników, należących do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian zostali zabrani w podróż w czasie do barwnego i niezwykłego świata rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Dzieci doświadczyły niesamowitych przeżyć w czasie indiańskich konkurencji sprawnościowych takich jak: strzelanie z łuku, rzuty włócznią i na bizonie rogi, wyścigi żółwi, a także w torze przeszkód. Ponadto uczyły się indiańskich pieśni i tańców w rytm bębna i dźwięków indiańskich grzechotek. Pod koniec zajęć wysłuchali tradycyjnej indiańskiej legendy przy blasku ogniska.
Oby atrakcji było jeszcze więcej to przenieśliśmy się na dalszą dziką podróż do Zoo Safari Borysew. Tam dzieci, jadąc w wygodnej kolejce, słuchały lektora pogłębiając wiadomości na temat zwierząt żyjących w różnych rejonach świata. Po gorącym posiłku uczestnicy wycieczki nabrali sił do dalszych spacerów, których nie było widać końca. Ogromne wrażenie na przedszkolakach zrobiła foka Dawid występując ze swoimi popisami. W związku z czym została nagrodzona ogromnymi brawami. Moc śmiechu i zabawy wywołały kózki i owieczki, które obstąpiły dzieciaczków w mini zoo. Podziwialiśmy tutaj również nie tylko najgroźniejsze dzikie zwierzęta - Białe Tygrysy bengalskie, Białe Lwy, Pumę, Białe Wilki, Serwale, ale także Lemury, Bawoły indyjskie, jedyne w Polsce Bawoły afrykańskie i Tapira.
Wszyscy wróciliśmy do szkoły zadowoleni i przepełnieni wrażeniami.
8 maja 2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Świerszczykowe wierszyki”. Uczestniczyło w nim 8 uczniów z klas I – III. Każde dziecko zaprezentowało jeden wiersz o tematyce ekologicznej. W doborze repertuaru i w przygotowaniu się do konkursu pomogły dzieciom wychowawczynie: p. Katarzyna Traczyk, p. E. Gajewska i p. A. Zawiślak. Recytatorów oceniało Jury w składzie: p. Danuta Nowak, p. Małgorzata Fercikowska i p. Sylwia Waśkowicz. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje utwory, a kibicowali im koleżanki i koledzy z klasy I i III. Zwyciężczynią konkursu została Wiktoria Grabowska z klasy II. Będzie reprezentować naszą gminę na konkursie recytatorskim „Świerszczykowe wierszyki” w Łódzkim Domu Kultury. Drugie miejsce zajęła Alicja Nikodemiak z klasy III, a III Julia Dominiak z klasy I. Wyróżnienia zdobyli: Marcel Gabryś z kl. II i Emil Szczepaniak z klasy III. Wszyscy recytatorzy otrzymają dyplomy, a zwycięzcy upominki.
26 kwietnia obchodzony jest Dzień Drzewa – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od 2002 r dnia 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
W związku z tym, że w 2019 roku przypada stulecie utworzenia województwa łódzkiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zapraszają do udziału w akcji „Sto tysięcy drzew na stulecie województwa łódzkiego”. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji i 26 kwietnia br. posadziliśmy z uczniami klas 0-VIII 30 sztuk drzew i krzewów na terenie wokół szkoły.
"Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól mi zrobić,
a zrozumiem."
Konfucjusz
30.04.2019 uczniowie z klasy IV wraz z wychowacą wybrali się na wycieczkę do Kutna do Pizzerii "Na Widelcu" na zajęcia warsztatowe w ramach doradztwa zawodowego, dotyczące przygotowania pizzy. Na początku uczniowie sami wykonali czapki kucharskie, a następnie zapoznali się z procesem tworzenia pizzy.
Z przygotowanych produktów wykonali własnoręcznie swoją pizzę, warsztaty zakończyły się wspólną degustacją.
Na pamiątkę dzieci zabrały swoje czapki kucharskie, by wykorzystać w domu .
Po konsumpcji pysznej pizzy, bo przygotowanej samodzielnie, zwiedzali zabytki Kutna.
Kutno to dawny gród przy średniowiecznym trakcie z Mazowsza do Wielkopolski. Uczniowie zwiedzili tu m.in.:
Mogli porównać krajobraz rolniczy z przemysłowym i miejskim obserwując go w drodze do Kutna.
26 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Ogólnoświatowego Dnia Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim był „Dzień Ziemi z matematyką w tle”.
Uczniowie z tej okazji przygotowali prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się, w jaki sposób należy chronić naszą planetę Ziemię, aby służyła nie tylko nam, ale naszym następnym pokoleniom. Poza tym uczestniczy Szkolnego Koła Ligi Ochrony przyrody recytowali tematyczne wiersze oraz zaśpiewali utwór „Pięknie żyć”.
Na zakończenie apelu odbył się krótki quiz dotyczący informacji zawartych
w prezentacji pt: „„EKOMATEMATYK, czyli z liczbami za pan brat”. Uczniowie chętnie
i z zaangażowaniem odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego uroczystość szkolną. W nagrode najlepsi otrzymali drobny upominek.
25.04.2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bedlnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Krzysztofem Petkiem - podróżnikiem, organizatorem wypraw i szkól przetrwania, reportażystą, autorem wielu książek.
Krzysztof Petek to niezwykła osoba z pasją, o której potrafi zajmująco opowiadać. Spotkanie było bardzo ciekawe, z ogromnym ładunkiem cennych wartości, które gość przekazywał w sposób bezpośredni, prosty, posługując się porównaniami i przykładami. Nie tylko relacjonował wyprawy i pokazywał fascynujące zdjęcia, ale opowiadał również o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach. Zachęcał młodych ludzi do aktywności, do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, zapraszał na wyprawy, które organizuje.
Na zakończenie spotkania pan Krzysztof pokazał kilka podstawowych chwytów obronnych i zaprezentował jak prawidłowo zachować się w przypadku napaści.
11 kwietnia 2019 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w Zlocie Młodych Programistów w Łodzi. Spotkanie stanowiło podsumowanie projektu pt. ,,Kod do przyszłości". Dzięki zajęciom z robotyki w szkole oraz wartościowemu spotkaniu w Łodzi, uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy o robotach poruszanych za pomocą techniki komputerowej.
Wyjazd do Łodzi połączony był z zabawami w parku trampolin JumpWorld. Udana i owocna wyprawa na długo pozostanie w ich pamięci.
W dniach 5-12 kwietnia SZKOLNE KOŁO PCK i SAMORZĄD UCZNIOWSKI jak co roku w okresie przedświątecznym przeprowadzł akcję zbiórki produktów spożywczych dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej TĘCZA w Kutnie. Dziękujemy Tym Wszystkim Rodzicom i Uczniom, którzy wsparli naszą inicjatywę.
27 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali fragment utworu Stanisława Moniuszki pt. "Dziad i Baba".
Wykorzystali przy tym rekwizyty, które stanowiły przedmioty codziennego użytku przed stu laty. Swoją grą aktorską oczarowali społeczność szkolną oraz rodziców.
W rolach głównych wystąpili:
Stanisław Moniuszko - Emil Szczepaniak,
Dziad - Bartosz Ratajczyk,
Baba - Wiktoria Wieczorek,
Śmierć - Szymon Soczomski.
W pozostałych rolach:
Antoni Antczak, Igor Kunicki, Alicja Nikodemiak, Kamil Szczepaniak, Filip Urbański.
Przedstawienie przygotowano w związku z 100-rocznicą urodzin Ojca Opery Narodowej - Stanisława Moniuszki.
Szanowni Rodzice!
Informujemy, że w dniu 9 kwietnia 2019 zajęcia lekcyjne będą się odbywały zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć. Autobus szkolny również będzie kursował zgodnie z planem.