Dzisiaj w szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.
W tym roku, przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy DBI chcieli zwrócić szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online.
My również postanowiliśmy przyłączyć się do akcji, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom, takim jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci.
Zorganizowaliśmy w tym celu spotkanie uczniów naszej szkoły, podczas którego ósmoklasiści podzielili się ze swoimi młodszymi kolegami spostrzeżeniami na temat korzyści jakie daje nam Internet oraz niebezpieczeństw, na które narażeni są szczególnie najmłodsi internauci. Przypomnieli zasady, którymi należy się kierować korzystając z sieci. Wyświetlili prezentację multimedialną na powyższy temat. Zaprezentowali scenkę rodzajową pt. „Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie!”. Uczniowie obejrzeli również film animowany na temat przemocy w sieci tzn. cyberprzemocy.
22 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przypomnieli swym występem informacje dotyczące różnicy między wiosną astronomiczną a kalendarzową. Nie zabrakło również recytacji tematycznych wierszy.
Na koniec apelu odbyła się krótka projekcja filmu dotycząca czterech pór roku.
Samorząd Uczniowski, aby uczcić Pierwszy i Drugi Dzień Wiosny, ogłosił konkurs modowy pt.: „Zielono nam”. W te dni uczniowie mieli założyć na siebie jak najwięcej zielonych rzeczy. Zostały one zliczone w klasach, a następnie przewodniczący poszczególnych oddziałów przekazali te informacje do ogólnego zestawienie. Przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego Julia Zielińska odczytała wyniki. Według nich na 94 obecnych na apelu uczniów 82 wzięło udział w konkursie.
W poszczególnych grupach „najbardziej zieleni” byli:
Przedszkole – Fabiański Jakub, Gabryś Michał, Urbański Jakub, Grzeszkowiak Maksymilian – 5 rzeczy
I klasa – Maciejewski Kacper – 8 rzeczy
II klasa – Łuczak Lena – 12 rzeczy
III klasa – Wieczorek Wiktoria – 37 rzeczy
IV klasa – Fercikowska Zofia – 11 rzeczy
V klasa – Ratajczyk Weronika – 19 rzeczy
VI klasa - Antczak Oliwia – 6 rzeczy
VII klasa – Kowalczyk Anna – 7 rzeczy
VIII klasa – Draga Piotr, Jóźwiak Igor, Kacprzak Weronika - 2 rzeczy
Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Igor Jóźwiak wręczył zwyciężczyni Wiktorii Wieczorek słodki upominek.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej im. Bohater Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych
serdecznie zapraszają
RODZICÓW / OPIEKUNÓW PRAWNYCH
na spotkanie, które odbędzie siędnia 27 marca 2019r. o godz. 15:00
W programie:
godz. 15:00 - spotkanie ogólne, występ uczniów z okazji Roku Moniuszkowego
godz. 15:30 - spotkanie z przedstawicielem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof.T.Kotarbińskiego Filia w Kutnie
ok. godz. 16:00 - spotkania rodziców z wychowawcami klas, nauczycielami
Szkolenia będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa
działania 3. 1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych
dotycząca realizacji projektu grantowego pn.
„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego”
Wartość dofinansowania - Gmina Bedlno 148 320,00 zł
Wójt Gminy Bedlno zaprasza mieszkańców gminy, którzy ukończyli 25 rok życia, w tym osoby z niepełnosprawnością, osoby w wieku 65+ nieposiadające kompetencji cyfrowych lub chcące rozwijać posiadane kompetencje cyfrowe, do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych.
MODUŁY TEMATYCZNE:
Szkolenia (w wymiarze 16 godz. dydaktycznych) odbywać się będą w 12 osobowych grupach, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów - w okresie od IV 2019 r. do I 2020 r.. W trakcie dwudniowych zajęć kursanci korzystać będą z nowoczesnego sprzętu komputerowego umożliwiającego poznanie innowacyjnych rozwiązań i narzędzi cyfrowych. Po ich zakończeniu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający rozwój kompetencji cyfrowych z wybranego modułu szkoleniowego. Uczestnicy otrzymają komplet materiałów szkoleniowych. Organizator zapewnia bezpłatny catering. Liczba zaplanowanych modułów szkoleniowych: 24.
Szczegółowych informacji udzielają:
KOORDYNATOR PROJEKTU: Dorota Stelmaszczyk tel. 24 285 52 91 BIURO PROJEKTU: Teresa Wawer tel. 24 282 17 81
DOKUMENTY REKRUTACYJNE I ZAPISY NA SZKOLENIA:
TEMATYKA SZKOLEŃ
Moduł 1 - „Rodzic w Internecie”.
Zajęcia adresowane są do rodziców i opiekunów. Uczestnicy szkolenia poznają źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dostępnych w bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia. Rodzice i opiekunowie nauczą się m.in. jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny, a także z usług związanych ze zdrowiem. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Moduł 2 - „Mój biznes w sieci”.
Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Moduł 3 - „Moje finanse i transakcje w sieci”
Blok zajęć przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty - wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Moduł 4 - „Rolnik w sieci”.
Szkolenie dedykowane dla rolników oraz ich współmieszkańców. Rolnicy dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi, dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych oraz portalami meteorologicznymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje), usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.
Moduł 5- Działam w sieciach społecznościowych.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się skutecznie korzystać z portali społecznościowych (takich jak YouTube, Facebook, Twitter, Instagram i in.) w swojej codziennej pracy i w życiu prywatnym. Uczestnicy w trakcie szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i podtrzymywać znajomości, współdziałać z innymi użytkownikami internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z twórczości innych zgodnie z prawem. Ponadto nauczą się obsługi podstawowych narzędzi e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Moduł 6- Tworzę własną stronę internetową (blog)
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się zakładać i prowadzić własną stronę interentową lub bloga. Uczestnicy szkolenia zyskają podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć swoje miejsce w sieci, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego nowe treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe) zgodnie z prawem autorskim. Nauczą się również rozpowszechniać generowany przez siebie materiał oraz monitorować jego oddziaływanie, wykorzystując dostępne mechanizmy analityki internetowej. Dowiedzą się również jakich formalności należy dopełnić w związku z prowadzeniem strony interneowej, a także, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Moduł 7- „Kultura w sieci”.
Szkolenie przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Pobierz plik: Darmowe_szkolenia_dla_mieszkancow_gminy_Bedlno.doc
18 marca w naszej szkole gościliśmy p. Dariusza Struszczaka – przedstawiciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich), p. Krystynę Zakrzewską (przedstawiciela Biblioteki Gminnej w Krzyżanowie) oraz p. Monikę Grzeszkowiak i p. Żanettę Fabiańską (przedstawicielki Rady Rodziców). Podjęli się oni trudneJ, ale i przyjemnej roli - bycia członkiem Komisji Konkursowej Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” przygotowanego przez Samorząd Uczniowski oraz Gromadę Zuchową wraz z opiekunami.
Wysłuchali recytacji naszych uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Młodsi prezentowali dwa wiersze, zaś starsi wiersz i fragment prozy.
Werdykt jury był następujący:
I grupa wiekowa (kl. I-III)
I miejsce – Dominiak Julia
II miejsce – Szczepaniak Emil
III miejsce – Mrowicka Marcelina, Łuczak Lena
Wyróżnienie – Gabryś Marcel
II grupa wiekowa (kl. IV-VI)
I miejsce – Czubiak Julia
II miejsce – Ratajczyk Natalia, Tomczak Joanna
III miejsce – Fercikowska Zofia, Ratajczyk Weronika
III grupa wiekowa (kl. VII-VIII)
I miejsce – Włodarczyk Alicja
II miejsce – Kowalczyk Anna
III miejsce – Lickowska Patrycja, Kowalewska Weronika
18 marca 2019r w naszej szkole chętni uczniowie z klas IV - VIII przystapili do Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Polskiego przygotowanej przez firmę Olimpus. Szkolnym organizatorem był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Uczniowie przygotowali salę. Nie było to łatwo, gdyż okazało się, że chętnych do udziału w konkursie zebrało sie aż 32. To prawda, ławki zostały poustawiana dość ciasno, jednak nikt nie myślał o ściąganiu (wszak to nie wypada!). Poza tym każda klasa rozwiązywała różny test wielokrotnego wyboru.
Olimpiada chyba nie była dla naszych uczniów zbyt trudna , gdyż większość oddawała karty odpowiedzi przed czasem.
Teraz tylko musimy cierpliwie poczekać na wyniki.
16 marca 2019r. został rozegrany turniej tenisa stołowego o Puchar Wójta Gminy Bedlno. Miejscem rozgrywek była sala Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie. Turniej skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich uczestników oraz krótkim wyjaśnieniem celu imprezy. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie zawodników, którzy startowali w dwóch kategoriach wiekowych wśród dziewcząt i chłopców: 8-12 lat oraz 13-16. W każdej z grup zawodników toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju a emocje udzielały się nawet bardziej doświadczonym graczom. Podczas zawodów można było zaobserwować spore zaangażowanie zawodników.
Wśród dziewcząt w kategorii wiekowej 8-12 lat najlepsza okazała się Weronika Ratajczyk z kl. V zajmując II miejsce, a Oliwia Świątkowska, również z kl. V zajęła IV miejsce. Takie samo miejsce jednak w kategorii 13-16 lat zajęła uczennica kl. VI - Natalia Antczak.
W kategorii chłopców 13-16 lat najlepszym okazał się Piotr Draga, uczeń kl. VIII zajmując III miejsce.
Uczestnicy turnieju z naszej szkoły to:
Dzisiaj w naszej szkole matematyka miała swoje święto. Chcieliśmy udowodnić, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale właśnie znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.
Dzień Matematyki, który obchodziliśmy w naszej szkole, został zapoczątkowany przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu był organizowany co roku w każdą pierwszą środę marca. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki.
Zatem przygotowaliśmy na tę okazję moc atrakcji. Zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem gier i zabaw. Na przerwach międzylekcyjnych w sali matematyczno - przyrodniczej chętni uczniowie mogli grać w gry planszowe oraz rozwiązywać rebusy, łamigłówki, krzyżówki matematyczne.
Na długiej przerwie odbyła się akademia z tej okazji oraz został przeprowadzony konkurs dla wszystkich klas pt. Łamigłówki i krzyżówki matematyczne. Klasa I i II miały za zadanie rozwiązać rebusy. Klasa III i IV zajmowała się magicznymi kwadratami. Klasa V i VI bawiła się w skojarzenia. Klasa VII i VIII rozwiązywała krzyżówkę gigant. Dla najlepszych czekała niespodzianka.
Ponieważ matematyka jest KRÓLOWĄ NAUK, a uczniowie klasy I, II, i IV wykazali się jej bardzo dobrą znajomością zostali koronowani i nadano im tytuł - ZNAWCÓW MATEMATYKI, wręczono również dyplom zwycięstwa. Pozostałe klasy otrzymały dyplom uczestnictwa. Na zakończenie uroczystości każdego obdarowano słodkim poczęstunkiem.
8 marca to dzień w naszej szkole, w którym zawsze jest wesoło. Do tego uśmiechu w tym roku przyczynił się kabaret przygotowany przez uczniów klasy VIII, VII i V pod kierunkiem pań Doroty Mroziewicz i Agnieszki Miedzińskiej. Występ widzowie oglądali na tle przepięknej tęczowej dekoracji przygotowanej przez panią Annę Zawiślak.
W role rymujących konferansjerów wcielili się Weronika Kowalewska i Igor Jóźwiak. Na scenie pojawili się uczniowie klas VIII i VII, których dawno na niej nie widzieliśmy i mimo tremy pokazali się z dobrej strony.
W dwóch scenkach małżeńskich rozśmieszali Kinga Trembaczyk i Michał Czarnecki oraz Aleksandra Przytulska i Filip Mrowicki. Jednak prawdziwą furorę zrobili ci, którzy na scenie podjęci się wejścia w rolę, która nie była zgodna z ich płcią.
Bartosz Kamiński sparodiował rozterki wyglądowe dziewcząt, wcielając się w jedną z nich.
Natomiast cała klasa VII zaprezentowała lekcję, podczas której ukazane zostały różne typy kobiet. W rolę profesora rewelacyjnie weszła Anna Kowalczyk, zaś ”jego” wszystkowiedzącymi o kobietach uczniami były Marika Grzebielucha, Patrycja Lickowska i Julia Zielińska. Niezaprzeczalnie jednak z tej klasy największe brawa zebrali chłopcy, którzy na scenie bezbłędnie chodzili w szpilkach i parodiowali rozmaite zachowania kobiece. Byli to Gracjan Znajewski i Patryk Kowalski (kobiety-plotkary), Adrian Włodarczyk (paniusia), Jakub Dołęga („kura domowa”), Hubert Ratajczyk (kobieta – sportsmenka) oraz gościnnie z kl. V Mateusz Rzepnikowski (bizneswoman).
Całość występu uatrakcyjniły piosenki. W wykonaniu piątoklasistek (Natalia Ratajczyk, Weronika Ratajczyk, Julia Igielska, Aleksandra Janicka) usłyszeliśmy „Lepszy model”,
zaś ósmoklasiści zaśpiewali specjalny tekst do melodii piosenki pt. „Jej czarne oczy”. Tutaj solówki śpiewali (chyba pierwszy raz w szkole!) Piotr Draga, Filip Mrowicki, Weronika Kowalewska i Alicja Włodarczyk. BRAWO!
Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim paniom pracującym w naszej szkole oraz dziewczętom z okazji ich święta. Wręczono także słodkie upominki.
Zuchy i harcerze rozpoczęły ferie zimowe wyjazdem do kina i na lodowisko w Kutnie, który odbył się w poniedziałek 11 lutego 2019r. Opiekę nad nimi sprawowały druhny Katarzyna Traczyk i Małgorzata Roszewska oraz p. Katarzyna Kubiak i p. Elżbieta Zacharkow.
Najpierw dzieci odwiedziły KDK, gdzie obejrzały bardzo pouczający film animowany „Ralph Demolka w Internecie”.
Była to opowieść z morałem, że przyjaciół trzeba wspierać i niekiedy przedłożyć ich szczęście nad własne. Ponadto dzieci miały okazję przypomnieć sobie, jak powinny się zachowywać podczas surfowania po Internecie. Dowiedziały się, jak bardzo niebezpieczna może być cyberprzestrzeń i do czego prowadzi zachłyśnięcie się lajkami, czy serduszkami dającymi sławę i pieniądze.
Po filmie uczestnicy wyjazdu udali się na lodowisko miejskie. Tam pod okiem opiekunów uczyli się jazdy na łyżwach, doskonalili swoje umiejętności. Był to dla wielu osób sprawdzian swoich możliwości, mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy. Nie obyło się jednak bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc. To była prawdziwa frajda, wszyscy bawili się znakomicie.
W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili jeszcze Mc’Donald.
Aktywnie spędzili czas wolny w ferie zimowe. Z uśmiechem na twarzy i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Mimo iż walentynki przypadają na 14 lutego, do naszej szkoły poczta walentynkowa za sprawą Samorządu Uczniowskiego zawitała już 8 lutego. Uczniowie mogli wrzucać miłe liściki do wystawionej na górnym korytarzu skrzynki pocztowej, zaś przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Julia Zielińska i Igor Jóźwiak rozdali miłe upominki wszystkim na długiej przerwie.
6 lutego w naszej szkole uczniowie z klasy VII-VIII mieli spotkanie z przedstawicielami p. Agnieszka Milczarek i p. Przemysławem Wodzyńskim, którzy zapoznali ich z rynkiem pracy w powiecie kutnowskim oraz w województwie łódzkim.
Uczniowie mieli kolejną lekcję z doradztwa zawodowego. Planowanie kariery zawodowej nie może dokonywać się w oderwaniu od rynku pracy. Dlatego też Agnieszka Milczarek – pracownik Obserwatorium zaprezentowała wyniki badań lokalnego rynku pracy w zakresie potrzeb zatrudnieniowych oraz zapotrzebowania na uprawnienia i umiejętności. Omówiła, również prowadzony przez urzędy pracy „Monitoring zawodów nadwyżkowych i deficytowych w powiecie kutnowskim” oraz „Barometr zawodów 2019” - prognozę zapotrzebowania na pracowników. Mamy nadzieję, że spotkanie ułatwi podjęcie decyzji naszym uczniom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
6 lutego 2019r. uczniowie klasy VIII wybrali się do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie. Mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, kierunkami kształcenia, rekrutacją. Ósmoklasiści zwiedzili szkołę, wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez panią dyrektor Danutę Krawczyk nt. „Rola owadów pożytecznych. Najwięcej emocji i wrażeń uczniowie klasy ósmej mieli podczas warsztatów, na których z wielkim zapałem wykonywali domki dla owadów.
6 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I - IV wzięli udział w warsztatach „Pszczoły – nasi mali przyjaciele” zorganizowanych przez Agencję Szkolno – Przedszkolną „Happy Kids”. Aktywny udział w warsztatach wzbogacił wiedzę dzieci na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Najmłodsi zdobyli wiele nowych informacji o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy oraz o tym, jak powstaje miód, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Zaproszeni goście przybyli do nas w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywieźli w specjalnym ulu.
Dzieci miały okazję poobserwować z bliska rój pszczół i próbowały znaleźć królową. Mogły także obejrzeć strój pszczelarza i przyrządy, których używa on w swojej codziennej pracy. W ostatniej części spotkania dzieci pozowały do zdjęć w stroju pszczelarza oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Uczniowie klas VII-VIII z naszej szkoły 5 lutego wzięli udział w projekcie dla szkół „Lekcje z ZUS”. Jest to autorski projekt, który powstał, by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Program edukacyjny „Lekcje z ZUS” miał na celu podczas spotkania naszym uczniom przybliżyć;
Świadomość i wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych jest cennym kapitałem dla młodzieży, która w bliższej bądź dalszej przyszłości wejdzie w dorosłe życie. Mając to na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przystępny sposób umożliwił uczniom zapoznanie się z ideą ubezpieczeń społecznych i rodzajami świadczeń przysługujących osobom ubezpieczonym.
My również gościliśmy 4 lutego dzielnicowego – aspiranta Huberta Kowalskiego.
Zimą można się narazić na niebezpieczeństwo nie tylko podczas zabawy, ale nawet podczas spaceru.
Pamiętajcie:
Życzymy bezpiecznego i miłego wypoczynku !
7 lutego w naszej szkole zostały rozdane nagrody uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz 100% frekwencję w I półroczu roku szkolnego 2018/2019. Zakupiła je dla nich Rada Rodziców.
Serdecznie zapraszamy
rodziców na zebranie,
które odbędzie się dnia 6 lutego 2019r. o godz. 16.00
w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą
w Szewcach Nadolnych.
Spotkanie odbędzie się w dwu etapach:
- z dyrektorem szkoły,
- z wychowawcą.
Prosimy o 100% obecność.
1 lutego 2019 roku w naszej szkole gościliśmy myśliwych z Koła Łowieckiego „ŁOŚ” z Kutna - prezesa p. Adama Kumorowskiego oraz sekretarza p. Łukasza Borkowskiego. Spotkanie to odbyło się pod hasłem: „Rola dokarmiania zwierząt w okresie zimy”.
Pan Łukasz oprócz tak ważnej roli troszczenia się o dzikie zwierzęta w zimie opowiadał również o historii myślistwa oraz o tradycjach, które się z tym tematem wiążą. Pan Adam natomiast wygłosił prelekcję dotyczącą ptaków drapieżnych. Okazało się, że w naszej okolicy, Pradolinie Warszawsko – Berlińskiej, znajduje się krajobraz chroniony siedlisk dzikich zwierząt.
Dowiedzieliśmy się, że myśliwi to nie tylko osoby eliminujące gatunki zwierzyny ale także włączające się we wszelkie akcje służące ochronie przyrody i naturalnemu środowisku. Uczestniczą m.in. w akcjach sadzenia lasów, dokarmiania zwierząt, pracy z młodzieżą oraz propagowania wśród niej idei ekologii.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć również prezentację multimedialną wybranych gatunków dzikiej zwierzyny, a także ciekawe eksponaty zwierząt, które przywieźli ze sobą myśliwi. Była to ciekawa i pouczająca lekcja przyrody.
1 lutego 2019r. w Centrum Teatru Muzyki i Tańca wręczono nagrody uczestnikom konkursów w ramach Festiwalu Frankofonii w Kutnie. Organizowali go nauczyciele języka francuskiego z kutnowskich szkół na czele z pomysłodawczynią projektu Anną Wdowiak wraz z Jackiem Boczkają zastępcą prezydenta i Krzysztofem Ryzlakiem kierownikiem CTMiT, reżyserem, instruktorem teatralnym.
Na tej uroczystości pojawiły się także nasze uczennice: Julia Czubiak i Weronika Ratajczyk. Z rąk jury odebrały nagrody za II i III miejsce w Konkursie Recytatorskim.
Pan Krzystof Ryzlak w rozmowie z przygotowującą do konkursu p. Agnieszką Miedzińską przyznał, że cała grupa recytatorów ze szkoły w Szewcach Nadolnych bardzo dobrze zaprezentowała się na scenie. Przyjemnie było ich słuchać, gdyż swoje historie opowiedzieli w sposób ciekawy i dobry dykcyjnie. Pogratulował tak zdolnych uczniów i zachęcał do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich.