6 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. Uroczystość odbyła się pod Honorowym Patronatem Starosty Kutnowskiego. W konkursie wzięło udział 25 uczestników.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkół podstawowych. Artystyczne interpretacje utworów patriotycznych oceniało jury w składzie: przewodnicząca - Agnieszka Jóźwiak, wicedyrektor ZS Nr 1 w Kutnie oraz nauczyciele języka polskiego ZS Nr 1 w Kutnie: Anna Chmielecka, Anna Kozień, Katarzyna Śnieg, Agata Sikorska oraz Anna Urbańska.
Nasza szkołę reprezentowały: Natalia Ratajczyk i Weronika Ratajczyk z kl. VI oraz Anna Kowalczyk i Patrycja Lickowska z kl. VIII. Dziewczęta bardzo ładnie zaprezentowały swe utwory . Z ogromna przyjemnością się ich słuchało. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców. Wśród nich uplasowała się na III miejsce nasza Natalia Ratajczyk. Gratulujemy
6 listopada 2019r. odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w naszej szkole. Wzięło w nim udział 12 uczniów ze szkół:
- Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą we Wroczynach
- Szkoły Podstawowej w Bedlnie
- Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie
- Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Wyłoniono trzy kategorie.
Kategoria I (klasy I-III)
I miejsce:
- Michał Igielski - "Serce w plecaku" (SP Szewce Nadolne)
II miejsce:
- Antoni Ulatowski - "Leguny w niebie" (SP Szewce Nadolne)
Kategoria II (klasy IV-VI)
I miejsce:
- Maja Nowacka - "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" (SP Pniewo)
- Weronika Tarczyńska - "W listopadzie" (SP Bedlno)
II miejsce:
- Weronika Ratajczyk - "Ojczyzno ma" (SP Szewce Nadolne)
- Zofia Fercikowska - "To nasza Ojczyzna" (SP Szewce Nadolne)
III miejsce:
- Antonina Bogdańska - "Niepodległość" (SP Bedlno)
Kategoria III (klasy VII-VIII)
I miejsce:
- Julia Antczak - "To nasza Ojczyzna" (SP Szewce Nadolne)
- Martyna Czajka - "Taki kraj" (SP Pniewo)
II miejsce:
- Julia Rzepnikowska - "Ojczyzno ma" (SP Szewce Nadolne)
III miejsce:
- Zuzanna Ciarka - "Zagrajcie nam srebrne dzwony" (SP Pniewo)
- Natalia Drabik - "Niepodległość" (SP Wroczyny)
Nagroda Jury:
- Maja Nowacka - "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" (SP Pniewo)
5 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Wzięło w nim udział 32 uczniów w trzech kategoriach wiekowych.
Kategoria I (klasy I-III)
I miejsce:
- Michał Igielski - "Serce w plecaku"
- Antoni Ulatowski - "Leguny w niebie"
II miejsce:
- Justyna Sobańska - "Białe Róże"
- Anna Zakościelna - "Rota"
III miejsce:
- Julia Dominiak - "To nasza Ojczyzna"
- Lena Stefaniak - "Wojenko, wojenko"
Wyróżnienie:
- Jakub Fabiański - "Przybyli Ułani"
- Marcelina Baranowska - "O mój rozmarynie"
Kategoria II (klasy IV-VI)
I miejsce:
- Weronika Ratajczyk - "Ojczyzno ma"
- Zofia Fercikowska - "To nasza Ojczyzna"
II miejsce:
- Julia Igielska - "Taki kraj"
- Alicja Nikodemiak - "Żeby Polska"
III miejsce:
- Julia Czubiak - "Dnia pierwszego września"
- Katarzyna Stolarska - "Ojczyzno ma"
Wyróżnienie:
- Filip Urbański - "Przybyli Ułani"
- Aleksandra Kubiak - "O mój rozmarynie"
Kategoria III (klasy VII-VIII)
I miejsce:
- Julia Antczak - "To nasza Ojczyzna"
- Julia Rzepnikowska - "Ojczyzno ma"
II miejsce:
- Anna Kowalczyk - "Już nie wróci chłopiec Twój"
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.
Celem inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
W ramach akcji odbyła się w naszej szkole zbiórka zniczy, która tradycyjnie organizowana jest w październiku przez gromadę zuchową „Leśne zwierzęta” i drużynę harcerską „Kwiaty polne”. Włączyli się w nią zuchy, harcerze oraz inne dzieci z naszej szkoły. Zgromadzone światełka pamięci zostały zapalone na trzech cmentarzach: w Łękach Kościelnych, Orłowie i Bedlnie. Przedstawiciele gromady zuchowej i drużyny harcerskiej porządkowali również groby żołnierski i nauczycielskie w Łękach Kościelnych, a także sprzątali przy Obelisku w Orłowie oraz złożyli kwiaty. Ponadto uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w konkursie plastycznym „Oblicza Wojny”.
We wrześniu uczestniczyliśmy w projekcie szkolnym „Nigdy więcej wojny”
Działania, które podjęliśmy były następujące:
Z 30 na 31 października nasi uczniowie wzięli udział w Filmowej Nocy Halloweenowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Każdy z uczestników dumnie prezentował swój strój halloweenowy. Zwycięzcą w konkursie na najlepszy strój został Jakub Dołęga z kl. VIII.
Impreza rozpoczęła się od dyskoteki i zabaw halloweenowych. Uczniowie szukali słodyczy skrzętnie pochowanych w najciemniejszych zakamarkach naszej szkoły. Zadanie nie było proste, bo światła w całej szkole zostały wyłączone a uczniowie mieli do pomocy tylko małe latarki. Drugi konkurs pokazał nam, kto w naszej szkole jest najstraszniejszym pożeraczem jabłek. W tym zadaniu nie można było używać rąk a jabłko było zawieszone na sznurku. Najlepsze okazały się uczennice kl. VI - Natalia Ratajczyk oraz Oliwia Świątkowska. Na koniec uczniowie sprawdzali kto najszybciej i najdokładniej potrafi zawinąć najstraszniejszą mumię toaletowa. Przy użyciu rolki papieru toaletowego należało zawinąć mumię od czubka głowy aż po same palce u stóp. Najlepszym „owijaczem” okazał się Gracjan Znajewski z kl. VIII.
Po szalonej zabawie wszyscy zasiedli do kolacji, podczas której można było posmakować pysznego kremu z dyni. Kiedy już wszyscy napełnili swoje brzuchy nadszedł czas na długo wyczekiwane filmy. Uczniowie kl. I-V oglądali "Coco" oraz "Gnijącą pannę młodą" zaś starsi z kl. VI-VIII „Kronikę opętania" i „Oblicze mroku”.
Po tak intensywnym wieczorze wszyscy uczestnicy naszej Filmowej Nocy Halloweenowej położyli się spać w przygotowanych wcześniej salach.
30 października 2019 r. odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego pt.: „Przyroda w poezji – Pory roku”.
Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów. Z klasy II Julia Dominka i Marcelina Mrowicka, z kl. III Wiktoria Grabowska, z kl. IV Bartosz Ratajczyk, z kl. V Julia Czubiak z klasy VI Natalia Ratajczyk, z klasy VII Julia Antczak i z klasy VIII Anna Kowalczyk. Uczniowie ci zostali wyłonieni podczas szkolnych eliminacji. Recytatorki z najmłodszej kategorii wiekowej recytowały po jednym wierszyku, a recytatorzy z pozostałych grup po dwa wiersze o porach roku. Do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem p. Katarzyny Traczyk, p. Magdaleny Grabowskiej i p. Agnieszki Miedzińskiej.
Po przesłuchaniach przyznano następujące miejsca i wyróżnienia dla reprezentantów naszej szkoły:
Kategoria – klasy I –II
I miejsce Julia Dominiak kl. II
Wyróżnienie Marcelina Mrowicka kl. II
Kategoria – klasy III - IV
II miejsce Wiktoria Grabowska kl. III
Wyróżnienie Bartosz Ratajczyk kl. IV
Kategoria – klasy V –VI
II miejsce Julia Czubiak kl. V
Wyróżnienie Natalia Ratajczyk kl. VI
Kategoria – klasy VII –VIII
I miejsce Anna Kowalczyk kl. VIII
II miejsce Julia Antczak kl. VII
Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
24 października 2019 roku w naszej szkole odbył się apel pt. ,,Jemy warzywa i owoce'' przygotowany przez uczennice klasy VIII. Miał na celu popularyzację oraz promocję wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Jest wysoce prawdopodobne, że pozwolą one uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć wystąpienie wielu chorób, w tym nadwagi.
Na zakończenie apelu odbyła się projekcja krótkich filmów edukacyjnych dotyczących zasad zbilansowanej i zrównoważonej diety oraz piramidy zdrowego odżywiania.
Podsumowaniem apelu można uznać cytat:
,,By się nie rozstać z witaminami,
wzbogać jadłospis swój warzywami.
Jadaj owoce, przetwory mleczne,
spożywaj ryby, stroń od słodyczy.
To się dla zdrowia najbardziej liczy''.
16 października odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w poezji. Pory roku”. Jury przyglądało się i przysłuchiwało recytatorom w czterech grupach wiekowych, a następnie przyznało wyróżnienia i nagrody.
I kategoria:
I miejsce – Marcelina Mrowicka kl. II
II miejsce – Julia Dominiak kl. II
III miejsce – Wiktoria Lewandowska
Wyróżnienie – Michał Mrowicki, Justyna Sobańska, Jakub Urbański
II kategoria
I miejsce – Wiktoria Grabowska kl. III
II miejsce – Bartosz Ratajczyk kl. IV
III miejsce – Anna Zakościelna kl. III
Wyróżnienie – Julita Burzyńska
III kategoria:
I miejsce – Natalia Ratajczyk kl. VI
II miejsce – Julia Czubiak – kl. V
III miejsce - Zofia Fercikowska kl. V, Weronika Ratajczyk kl. VI
IV kategoria
I miejsce – Anna Kowalczyk kl. VIII
II miejsce – Julia Antczak kl. VII
III miejsce – Patrycja Lickowska kl. VIII
16.10.19r. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą przystąpiła do Ogólnopolskiego Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy "Ratujemy i Uczymy Ratować" zorganizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły przeprowadzali resuscytację na pięciu fantomach. W biciu rekordu wzięło udział 99 uczniów i 10 nauczycieli naszej szkoły.
17 października 2019 roku uczniowie z klasy piątej i szóstej, wzięli udział w warsztatach z dietetykiem. Zajęcia prowadziła pani Ewa Gałaj.
Tematem przewodnim spotkania było „Jak prawidłowo powinniśmy się odżywiać w okresie wzrostu i rozwoju?” Pani Ewa zapoznała uczestników z zasadami prawidłowego żywienia i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Zaprezentowana również piramidę żywienia, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Podczas spotkania została również przedstawiona charakterystyka zawodu dietetyka.
Uczniowie w czasie trwania warsztatów byli aktywni i chętnie zadawali pytania dotyczące zasad zdrowego odżywienia.
Serdecznie dziękujemy pani dietetyk za poświęcony czas i ciekawe przeprowadzenie prelekcji.
15 października 2019 r. uczniowie kl. VI, VII oraz VIII byli na wycieczce szkolnej. Najpierw wzięli udział w lekcji fizyki przeprowadzonej w kutnowskim aquaparku. Na basenie zaznajomili się z prawem Pascala, prawem Archimedesa, poznali powody, dlaczego nasze ciała utrzymują się na powierzchni, a także poznali rodzaje fal wodnych. Po lekcji fizyki wszyscy mieli czas na pływanie rekreacyjne oraz gry i zabawy w wodzie.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kutnie, gdzie uczestniczyli w lekcji edukacyjnej „Sławni, zapomnieni Polacy, którzy wpłynęli na losy świata".
14 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych dziesięcioro dzieci z klasy I zostało przyjętych do braci uczniowskiej. Uczniowie ślubowali dbać o dobre imię szkoły. Przyrzekali, że będą pilnie się uczyć, szanować Ojczyznę, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Jolanta Rosół pasowała dzieci na uczniów tej szkoły.
Po części oficjalnej młodzi artyści zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Były wiersze, piosenki i taniec. Na twarzach rodziców pojawiły się łzy szczęścia. Po uroczystości nauczyciele, uczniowie i rodzice spotkali się na słodkim poczęstunku.
14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy II oraz VIII przygotowali przedstawienie pt.: „Szkolne ziółka”. Przedstawionych zostało pięć najpopularniejszych „ziółek”: ziewacz pospolity, wykrętnica tęgoskórna, zapominajek pehowy, ściągacz niepospolity oraz boli główka. Uczniowie klasy II zaprezentowali starannie przygotowane wiersze i piosenki.
Po krótkiej części artystycznej Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły upominki oraz złożył życzenia z okazji ich święta.
Rodzice naszych uczniów również złożyli uroczyste życzenia i podziękowania nauczycielom oraz pracownikom szkoły, doceniając prace oraz serce wkładane w nauczanie i wychowanie ich dzieci.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. W tym roku Code Week odbył się już po raz szósty!
Dla uczniów to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Tu liczy się zapał i dobre chęci. Tak wyglądały lekcje informatyki w klasie Vi VIII:)
10 października 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa.
Z tej okazji uczennice klasy V recytowały tematyczne wiersze oraz śpiewały piosenki. Apel był poświęcony ochronie oraz popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Głównymi założeniami tematyki dotyczącej Święta Drzewa było:
Do tej akcji przyłączył się również Samorząd Uczniowski, który zakupił dla nowo powstałego ogródka dydaktycznego drzewko szczęścia.
CodeWeek to radosne wydarzenie społeczne, którego celem jest promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich, przede wszystkim jednak szkoły – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu promującego CodeWeek 2019, który przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję - http://koduj.gov.pl/spot_cw/!
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://koduj.gov.pl/, a także profilu CodeWeek PL na portalu Facebook (https://www.facebook.com/CodeWeekPL/). Dzięki nim mogą być Państwo na bieżąco z informacjami na temat tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania.
80 rocznica wybuchu II wojny światowej skłoniła grono pedagogiczne i uczniów naszej szkoły do przeżycia jej w sposób szczególny. To przecież patron naszej szkoły Bohaterowie Walk nad Bzurą był jednym z tych, którzy wzięli udział w najokrutniejszej tragedii ludzkości.
Działania, które podjęliśmy, zostały zatytułowane ,,Nigdy więcej wojny!". Były one następujące:
30 września w naszej szkole był Dniem Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV – VIII mieli możliwość tego dnia przystąpić do konkursu na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Zostało wyłonionych pięciu zwycięzców. Należeli do nich:
- uczeń kl. 4 Emil Szczepaniak,
- uczennica kl. 5 Aleksandra Kubiak,
- uczennica kl.6 Natalia Ratajczyk,
- uczeń klasy 7 Hubert Bilski,
- uczeń klasy 8 Patryk Kowalski.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko matematycznych.
Na koniec roku szkolnego 2018/2019 został ogłoszony szkolny konkurs matematyczny pt. Wakacyjne rebusy, krzyżówki i łamigłówki matematyczne. Konkurs organizowany był w ramach JUBILEUSZOWEGO ROKU MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOHATERÓW WALK NAD BZURĄ W SZEWCACH NADOLNYCH - zaplanowany w harmonogramie działań innowacyjnych. Był on skierowany do uczniów klas 1-8. We wrześniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W konkursie tym wzięło udział 18 uczniów, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi. Należeli do nich:
- z klasy 8:
- z klasy 7:
- z klasy 4:
- z klasy 3:
- z klasy 2:
Z 18-tu prawidłowo wypełnionych kart wylosowano trzy w kategorii klas I-IV i dwie w kategorii V-VIII. Uczniowie, których karty wylosowano otrzymali nagrodę rzeczową.