2 grudnia gościliśmy w ramach doradztwa zawodowego Panią Renatę Ptaszyńską mieszkankę sąsiedniej miejscowości, która opowiedziała uczniom o swojej pasji jaką jest malarstwo. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak powstają obrazy, skąd czerpie autorka pomyły i jaką techniką lubi malować.
Oprócz opowieści uczniowie mogli obejrzeć prace artystki. Gratulujemy pasji, talentu i życzymy by obrazy mogła oglądać szersza grupa widzów.
6 XII 2019r uczniowie klasy IV wzięli udział w Festiwalu tańca, muzyki i teatru, który odbył się w Żychlińskim Domu Kultury.
W związku z obchodami 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki nasi młodzi artyści zaprezentowali operę tego znakomitego kompozytora pt. " Dziad i baba". W rolę Baby wcieliła się Wiktoria Wieczorek, Dziadem został Bartosz Ratajczyk.
Uczniowie z pomocą swoich rodziców i nauczycieli wykonali rekwizyty i skompletowali stroje. Na koniec Alicja Nikodemiak zaśpiewała "Prząśniczkę"- niełatwy utwór dla czwartoklasistki.
Publiczność nagrodziła uczniów gromkimi brawami. Każdy otrzymał grę planszową lub puzzle. Dzieci wyśpiewały dla klasy ścienną mapę Polski. Po przeglądzie, na wszystkich artystów czekał słodki poczęstunek.
Uroczystość przebiegła w miej i serdecznej atmosferze.
W środę 4 grudnia najmłodsi uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Wyjątkowych gości powitała pani Małgorzata Roszewska. Pani w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki, opowiedziała, jak należy korzystać z księgozbioru bibliotecznego. Z kolei dzieci mogły się wykazać swoją wiedzą na temat poszanowania książek i trzeba nadmienić, że wypadły świetnie.
Uroczystość uświetnił występ uczniów z II i VI klasy. Możemy być pewni, że książki w ich rękach będą bezpieczne.
Na zakończenie krótkiej ale ważnej uroczystości, nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników.
Większość uczniów klasy pierwszej zdecydowała się nawet, aby wypożyczyć pierwszą lekturę na zimowe wieczory i w tym momencie ich radość była największa. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzał w sobie potrzeby czytania oraz poznawania nowych przygód bohaterów książkowych.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
28 listopada 2019 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, Gromadę zuchową i Drużynę harcerską wraz opiekunkami: p. E. Zacharków, dh Katarzyną Traczyk i dh Małgorzatą Roszewską. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja wróżyli sobie m.in. z filiżanek, serduszek, poprzez losowanie kolorów, numerków, literek, kręcenie butelką, rzucanie kostkami. Dzieci bardzo chciały poznać swoją przyszłość i dlatego chętnie brał udział we wszystkich wróżbach. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach tej skocznej muzyki. Symbole wiedzy magicznej, światełka, świece, klucze i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii Wszyscy z apetytem zajadali pyszne ciasta upieczone przez rodziców z każdej klasy.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Od grudnia 2019r. do grudnia 2020r. w klasie II realizowany jest projekt „Od grosika do złotówki”. Biorą w nim udział dzieci i ich rodzice, a jego koordynatorem jest Katarzyna Traczyk. Tematyka projektu obejmuje podstawowe pojęcia dotyczące finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.
Główne cele programu to :
Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.
26 listopada uczniowie szkoły udali się na wycieczkę do Otrębus. Pierwszym punktem programu było Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą. Jest ono największą kolekcją różnego typu pojazdów
i innego zabytkowego sprzętu w Polsce. Zbiory muzeum wielokrotnie służyły np. filmowcom, jako rekwizyty
do filmów historycznych. W warsztatach firmy prowadzącej muzeum odrestaurowuje się nie tylko pojazdy będące później w zbiorach, ale również świadczy usługi dla kolekcjonerów starych pojazdów, wykonuje repliki, rekwizyty dla filmów, itp. Muzeum zbiera również stare egzemplarze sprzętu gospodarstwa domowego, meble, roweryi inn e eksponaty mogące świadczyć o przeszłości. Większość zgromadzonych pojazdów jest nie tylko zabytkami techniki, lecz ma również swoją własną historię wpisującą się w nasze dzieje. Jeździli nimi ludzie zapisani na kartach podręczników historii, znani artyści, lub też brały one udział w ważnych wydarzeniach historycznych. Dla każdego miłośnika motoryzacji wizyta w muzeum to niesamowite przeżycie i możliwość kontaktu z techniką na różnych etapach jej rozwoju. Pozwala to prześledzić rozwój jaki dokonał się w produkcji samochodów i docenić piękno dawnych konstrukcji. Korzystając ze wspaniałej pogody, swój pobyt uświetniliśmy przejażdżką po okolicy. Nie była to jednak zwykła jazda autobusem, ale przejazd prawdziwym londyńskim „piętrusem”, który jak
na kilkudziesięcioletni pojazd radził sobie całkiem dobrze. Zwiedziliśmy Podkowę Leśną , park „Stawiska”,
w którym podczas krótkiego postoju Pani Dyrektor przeprowadziła lekcje dendrochronologii. Ostatnim przystankiem była siedziba Państwowego Zespołu Pieński i Tańca Mazowsze w Otrębusach. Młodzież miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska – Polskie Tańce. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna przeniosła nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Poznaliśmy również okres artystyczny Jana Kiepury. Odwiedziliśmy Sanktuarium w św. Lipce, a także dom bohatera scenicznego małego Janka, który ze swoją mamą pianistką wprowadził nas świat muzyki i tańca. Szczerze zachwyceni, pełni niesamowitych przeżyć wróciliśmy do Szewc.
25 listopada oddział przedszkolny oraz uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w Dniu Pluszowego Misia, który został zorganizowany w GOK w Bedlnie. Dzieci uczestniczyły w spektaklu, grach i zabawach, magicznych sztuczkach. Śpiewały piosenki oraz deklamowały wiersze o misiach, miśkach i misiaczkach. Z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w konkurencjach proponowanych przez animatora. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali czekoladę.
W dniu 20.11.2019r. uczniowie klasy VII -VIII spotkali się z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie; Panią Agnieszką Milczarek i Panem Przemysławem Wodzyńskim, którzy przedstawili Lokalny rynek pracy w powiecie kutnowskim. Uczniowie dowiedzieli się jak kształtuje się stopa bezrobocia w powiecie kutnowskim, czym jest barometr zawodów a także które zawody są aktualnie deficytowe a które nadwyżkowe w naszym rejonie. Dzięki prelekcji uczniowie będą mogli podjąć właściwą decyzję w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
W dniu 20.11.2019r. obchodziliśmy Samorząd Uczniowski przygotował apel podczas, którego uczennice kl. VIII: Marika Grzebielucha, Anna Kowalczyk, Patrycja Luckowska oraz Julia Zielińska przypomniały prawa dziecka. W tym roku przypada 30-lecie ustanowienia Konwencji Praw Dziecka. W związku z tym uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły byli ubrani na niebiesko. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów były słowa: "Dla każdego dziecka, dzieciństwo". Życzymy wszystkim dzieciom
na świecie aby ich dzieciństwo było spokojne, szczęśliwe i bezpieczne.
19 XI 2019r.w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja
w Mieczysławowie odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej.
Julia Igielska uczennica klasy VI
Weronika Ratajczyk uczennica klasy VI
Julia Antczak uczennica klasy VII
Julia Rzepnikowska uczennica klasy VII
Aleksandra Janicka uczennica klasy VII
Alicja Fabiańska uczennica klasy VI
Julia Igielska za piosenkę „Taki kraj”
Weronika Ratajczyk za piosenkę „Ojczyzno ma”
Julia Antczak, Juia Rzepnikowska, Aleksandra Janicka i Alicja Fabiańska
za piosenkę pt. „To nasza ojczyzna”
Uczniowie szkoły uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. W dniu 19 listopada 2019 roku gościła w szkole Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny
pn. „Ku Niepodległej”. Była to opowieść o tym, jak na przestrzeni lat Polacy walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Uczniowie przypomnieli sobie wydarzenia związane z insurekcją kościuszkowską, okresem Księstwa Warszawskiego, powstaniem listopadowym i styczniowym, a także fakty dotyczące I wojny światowej.
Podczas spotkania można było obejrzeć stroje z różnych epok: szwoleżera, kosyniera, powstańca czy oficera I brygady Legionów Polskich. Uczniowie podziwiali także kolekcję replik broni używanej przez powstańców i żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów była możliwość przymierzania różnorodnych elementów żołnierskich mundurów oraz oglądanie z bliska karabinów, szabli i innych elementów żołnierskiego ekwipunku. Były też zawody w opatrywaniu rannych i wynoszenie rannych na noszach.
Pokaz historyczny to kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to ciekawie i pożytecznie spędzony czas. Ta nietypowa, wesoła lekcja historii na pewno utrwaliła i poszerzyła wiedzę naszych uczniów. Mamy nadzieję, że wielu z nich na nowo zainteresuje się historią.
19 listopada uczniowie z klas VI, VII oraz VIII zajęli III miejsce w Powiatowym Turnieju w Unihokeja. Zawody rozegrane zostały w Szkole Podstawowej w Bedlnie. Szkołę reprezentowali: Mateusz Rzepnikowski, Jakub Stańczyk, Piotr Kubiak, Hubert Bilski, Łukasz Sobański, Sebastian Moździerzewski, Jakub Dołęga, Hubert Grzebielucha, Patryk Kowalski, Adrian Włodarczyk oraz kapitan zespołu Gracjan Znajewski.
Drużynie chłopców GRATULUJEMY !!!
Lasy i zadrzewienia są najważniejszym elementem kształtowania przyjaznych warunków środowiska naturalnego. W szkole 15 listopada gościliśmy p. Andrzeja Latosa, który poprowadził warszaty dla uczniów kl V, VII i VIII - Ochrona Przyrody związane z tematyką nasadzenia
i zadrzewienia w powiecie kutnowskim. W dostępny sposób przedstawił w postaci multimedialnej uczniom problem nasadzeń i zadrzewienia w naszym powiecie, również niektóre rodzime gatunki drzew i krzewów tworzących w Polsce drzewostany leśne. Była to bardzo ciekawa lekcja
z dendrologii. Od p. A.Latosa otrzymaliśmy do wykorzystania na zajęciach edukacyjnych w naszej Eko pracowni pod chmurką … klucz do oznaczania krzewów i drzew rosnących na terenie szkolnym.Dziękujemy:)
22 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole. Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.
Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III, aby uczcić to święto ubrały się tego dnia w swój ulubiony kolor. Ponadto kredkami malowały wylosowany zawód. Z wykonanych prac utworzyły „Galerię zawodów”.
20 listopada dzieci z klas I – IV pod opieką p. K. Traczyk, p. A. Zawiślak, p. M. Grabowskiej i p. M. Roszewskiej odwiedziły Teatr Arlekin w Łodzi. Obejrzały znakomity dziecięcy musical pt. „Czerwony Kapturek” w nowoczesnej aranżacji, oparty na znanej rymowance Jana Brzechwy. Na scenie miały okazję zobaczyć dynamicznie prowadzone lalki żyworękie.
Po spektaklu uczniowie brali udział w kreatywnych warsztatach teatralnych „Porusz sobą, porusz lalką”. Poznawały techniki poruszania różnego rodzaju lalkami teatralnymi oraz odkrywania możliwości ruchowych własnego ciała. Wszyscy byli oczarowani możliwością poruszania lalkami, które kiedyś występowały na scenie. Warsztaty prowadziła p. Monika Tomczyk.
Następnie wycieczkowicze udali się do parku trampolin JumpWorld w Łodzi. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych z trenerem. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, nasi uczniowie korzystali z szeregu atrakcji.
Dzieci bardzo zadowolone z mnóstwem niezapomnianych wrażeń i balonikami wracały do szkoły.
20 listopada dzieci z klas I – IV pod opieką p. K. Traczyk, p. A. Zawiślak, p. M. Grabowskiej i p. M. Roszewskiej odwiedziły Teatr Arlekin w Łodzi. Obejrzały znakomity dziecięcy musical pt. „Czerwony Kapturek” w nowoczesnej aranżacji, oparty na znanej rymowance Jana Brzechwy. Na scenie miały okazję zobaczyć dynamicznie prowadzone lalki żyworękie.
Po spektaklu uczniowie brali udział w kreatywnych warsztatach teatralnych „Porusz sobą, porusz lalką”. Poznawały techniki poruszania różnego rodzaju lalkami teatralnymi oraz odkrywania możliwości ruchowych własnego ciała. Wszyscy byli oczarowani możliwością poruszania lalkami, które kiedyś występowały na scenie. Warsztaty prowadziła p. Monika Tomczyk.
Następnie wycieczkowicze udali się do parku trampolin JumpWorld w Łodzi. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych z trenerem. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, nasi uczniowie korzystali z szeregu atrakcji.
Dzieci bardzo zadowolone z mnóstwem niezapomnianych wrażeń i balonikami wracały do szkoły.
12 listopada 2019r. w naszej szkole odbyło się WIDOWISKO NIEPODLEGŁOŚCIOWE. Dzieci z klasy I, II oraz zuchy i harcerze przypomnieli wszystkim wydarzenia, które miały miejsce 101 lat temu. Popłynęły piękne melodie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Publiczność ze wzruszeniem oglądała młodych artystów i zachwycała się ich talentem recytatorskim i wokalnym. Cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Państwowy, Rotę oraz Hymn Szkolny.
Pani Dyrektor podziękowała dzieciom, jak i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie montażu słowno-muzycznego. Swój talent wokalny zaprezentowali uczniowie, którzy 5 i 6 listopada wzięli udział w Szkolnym i Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w naszej szkole.
11 listopada z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kościele Parafialnym w Bedlnie odbyła się uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny. Naszą szkołę reprezentowały dwa poczty: sztandarowy (Patrycja Lickowska, Anna Kowalczyk, Hubert Grzebielucha) i harcerski (Julia Antczak, Natalia Antczak, Jakub Dołęga).
Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Do udziału w akcji zostały zaproszone wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w Polsce oraz polskie szkoły za granicą. Nasza Szkoła również wzięła w niej udział. Podczas śpiewania hymnu uczniowie trzymali długą biało-czerwoną flagę, która po zakończeniu "Mazurka Dąbrowskiego" została wciągnięta na maszt na dziedzińcu Szkoły.
Nasza szkoła włączyła się w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, której celem jest zwiększenie świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania,
Przystąpili do niej nasi uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. W czasie zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez wychowawców uczniowie poznawali 12 zasad zdrowego żywienia, pogłębili swoją wiedzę na temat wpływu składników znajdujących się w pokarmach na funkcjonowanie organizmu. Szczególną uwagę zwrócono na rolę śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, dzięki któremu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
W piątek 8 listopada w szkole odbyło się śniadaniowe święto. Każdaz klas wykonała potrawę na wspólne śniadanie.
Z przyniesionych produktów przedszkolaki i pierwszoklasiści wykonali szaszłyki owocowe, a uczniowie klasy II i III zrobili smaczne kanapki.
Później odbyła się degustacja. Dzieci z wielkim apetytem jadły wykonane przez siebie przekąski.