• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    15 września obchodziliśmy w murach naszej szkoły Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID - 19  uroczystości były bardziej skromne. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie klas VII-VIII w ramach akcji "Zamiana stanowisk uczeń-nauczyciel" poprowadzili lekcję, nauczyciele natomiast wcielili się w rolę uczniów. Było zabawnie i wesoło, choć ciężko było niektórym prowadzącym lekcje odnaleźć się w roli nauczyciela.

    Po pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się apel, na którym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podkreślili doniosłą rolę nauczyciela  w systemie edukacji oraz pracowników niepedagogicznych i uczniów w życiu współczesnej szkoły. Złożyli życzenia i wręczyli  symboliczny zdrowy upominek będący wyrazem wdzięczności uczniów dla Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników.

  • DZIEŃ DRZEWA

    15 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji uczniowie recytowali napisane przez siebie wiersze oraz prezentowali przygotowane prace plastyczne. Mieliśmy również okazję obejrzeć prezentację multimedialną wykonaną przez Filipa Urbańskiego. Uczniowie klasy VI rozpoznawali gatunki drzew występujących w Polsce.

    Najważniejszym celem tej akcji był wzrost świadomości ekologicznej wśród społeczności szkolnej oraz uświadomienie znaczenia drzew dla człowieka.

  • Projekt "Pod Biało-Czerwoną" na stulecie Bitwy Warszawskiej

     

    Środki dla gmin na budowę masztu i flagę

    Kancelaria Premiera RP zaprasza do udziału w projekcie „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez Rząd zakupu masztów i flag w każdej gminie w Polsce. Warunkiem uzyskania środków na inwestycję jest poparcie mieszkańców, którzy oddadzą głos na swoją gminę, wypełniając ankietę na stronie internetowej projektu.W przypadku większości gmin wystarczy 100 głosów poparcia.Głosowanie trwa do 11 listopada 2020 r.

    Zasady udziału w projekcie są proste.

    Pierwszy głos poparcia oddany na daną gminę jest równoznaczny z jej zgłoszeniem i aktywowaniem zbiórki głosów poparcia w danej gminie.

    Link do oddania głosu poparcia znajduje się na stronie https://bialoczerwona.www.gov.pl/.

    Głosować mogą wszyscy mieszkańcy, również osoby niepełnoletnie.  Liczba głosów wymaganych do uzyskania środków wynosi:       

    * gminy do 20 tys. mieszkańców - 100 głosów,       

    * gminy powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców - 500 głosów,       

    * gminy powyżej 100 tys. mieszkańców - 1000 głosów.

    Organizatorami projektu są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów iMinisterstwo Cyfryzacji. Organizatorzy sfinansują 100% kosztów zakupu oraz montażu masztu z polską flagą z uwzględnieniem limitu kwoty w zależności od średnich cen rynkowych. Specyfikacja masztu w danej gminie zostanie dostosowana indywidualnie do warunków w danej gminie (wymagania techniczne zostaną określone na późniejszym etapie projektu). 

    W załączeniu spot, który gminy mogą wykorzystać na potrzeby promocji projektu wśród mieszkańców. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/opis-i-cel-projektu/  a regulamin na stronie:https://www.gov.pl/attachment/af2c487c-fd2b-43eb-82e0-dcc6a4003817 . 

    Celem projektu "Pod Biało-Czerwoną" jest m.in. godne upamiętnienie zwycięstwa nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwaobywatelskiego. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatemPrezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który weźmie udział w uroczystości podniesienia flag na maszt w trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców. 

    Mieszkańcy, którzy chcą aktywnie wesprzeć inicjatywę, mogą zostać liderem w swojej gminie i stanąć na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu, propagując wśród mieszkańców ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”. Liderzy mogą otrzymać od organizatora wsparcie techniczne i promocyjne.

    Oddając głos poparcia, mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Dla najaktywniejszych liderów przewidziano pamiątkowe upominki. Zainteresowani mogą zgłaszać się wypełniając ankietę na stronie https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/zostan-liderem-w-swojej-gminie .

    Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Projektu "Pod biało-czerwoną" - bialo-czerwona@mc.gov.pl.Biuro Programu "Niepodległa"Kliknij tutaj, aby obejrzeć wiadomość w przeglądarce.

    Ten list został wysłany na adres ug@bedlno.pl przez Biuro Programu"Niepodległa". 

    Aby zobaczyć informacje o administratorze, celach, zakresie przetwarzania Twoich danych oraz edytować ustawienia komunikacji -przejdź do swojego panelu prywatności.

  • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. X edycja akcji odbyła się 2 października 2020r.
    Celem akcji jest propagowanie uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W naszej szkole uczniowie klas III – VIII tego dnia przystąpili do klasowego konkursu, w którym był wyłaniany MISTRZ RACHUNKU PAMIĘCIOWEGO. Zwycięzcami okazali się:

    - w klasie III – KACPER MACIEJEWSKI

    - w klasie IV – ANNA ZAKOŚCIELNA

    - w klasie V – BARTOSZ RATAJCZYK

    - w klasie VI – MARCEL BILSKI

    - w klasie VII -  NATALIA RATAJCZYK

    - w klasie VIII – JULIA ANTCZAK.

    Wszystkim GRATULUJEMY.

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW!

    Informujemy, że w związku z remontem drogi  w kierunku Łęk Kościelnych od dnia jutrzejszego (tj. 7 października 2020r.) zajęcia szkolne będą rozpoczynały się o godzinie 8.30 . Sytuacja ta będzie trwać do odwołania. Autobus szkolny będzie jeździł zgodnie z rozkładem jazdy.

  • AKADEMIA PROGRAMISTÓW

    30 września uczniowie klas 0-IV wzięli udział w programie edukacyjnym Akademia Programistów. Wszyscy chętnie pracowali na warsztatach z robotem PHOTON. Każdy uczestnik spróbował swoich sił z programowaniem. Uczniowie programowali robota do wykonania konkretnych zadań za pomocą interfejsu w tabletach.

  • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA " Czytamy przy fontannie lub gdzie indziej "

    "Czytamy przy Fontannie lub gdzie indziej 2020" za nami. Pogoda bardzo się starała zepsuć akcję bibliotekarzy szkolnych z naszego powiatu. Niniejszym pokazujemy, że WYGRALI, bo czytali z uczniami, chociaż często czytali "gdzie indziej". Oto nasza relacja.

  • INFORMACJA dla rodziców dzieci/uczniów zamieszkałych w Łękach Kościelnych

    W  związku ze zmianą organizacji ruchu na odcinku drogi Szewce Owsiane - Morele - Łęki Kościelne,

    która może przedłużyć się do poniedziałku  tj.  05.10.2020 r.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych

    prosi rodziców uczniów mieszkających  w Łękach Kościelnych

    o zapewnienie dojazdu i odbioru we własnym zakresie w tym dniu.

  • 81 ROCZNICA WALK NAD BZURĄ W ORŁOWIE

    27 września 2020 r. podczas Gminnych Obchodów 81 rocznicy Walk nad Bzurą w Orłowie uczennice naszej szkoły przedstawiły montaż słowo - muzyczny przygotowany pod kierunkiem pań Anny Zawiślak i Agnieszki Miedzińskiej. Były to Julia Antczak, Julia Igielska, Natalia Ratajczyk, Weronika Ratajczyk, Aleksandra Janicka i Joanna Tomczak. Wzruszające wiersze przeplatano pięknymi piosenkami o tematyce wojennej.

    Po mszy św. poczty sztandarowe, władze Gminy oraz wszyscy zebrani zgromadzili się przy Obelisku. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

  • INFORMACJA

    Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny realizuje Powszechny Spis Rolny.

    Szczegółowe informacje na temat spisu dostępne są

    - na stronie internetowej spisrolny.gov.pl

    - pod numerem infolinii +48 22 279 99 99

  • INFORMACJA

    Zapraszamy

    rodziców na konsultacje nauczycielskie

    dnia 05.10.2020r (poniedziałek) w godz. 16.00 - 17.00

  • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    28 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Co roku przypada on 26 września. Pod opieką pań Marty Pawlak i Katarzyny Małas uczniowie klas VII-VIII mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat języków europejskich, tradycji i kultury wybranych państw. Sprawdzili się w quizie wiedzowym, a także wykonali gazetki związane tematycznie z tym wydarzeniem.

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA - porządkowanie własnego podwórka

    Jak co roku we wrześniu nasi uczniowie brali udział w akcji Sprzątanie Świata 2020. I choć tegoroczna akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich, to jednak dzieci nie zapomniały o Ziemi, czyli naszym wspólnym domu. Postanowiły posprzątać tereny wokół swoich gospodarstw.

  • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    22 września w oddziale przedszkolnym dzieci obchodziły Dzień Przedszkolaka. Od samego rana zostały obdarowane przez wychowawcę p. Katarzynę Andrzejczyk medalami SUPER PRZEDSZKOLAKA  oraz słodkim upominkiem.

    Przedszkolaki ubrani na kolorowo bawiły się przy największych przebojach dla dzieci. Największe powodzenie miały zabawy z chusta animacyjną. Na koniec dnia czekała jeszcze na dzieci kolejna niespodzianka pt. „Zaczarowany worek”. Wychowawczyni wypuściła dla każdego dziecka balon, na którym była narysowana wesoła buźka oraz imię każdego dziecka. Wszyscy tego dnia wyszli z oddziału przedszkolnego zadowoleni, uśmiechnięci oraz z pięknymi medalami.

  • PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW

    "... PEWNEGO PRZYJACIELA POZNAJE SIĘ W NIEPEWNEJ SYTUACJI "   Cyceron

    18 września 2020 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami dziękowali Sponsorom, którzy własnoręcznie wyremontowali szatnię oraz wzbogacili otoczenie naszej szkoły. Wśród nich byli UMA Invwestments Sp. z o.o., Grupa Kellogg,s GoGreen, CLEAN ECO, VEOLIA INDUSTRY POLSKA Sp. z o.o., ale także rodzice i nauczyciele.

    Dla wszystkich, którzy podczas wakacji bezinteresownie pracowali lub wsparli działania materialnie i rzeczowo uczniowie pod kierunkiem pań Anny Zawiślak i Agnieszki Miedzińskiej przygotowali koncert. Swoje talenty wokalne zaprezentowały Weronika Ratajczyk, Julia Antczak, Zosia Fercikowska Julia Czubiak, Julia Igielska, zaś całość poprowadziła Natalia Ratajczyk. Piosenki wywołały u słuchaczy uśmiechy ale i łezkę wzruszenia.

    Na zakończenie spotkania nasi goście przekazali dla uczniów gry dydaktyczne i zapewnili, że chętnie będą z nami współpracować w przyszłości.

  • WYBORY ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    16 września 2020 roku odbyły  się w naszej szkole w pełni demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwała Komisja Wyborcza. Kandydatów do Zarządu było dziewięcioro. Wszyscy otrzymali pozytywną opinię Rady Pedagogicznej i poparcie uczniów.

    Przed wyborami każdy z kandydatów przedstawił swój program wyborczy, z którym zapoznani byli uczniowie i nauczyciele. W dniu wyborów każdy uczeń mógł oddać głos na jednego z kandydatów. Po zakończeniu głosowania i przeliczeniu głosów Komisja Wyborcza przedstawiła wyniki. Zgodnie z nimi opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Sobolewska ogłowiła, że:

    • funkcję Przewodniczącego Szkoły w roku szkolnym 2020/2021 obejmuje- Natalia Ratajczyk uczennica klasy VII,
    • funkcję  Zastępcy Przewodniczącego -  Dawid Piwoński uczeń klasy VIII,
    • funkcję Skarbnika   -  Martyna Bielecka uczennica klasy VIII ,
    • funkcję Sekretarza  -  Julia Antczak uczennica klasy VIII. 

    Gratulujemy wyników i życzymy  wielu sukcesów  w pracy w Samorządzie Uczniowskim.

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY

    wszystkich rodziców na zebranie,

    które odbędzie się 11 września 2020r. (piatek) o godz. 16.00.

    Harmonogram spotkania:

    1. Zebranie ogólne z dyrektorem szkoły i nauczycielami.

     2. Zebrania z wychowawcami.

    Prosimy o zabranie maseczki lub przyłbicy oraz długopisu.

    Przypominamy o dezyfekcji i zachowaniu dystansu.

     

  • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    W tym roku szkolnym w naszej szkole ze względu na ograniczenia Święta Patrona Szkoły może nie obchodziliśmy hucznie, ale na pewno  uroczyście. Uczniowie załozyli piękne galowe stroje.

    W klasach oraz na korytarzach szkolnych pojawiły się tematyczne gazetki oraz akcenty patriotyczne. Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzali Kacik Patrona, oglądali specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, rozwiązywali zagadki, śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie, ale przede wszystkim rozmawiali o tych, którzy poświęcili swe życie i zdrowie w walkach nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. 

  • NARODOWE CZYTANIE "BALLADYNY" JULIUSZA SŁOWACKIEGO

    Już po raz dziewiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W związku z pandemią koronawirusa wygladało ono nieco inaczej niż w poprzednich latach.

    Pan Prezydent Andrzej Duda, pod którego patronatem odbywa się ta akcja, wybrał tym razem do wspólnego czytania utwór Juliusza Słowackiego pt.: "Balladyna".

    Dwie uczennice z klasy VIII Julia Antczak i Zuzanna Fercikowska jako reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły we wspólnych czytaniu tej lektury. Pod kierunkiem p. Agnieszki Miedzińskiej nagrały film, na którym prezentowały fragment dramatu wieszcza. Nagranie 4 września 2020r. zostało przesłane do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bedlnie, która była organizatorem Narodowego Czytania w naszej gminie.

  • 50 PYTAŃ I ODPOWIEDZI W SPRAWIE NAUKI W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

    Nowe zasady i zakazy w szkołach.

    50 pytań i odpowiedzi w sprawie nauki w czasie pandemii koronawirusa

    Obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, zajęcia tylko w jednej sali, mierzenie temperatury, a w razie zakażenia koronawirusem – nauka zdalna. Powrót do szkoły będzie oznaczał nowe zasady i zakazy. Uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą się po prostu ich nauczyć. Od tego zależeć będzie bezpieczeństwo nas wszystkich. By to ułatwić, przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak szkoły mają funkcjonować w czasie pandemii.

    1. Czy będzie wprowadzona obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich dzieci i rok szkolny zacznie się później?

    Nie. Pomysł wprowadzenia takiej kwarantanny dla wszystkich uczniów postuluje m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o to, by dzieci, które z wakacji przyjadą z koronawirusem, nie zaraziły innych uczniów.

    Rząd twierdzi, że nie ma podstaw do wprowadzenia takiej kwarantanny. Minister edukacji uspokaja, że nie było masowych zachorowań dzieci na koloniach czy obozach.

    2. Czy wszystkie dzieci pójdą do szkoły 1 września?

    Tak. Mimo trwającej pandemii resort edukacji zdecydował o otwarciu wszystkich szkół 1 września. Obowiązywać będą w nich obostrzenia, m.in. obowiązek dezynfekcji rąk, zachowania dystansu (szerzej piszemy na ten temat dalej). Tylko w wyjątkowych sytuacjach dyrekcja szkoły będzie mogła, w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym, przesunąć rozpoczęcie roku szkolnego, jeśli w szkołach pojawi się zagrożenie epidemiczne.

    Są jednak szkoły, które znalazły sposób na to, by opóźnić rozpoczęcie nauki. Np. w Sławnie w woj. zachodniopomorskim dzieci rozpoczną naukę 7 września. Jako powód podano zagrożenie epidemiczne związane z powrotem dzieci z wakacji i pracą sezonową mieszkańców w miejscowościach nadmorskich. W dniach 2-4 września zaplanowano tzw. dni dyrektorskie, w których zajęcia nie będą prowadzone.

    3. Czy rodzic musi posłać dziecko do szkoły, nawet jeśli boi się zakażenia?

    Sama obawa przed zakażeniem nie zwalnia rodzica od posłania dziecka do szkoły – takie jest stanowisko resortu edukacji, które przypomina o obowiązku szkolnym. Prawo oświatowe mówi wprost, że jeśli uczeń opuści 50 proc. zajęć w miesiącu, wtedy szkoła może wysłać do rodzica upomnienie. Jeśli to nie poskutkuje i dziecko nadal będzie nieobecne na zajęciach, wtedy szkoła może wystąpić do samorządu o ukaranie rodzica grzywną. Może ona wynieść jednorazowo nawet 10 tys. zł.

    4. Czy w szkole może odbyć się akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego?

    Nie jest to wskazane. Rozpoczęcie roku szkolnego powinno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – najlepiej w małych grupach, w klasach, w różnych godzinach i bez udziału rodziców (nie dotyczy to dzieci najmłodszych klas) i gości spoza szkoły.

    5. Czy dzieci będą musiały na lekcjach mieć maseczki?

    Nie. Szkoły mogą jednak zdecydować, że maseczki lub przyłbice prawdopodobnie obowiązkowe dla uczniów i nauczycieli w częściach wspólnych szkoły, czyli w szatniach, na korytarzach lub w holu. 

    Warto jednak pamiętać, że szkoły mogą wprowadzić własne zasady, o których będą informować podczas rozpoczęcia nauki. Maseczki będą obowiązkowe dla uczniów szkół branżowych w czasie zajęć praktycznych, jeśli zachowanie dystansu nie będzie możliwe. 

    6. Czy dzieci będą musiały mieć jednorazowe rękawiczki?

    Nie. Jednak będą musiały często myć ręce – od razu po przyjściu do szkoły, przed posiłkiem, po powrocie z boiska czy placu zabaw. Dzieci będą musiały także unikać dotykania oczu, ust i nosa, a podczas kasłania i kichania zasłaniać twarz przedramieniem.

    7. Jakie środki bezpieczeństwa zostaną wprowadzone w szkołach?

    Przede wszystkim szkoła zapewni środki do dezynfekcji rąk dla uczniów i pracowników placówki. Poza tym dyrektorzy muszą tak zorganizować naukę, by dzieci nie tłoczyły się w szatniach czy na korytarzach. Dlatego może wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły, różne godziny przerw. Dzieci mogą być podzielone na grupy i wchodzić różnymi wejściami. Uczniowie  w miarę możliwości mają przebywać w jednej sali i to nauczyciele mają zmieniać klasy.

    Dyrektor każdej szkoły musi zastosować środki bezpieczeństwa odpowiednie do swojej placówki. Inne zasady będą obowiązywać w dużych szkołach, w których uczy się kilkaset dzieci, inne –  w małych, do których uczęszcza tylko kilkudziesięciu uczniów. 

    8. Jak będzie wyglądać nauka, jeśli w szkole pojawi się przypadek zakażenia koronawirusem?

    Tu przewidziano kilka scenariuszy – nauka będzie prowadzona w trybie mieszanym (czyli część uczniów wciąż będzie przychodzić do szkoły, a część uczyć się zdalnie) lub całkowicie zdalnie. Decyzję o tym, który wariant wybrać, będzie podejmować powiatowy inspektor sanitarny w porozumieniu z dyrekcją szkoły.

    Część dyrektorów domaga się zmiany przepisów, by sami mogli decydować o tym, kiedy wprowadzić naukę zdalną. Resort edukacji podkreśla jednak, że do tego potrzebna jest wiedza epidemiologów, którzy będą w stanie określić zagrożenie.

    9. Czy w szkołach znajdujących się w tzw. żółtych i czerwonych strefach nauka od początku będzie się odbywać zdalnie?

    Nie. Decyzję o podjęciu nauki zdalnej za każdym razem będzie wydawał powiatowy inspektor sanitarny. Resort edukacji wyjaśnia, że jeśli w szkole nie doszło do zakażenia, to sam fakt, że znajduje się ona w żółtej lub czerwonej strefie, nie oznacza, że trzeba ją od razu zamknąć.

    W szkołach położonych w powiatach, gdzie jest najwięcej zachorowań, będą mogły być wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Np. w strefie czerwonej szkoły nie będą mogły organizować wycieczek i imprez masowych.



    10. Czy za brak maseczki dziecko może dostać uwagę lub gorszą ocenę z zachowania?

    Resort edukacji zapewnia, że nie. – Nie chodzi o to, by karać uczniów, ale trzeba im wytłumaczyć, że dbamy o wspólne bezpieczeństwo – wyjaśnia Faktowi biuro prasowe resortu edukacji. Jeśli szkoła wprowadzi obowiązek noszenia masek lub przyłbic w częściach wspólnych, a któryś z uczniów nie będzie tego przestrzegał, najpierw zostanie upomniany. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, jego rodzice zostaną wezwani do dyrektora na rozmowę.

    11. Czy nauczyciele będą musieli chodzić w maseczkach lub przyłbicach?

    Nie. Maseczki i przyłbice nie będą obowiązkowe.

    12. Co zrobić, jeśli dziecko będzie mieć podwyższoną temperaturę?

    Na pewno nie wolno go przyprowadzać do szkoły! W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem i skorzystać z teleporady. Lekarz na podstawie objawów występujących u dziecka zdecyduje o dalszym postępowaniu.

    Resort edukacji podkreśla, że do szkoły nie należy przyprowadzać dziecka z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, czyli podwyższoną temperaturą, kaszlem, bólami mięśni, utratą węchu lub smaku. – Te objawy mogą oznaczać, że dziecko może być zakażone koronawirusem. Wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także Państwową Inspekcję Sanitarną – mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski

    13. Czy jeśli rodzic jest na kwarantannie, dziecko może chodzić do szkoły?

    Nie. Jeśli któryś z domowników jest na kwarantannie lub przebywa w izolacji, wtedy dziecko – do zakończenia tej procedury – także musi zostać w domu.

    14. Czy wszystkim dzieciom przy wejściu do szkoły będzie mierzona temperatura?

    Nie. Choć w niektórych szkołach, jak np. w liceum w Białymstoku, zamontowano kamerę termowizyjną, która mierzy temperaturę wszystkim osobom przy wejściu do szkoły.

    Co ważne, każda szkoła musi mieć przynajmniej jeden termometr bezdotykowy, którym w razie podejrzenia zakażenia będzie można zmierzyć temperaturę uczniom czy pracownikom szkoły. Taki termometr powinien być dezynfekowany po użyciu w danej grupie. Jeśli szkoła ma zwykły termometr, powinien być odkażany po każdym użyciu.

    15. Czy będą testy przesiewowe na koronawirusa dla nauczycieli?

    Nie. Jak wyjaśnia minister edukacji Dariusz Piontkowski, testy przesiewowe stosuje się wśród grup szczególnie narażonych na zakażenie, np. medyków. Jego zdaniem nauczyciele do takiej grupy nie należą.

    16. Czy rodzice będą mogli przyprowadzać dziecko do szkoły?

    Tak, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. To oznacza, że wchodząc do szkoły, muszą mieć założoną maseczkę, jednorazowe rękawiczki lub przy wejściu zdezynfekować ręce. Rodzice muszą także zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans od innych osób w szkole. Pobyt rodzica w szkole powinien być ograniczony do minimum.

    Co ważne, dzieci mogą przyprowadzać do szkoły i z niej odbierać tylko rodzice bez objawów infekcji.

    17. Czy jako rodzic mogę domagać się od szkoły wprowadzenia nauki zdalnej?

    Nie. Zgodnie z przepisami, decyzja o wprowadzeniu nauki zdalnej zostanie podjęta w razie zagrożenia epidemicznego. Taką decyzję podejmować będą powiatowi inspektorzy sanitarni wspólnie z dyrektorami szkół.

    18. Czy jadąc na lekcje autobusem szkolnym, trzeba mieć maseczkę? 

    Tak, uczeń jadący do szkoły transportem zbiorowym musi mieć zakryte usta i nos. Obowiązek ten nie dotyczy osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz tych osób, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

    19. Jak nauczyciel rozpozna, że dziecko jest chore?

    Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, np. kaszel, będzie mógł zmierzyć mu temperaturę (jeśli rodzic wyrazi na to zgodę). Jeśli wskaże ona stan podgorączkowy lub gorączkę, wtedy należy odizolować ucznia od innych w wyznaczonym miejscu. Następnie szkoła musi niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania dziecka.

    20. Czy jeśli w klasie jakieś dziecko zachoruje na COVID-19, od razu zostanie zamknięta cała szkoła?

    Nie. Kiedy pojawi się zachorowanie wśród uczniów lub personelu szkolnego, powiatowy inspektor sanitarny najpierw przeprowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Co to jest? Po prostu sprawdza, z iloma osobami zakażony miał kontakt.

    W sytuacji, gdy jedno dziecko zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli się poddać uczniowie z jego klasy. Wtedy wprowadzone zostanie dla nich nauczanie zdalne, pozostałe klasy będą mieć zajęcia w szkole (o ile nie były narażone na zakażenie).

    Jeśli zachorowań będzie więcej, wtedy powiatowy inspektor razem z dyrektorem szkoły mogą zdecydować o przejściu całej szkoły na nauczanie zdalne.

    Jak zapewnia resort edukacji, decyzje na linii szkoła–sanepid mają zapadać szybko, by nie dochodziło do kolejnych zakażeń. Szkoły mają mieć specjalne numery telefonów do inspekcji sanitarnej, by być z nią w stałym kontakcie.

    21. Czy nauczyciele na kwarantannie będą dostawać pensję?

    Tak. Jeśli nauczyciel na kwarantannie będzie prowadził zajęcia zdalnie, dostanie 100 proc. wynagrodzenia. Jeśli nie będzie pracować – dostanie 80 proc. pensji.

     

    22. Czy wrócą zasiłki na dziecko?

    Tak. Tyle że rodzice będą mogli z nich skorzystać wtedy, gdy żłobek, przedszkole lub szkoła zostaną zamknięte z powodu koronawirusa. Zasiłek przysługiwać będzie na dzieci do 8. roku życia. Wyniesie 80 proc. pensji. Na razie zasiłek wprowadzony zostanie od 1 do 20 września. Minister rodziny Marlena Maląg zapowiada jednak, że w zależności od sytuacji termin będzie mógł zostać przedłużony.

    23. Czy dzieci będą mieć w szkołach lekcje WF?

    Tak. Przy czym najlepiej, gdyby były one przeprowadzane na świeżym powietrzu. Resort edukacji w swoich wytycznych podkreśla, że jeśli podczas zajęć sportowych nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe).

    Jeśli WF odbywać się będzie na sali gimnastycznej, znajdujące się na niej przedmioty i sprzęty należy każdego dnia myć lub dezynfekować.

    24. Czy dzieci przewlekle chore będą uczyć się zdalnie, czy będą chodzić do szkoły z innymi uczniami?

    Decyzję podejmie dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę nad uczniem z chorobą przewlekłą.

    25. Na ile zmian dzieci będą uczyć się w szkołach?

    Wszystko będzie zależało od możliwości danej szkoły. Większość szkół podstawowych i średnich będzie prowadzić zajęcia od godz. 7.30–8.00 do godz. 17. Wskazane jest, by uczniowie przychodzili na różne godziny, mieli różne godziny przerw lub zajęć na boisku, tak by nie dochodziło do zagęszczenia.

    26. Czy będą działać stołówki szkolne?

    Tak, stołówki będą działać, ale w reżimie sanitarnym. Posiłki mają być wydawane na zmiany. W tym celu dyrektor będzie musiał wprowadzić więcej przerw obiadowych.

    W miarę możliwości dzieci powinny siedzieć na stołówce z uczniami ze swojej klasy. Po każdej grupie blaty stołów, poręcze krzeseł powinny być dokładnie wyczyszczone. Nie może być samoobsługi – dania i produkty powinny być wydawane przez pracowników stołówki.

    27. Czy możliwe jest przesunięcie ferii zimowych z powodu koronawirusa?

    Na razie nie ma o tym mowy. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, ferie zimowe, w zależności od województwa, odbędą się w terminie 18 stycznia–28 lutego.

    Od 18–31 stycznia odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

    W drugim terminie, od 25 stycznia do 7 lutego, będą ferie w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

    W trzecim terminie, od 1 lutego do 14 lutego, wolne będą mieć uczniowie województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

    W ostatnim terminie, od 15 do 28 lutego, ferie odbędą się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.

    28. Czy dzieci będą mogły jeździć na wycieczki? Czy organizowane będą pikniki szkolne?

    To nie jest zabronione, o ile szkoła nie znajdzie się w czerwonej strefie. Podczas wycieczek i imprez szkolnych obowiązywać będą jednak obostrzenia, np. uczniowie będą musieli zachować 1,5-metrowy dystans.

    29. Czy dzieci powinny siedzieć po dwoje w ławce?

    W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy w szkole, która umożliwi zachowanie dystansu między samymi uczniami, a także między uczniami i nauczycielami (ok. 1,5 metra). Nie wszędzie jednak będzie to możliwe, bo jak wskazują sami dyrektorzy, wiele sal jest zbyt małych.

    Resort edukacji wskazuje, że najważniejsze jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły oraz regularne czyszczenie pomieszczeń.

    30. Czy w razie zakażenia wszyscy przejdą testy na obecność koronawirusa?

    Uczniowie skierowani na kwarantannę otrzymają przez aplikację (np. w telefonie rodzica) zaproszenie na pobranie w 10. lub 11. dniu kwarantanny wymazu z nosogardła w mobilnym punkcie pobrań (drive thru). Jeśli wynik będzie negatywny, będą mogli wrócić do szkoły. Jeśli wynik okaże się pozytywny, uczeń będzie musiał zostać w domu.

    31. Czy szatnie będą działać normalnie?

    Tak. Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia do szkoły, tak by dzieci nie gromadziły się w przebieralniach.

    32. Czy dzieci, które były na zagranicznych wakacjach, będą musiały odbywać obowiązkową kwarantannę?

    Nie. Taka kwarantanna obowiązywała przed wakacjami i dotyczyła wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Resort edukacji i główny inspektor sanitarny podkreślają, że pobyt za granicą nie oznacza, że doszło do zakażenia i dojdzie do zachorowania. „Nie należy ograniczać chodzenia ucznia do szkoły, o ile jego stan zdrowia nie wskazuje na chorobę, a kraj podróży nie był objęty restrykcjami w zakresie ruchu granicznego” – brzmią oficjalne wyjaśnienia resortu edukacji.

    33. Ile będą trwać lekcje w szkołach? Czy w ogóle dzieci będą mieć przerwy?

    Tak, przerwy będą, choć każda klasa może mieć je w innym czasie. Chodzi o to, by dzieci nie gromadziły się na korytarzach i mogły zachować dystans.

    Uczniowie klas I–III muszą mieć przerwy co najmniej co 45 minut, w starszych lekcje będą mogły trwać dłużej, nawet godzinę. Decyzje o tym podejmować będzie dyrektor szkoły.

    34. Czy egzamin ósmoklasisty zostanie znów przesunięty?

    Tak. Zwykle ósmoklasiści zdawali egzamin w kwietniu. Teraz resort edukacji razem z Centralną Komisją Egzaminacyjną zdecydowali, że w 2021 r. egzamin dla uczniów ostatnich klas podstawówek odbędzie się w maju. Rozpocznie się we wtorek 25 maja 2021 r. o godz. 9.00 testem z języka polskiego. Następnego dnia uczniowie napiszą test z matematyki, a 27 maja – z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu, dla uczniów, którzy nie będą mogli wykazać się wiedzą  w terminie głównym, wyznaczono na 16–18 czerwca 2021 r. Absolwenci podstawówek wyniki egzaminu poznają 2 lipca 2021 r., a zaświadczenia o wynikach będą mogli odebrać 9 lipca.

    35. Czy dzieci będą mogły korzystać ze świetlic?

    Tak, świetlice szkolne będą musiały być otwarte. Będą jednak działać na innych zasadach. Zajęcia opiekuńcze będą odbywać się nie tylko w świetlicy, ale także w innych salach, by dzieci nie gromadziły się w jednym miejscu. W świetlicy będą musiały być środki do dezynfekcji rąk, łatwo dostępne dla dzieci, sala musi być wietrzona nie rzadziej niż co godzinę. W świetlicy nie może być zabawek i innych przedmiotów, których nie da się zdezynfekować albo dokładnie umyć.

    Resort edukacji dopuszcza, by w żółtych i czerwonych strefach szkoły ograniczały liczbę dzieci chodzących do świetlicy. Jednocześnie, w pierwszej kolejności, będą mogły z nich korzystać m.in. dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb walczących ze skutkami koronawirusa czy pracowników handlu.

    36. Czy w czasie nauczania zdalnego nauczyciele będą mogli normalnie oceniać uczniów?

    Tak, przejście w tryb zdalny oznacza, że, tak jak przed wakacjami, nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia przez internet, a także zadawać prace domowe, robić klasówki i stawiać oceny. Dla uczniów, którzy nie mają komputera i dostępu do internetu, nauczyciele będą musieli przygotowywać materiały i je np. kserować – tak, jak było to w poprzednim roku szkolnym.

    37. Czy rodzic musi powiadomić szkołę o pozytywnym wyniku koronawirusa u dziecka?

    Tak, niezwłocznie po uzyskaniu wyniku testu rodzic powinien poinformować dyrektora szkoły                               o zakażeniu dziecka. Taką informację dostanie z sanepidu, który jednocześnie poinformuje szkołę                      o pozytywnym wyniku testu. Powiatowy inspektor sanitarny od razu rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić krąg osób mających kontakt z zakażonym dzieckiem.

    38. Czy w przyszłym roku także nie będzie ustnych matur?

    Będą. Tylko w tym roku, ze względów bezpieczeństwa, zrezygnowano z egzaminów ustnych.

    MEN i Centralna Komisja Egzaminacyjna już zdecydowały o terminach przyszłorocznych egzaminów dojrzałości. Matura rozpocznie się we wtorek 4 maja o godz. 9.00 testem z języka polskiego. Dzień później absolwenci szkół średnich przystąpią do testu z matematyki, w czwartek zaś z języka angielskiego. Część ustną egzaminu maturalnego wyznaczono na 7–20 maja 2021 r. Termin dodatkowy części pisemnej egzaminu maturalnego rozpocznie się we wtorek 1 czerwca 2021 r.,                    a część ustną zaplanowano na 7–12 czerwca.

    39. Czy w tym roku szkolnym będą czynne bursy i internaty?

    Tak, przy czym i tu obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa. Uczniowie mieszkający w bursach powinni zachować dystans, często myć ręce ciepłą wodą z mydłem oraz wietrzyć pomieszczenia mieszkalne. Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w internacie do niezbędnego minimum. Do bursy mogą wchodzić tylko osoby zdrowe, muszą mieć maseczki i jednorazowe rękawiczki.

    40. Jeśli dziecko będzie miało wyższą temperaturę, kiedy zostanie odesłane do domu?

    Za gorączkę uznaje się temperaturę ciała 38 stopni oraz wyższą. Dlatego, gdy termometr wskaże taką wartość, dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w zajęciach i tym samym przebywać wśród uczniów – wyjaśnia resort edukacji.

    41. A co, jeśli jedno z rodzeństwa jest przeziębione? Czy drugie także powinno zostać w domu?  

    Jeśli dziecko jest zdrowe, może iść do szkoły. Resort edukacji podkreśla, by do szkoły posyłać dzieci bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

    42. Czy dzieci będą mogły korzystać ze szkolnej biblioteki?

    Tak, o ile szkoła nie przejdzie na zdalne nauczanie. Należy jednak pamiętać, że po zwróceniu książek               i materiałów do biblioteki poddane one będą dwudniowej kwarantannie. Co oznacza, że przez taki czas nie będą mogły być wypożyczane.

    43. Czy zebrania z rodzicami będą odbywać się normalnie?

    Tak, przy czym odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. To znaczy, że rodzice, wchodząc do szkoły, będą musieli mieć maseczki, rękawiczki jednorazowe i zdezynfekowane ręce. Będzie trzeba zachować także 1,5-metrowy dystans.

    44. Jeśli dziecko było na imprezie rodzinnej, to może następnego dnia iść do szkoły?

    Tak. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy rodzice – też uczestniczący w imprezie – otrzymają powiadomienie od sanepidu o konieczności objęcia dziecka i rodziny kwarantanną (izolacją).

    45. Czy w szkole w czasie pandemii będzie działał gabinet lekarski? Czy dzieci będą mogły korzystać z pomocy psychologa?

    Będą działały, ale na zasadach określonych przez dyrektora szkoły. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, dyrektor również określi zasady korzystania z niego oraz godziny jego pracy.

    46. Czy muszę mojemu dziecku kupować maseczkę i żel antybakteryjny do szkoły?

    Uczeń  w drodze do/ze szkoły musi być zabezpieczony w środki ochrony osobistej. Jeśli więc jedzie do szkoły autobusem, musi mieć maseczkę albo przyłbicę. Na terenie szkoły nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. Uczeń może je nosić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Mydło, ciepłą wodę i płyn dezynfekujący musi zapewnić szkoła.

    47. Czy szkoła będzie mogła mierzyć mojemu dziecku temperaturę?

    To rodzic, na piśmie, na początku roku będzie musiał wyrazić taką zgodę. Jeśli jej nie wyrazi, szkoła takich pomiarów nie będzie mogła wykonywać.

    48. Czy jeśli dziecko zostanie wysłane na kwarantannę, ja też muszę ją odbywać?

    Tak. W takiej sytuacji kwarantannę muszą odbyć wszyscy domownicy. W czasie kwarantanny nie można wychodzić z domu ani spotykać się z innymi osobami. Trwa czternaście dni.

    Jeśli rodzic zostanie skierowany na kwarantannę, musi o tym poinformować swojego pracodawcę. Jeśli w tym czasie nie może pracować zdalnie, otrzyma za ten czas zasiłek w wysokości 80 proc. pensji.

    49. Czy jeśli dziecko kaszle, szkoła będzie mogła odesłać je do domu?

    Tak. Jeśli pracownik szkoły zauważy u ucznia niepokojące objawy – jak kichanie, kaszel, podwyższoną temperaturą ciała – od razu takie dziecko zostanie izolowane. Będzie musiało założyć maseczkę, a rodzic zostanie poinformowany o konieczności odebrania go ze szkoły.

    50. Czy specjalne zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać także w zerówkach?

    Jeśli zerówka mieści się w szkole, dzieci będą obowiązywać takie obostrzenia jak uczniów starszych klas.

    Nieco inne zasady będą przestrzegane w przedszkolach. Tutaj do grupy muszą być przyporządkowani ci sami opiekunowie. Resort edukacji złagodził obostrzenia dotyczące powierzchni, dzięki czemu przedszkola będą mogły przyjąć większą liczbę dzieci. Jeśli w grupie jest 3–5 dzieci, powierzchnia sali nie może być mniejsza niż 15 mkw., jeśli jest więcej niż 5 dzieci, na każde nie może przypadać mniej niż 1,5 mkw. powierzchni. 

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą
    Szewce Nadolne 14
  • Fax:(024)2822608

Galeria zdjęć