Uczniowie klasy I przystąpili do projektu „Mała książka - wielki człowiek" realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. 30 października nastąpiło uroczyste przekazanie wyprawek. Pierwszoklasiści otrzymali książkę „Pierwsze abecadło", broszurę „Książką połączeni, czyli uczymy sie razem czytać" oraz Kreatywny alfabet.
Jest to trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, który został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki organizatorzy chcą zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
W ramach obchodów 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. W tym roku miał on inną formułę. Uczniowie przesyłali filmiki z nagraną recytacją.
Uroczystość została objęta Patronatem Stowarzyszenia Edukacyjno - Sportowego STASZIC-KUTNO. W konkursie wzięło udział 16 uczestników z następujących szkół podstawowych:
Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie,
Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie,
Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych,
Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkół podstawowych. Spośród naszych czterech reprezentantek trzy zostały nagrodzone. Były to:
II miejsce – Zofia Fercikowska
I miejsce – Natalia Ratajczyk
II miejsce – Julia Antczak
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych śpiewają dla Niepodległej.
Pomimo pandemii pamiętają i kochają swą ojczyznę.
Zaśpiewali: Julia Czubiak, Zofia Fercikowska, Marcel i Maxymilian Grzeszkowiak, Julia i Michał Igielscy, Weronika Nikodemiak.
4 listopada zostały przeprowadzone szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. Do tego dnia wszyscy chętni z klas IV – VIII mogli nadsyłać filmiki z własną recytacją wybranego wiersza o treściach patriotycznych.
Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły Elżbieta Wawrzonkowska i nauczyciel języka polskiego Agnieszka Miedzińska obejrzała filmowe prezentacje, a następnie podjęła decyzję. Przyznała miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria wiekowa:
I miejsce – Julia Czubiak kl. VI, Zofia Fercikowska kl. VI
II miejsce – Wiktoria Grabowska kl. IV, Alicja Nikodemiak kl. V
III miejsce – Bartosz Ratajczyk kl. V, Antoni Antczak kl. V
II kategoria wiekowa:
I miejsce Natalia Ratajczyk kl. VII
II miejsce – Julia Antczak kl. VIII
III miejsce – Alicja Fabiańska kl. VII, Weronika Ratajczyk kl. VII
Zgodnie z regulaminem konkursu naszą szkołę na eliminacjach finałowych w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie będą reprezentowały dwie najlepsze recytatorki z każdej kategorii wiekowej, czyli Julia Czubiak, Zofia Fercikowska, Natalia Ratajczyk, Julia Antczak.
Teraz czekamy na werdykt komisji z ZS nr 1, która będzie wysłuchiwała recytacji uczniów z całego powiatu. Trzymamy kciuki za nasze recytatorki.
W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem akcji było zachęcanie uczniów i nauczycieli do upamiętniania ważnych rocznic i wydarzeń historycznych ze szczególnym zwróceniem większej uwagi na historię swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów.
Nauczyciele w związku ze Świętem Zmarłych przypomnieli uczniom historię tragicznych chwil kampanii wrześniowej. W naszej okolicy znajduje się kilka miejsc upamiętniających bohaterstwo żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej - a szczególnie w Bitwie nad Bzurą. W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie mieli przybliżoną tematykę Dnia Zmarłych. Obejrzeli prezentację multimedialną, wykonywali prace plastyczne, ale także porządkowali groby żołnierzy, nauczycieli i inne zapomniane mogiły. W ten sposób nauczyciele kształtowali postawę troski o groby, motywowali do modlitwy za zmarłych. Zachęcali wszystkich uczniów, aby pamiętali szczególnie w tych dniach listopadowej zadumy o tych, którzy odeszli – bohaterach naszej wolnej Ojczyzny, tych, którzy tworzyli historię naszej szkoły i bezimiennych, zapomnianych mogiłach.
W październiku uczniowie klasy III rozpoczęli dalszą przygodę z Grosikiem w ramach projektu edukacyjnego „Od grosika do złotówki”.
Tym razem wybrali się międzygalaktyczną podróż na „PLANETĘ SKARBONKA”. Podczas wyprawy z Grosikiem poznali drogę pieniądza od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego oraz jak zmieniały się formy i cechy pieniądza. Ponadto zaznajomili się ze sposobami przechowywania pieniędzy dawniej i dziś. Dowiedzieli się, dlaczego należy oszczędzać oraz gdzie najlepiej i najbezpieczniej oszczędzać, a także, że oszczędzanie, to nie tylko gromadzenie pieniędzy, ale też oszczędzanie środowiska przyrodniczego, przedmiotów codziennego użytku, własnego zdrowia, czasu. W zrozumieniu sensu oszczędzania pomógł dzieciom komiks „Czy Grosik jest oszczędny?”, w którym po odczytaniu scenek, ustaleniu kolejności wydarzeń i przeanalizowaniu zachowania Grosika uzupełniły chmurki komiksu. Dzieci poznały również powiedzenia i przysłowia dotyczące oszczędzania. Każde z nich zaprojektowało swoją wymarzoną skarbonkę. Realizując cel podróży, nauczyciel wyjaśnił, co to jest bank. By przybliżyć dzieciom rolę i funkcję banku wspólnie stworzono mapę mentalną. Uczniowie klasy III poszerzali również swoją wiedzę na temat prawidłowego odżywiania oraz roli aktywności fizycznej jako podstawy zdrowego stylu życia. Poznali nową piramidę żywieniową. Na planecie SKARBONKA nie zabrakło również różnorodnych zabaw.
Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnej międzygalaktycznej wyprawy.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych apeluje i prosi o wzajemną wyrozumiałość wszystkie osoby, to jest Uczniów, Rodziców i Nauczycieli na czas zdalnego nauczania. Wszyscy wiemy, że jest to trudny czas, bardzo stresujący dla wszystkich. Dlatego prosi o zrozumienie niektórych sytuacji, zwłaszcza spowodowanych złym działaniem internetu, a przede wszystkim prosi o dużo siły, samodyscypliny, wytrwałości i cierpliwości.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych informuje, że odbiór laptopów, które zostają wypożyczone na czas zdalnego nauczania, odbędzie się 09 listopada 2020r. w godzinach 10.00- 13.00 w sekretariacie szkoły.
Po odbiór laptopa i podpisanie umowy wypożyczenia zgłasza się rodzic (najlepiej mama) ucznia/uczennicy. Rodzice proszeni są o pamiętanie swojego numeru PESEL, który jest potrzebny do podpisania umowy.
Od 09 listopada 2020r. ( tj. poniedziałku) zawieszone zostają zajęcia stacjonarne również dla uczniów klas I-III szkół podstawowych i potrwają do 29 listopada 2020 roku. Dzień 09 listopada 2020 roku jest dniem organizacyjnym dla uczniów klas I-III.
W związku z nowymi obostrzeniami obowiązującymi od 07 listopada 2020r. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych do 29 listopada 2020 roku.
Oddział przedszkolny będzie funkcjonował bez zmian,
czyli w systemie stacjonarnym.
Autobus dla dzieci z oddziału przedszkolnego będzie kursował według dotychczasowego harmonogramu.
O jakichkolwiek zmianach będziemy informować na bieżąco.
Uczniowie klas I- VIII powinni być gotowi do pracy zdalnej
od poniedziałku do piątku od godziny 8.30.
Podczas zdalnego nauczania
pracujemy zgodnie z dotychczas obowiązującym planem lekcji.
W tym roku szkolnym nasi uczniowie trochę inaczej uczestniczyli w akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA". Kazdy z nich zadbał o porzadek przy swoim domu, na swoim podwórku.
Za owocne sprzątanie świata w okresie pandemii uczniowie, którzy włączyli się do akcji otrzymali upominki i dyplomy.
Już za nami konkurs plastyczny zorganizowany przez bibliotekę naszej szkoły na nNajładniejszą zakładkę do książki. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zakładki dowolną techniką plastyczną.
Przy ocenie prac brano pod uwagę: pomysłowość, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki, oryginalność oraz estetykę.
Wyniki przedstawiają się następująco:
KLASA I-III
I miejsce – Kacper Maciejewski – klasa III
II miejsce – Przemysław Drzewoszewski – klasa III
III miejsce – Antonii Kowalewski – klasa III
KLASA IV-VIII
I miejsce – Aleksandra Janicka – klasa VII
II miejsce – Alicja Nikodemiak – klasa V
III miejsce – Emil Szczepaniak – klasa V
Wszystkim laureatom serdecznie dziękuję i gratuluję pomysłowości !!
Gromada zuchowa „Leśne zwierzęta” opiekuje się na stałe grobem zmarłych nauczycieli na cmentarzu w Łękach Kościelnych. W październiku odnowiono litery na pomniku byłego kierownika szkoły Ludwika Sielickiego i jego żony Klotyldy. Z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych uporządkowano grób, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Zuchy nie zapomniały również o grobie Nieznanego Żołnierza, gdyż patron naszej szkoły zobowiązuje ich do pamięci o Bohaterach II wojny światowej.
Uczniowie z klasy III należący do gromady zuchowej indywidualnie pod opieką swoich rodziców podjęli akcję sprzątania zaniedbanych grobów zainicjowaną przez opiekuna Katarzynę Traczyk.
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Słowa księdza Jana Twardowskiego są wpajane dzieciom od najmłodszych lat i wcielane w życie.
Samorząd Uczniowski
Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych ogłasza konkurs
„JESIEŃ W KOLORZE”
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych.
Prace plastyczne będą oceniane w dwóch kategoriach:
Praca plastyczna o tematyce jesiennej powinna być wykonana na bloku technicznym o formacie A 3 lub A4 wykonana techniką dowolną: rysunek kredkami, pastele suche, pastele olejne, techniki malarskie (akwarela, tempera), wyklejanki, wydzieranki, collage.
Zdjęcia będą oceniane w jednej kategorii:
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie zdjęcia ukazującego przyrodę w okresie jesiennym. Fotografie mogą przedstawiać krajobrazy (np.: las, ogród, ulice, pola), prace ludzi związane z tą roku lub jesienne detale (owoce, grzyby, liście, babie lato, zwierzęta itp.). Interpretację tematu zostawiamy Waszej wyobraźni. Tematem przewodnim jest jesień, a można to rozumieć na wiele sposobów.
W klasie VI na lekcjach języka polskiego uczniowie uwrażliwiani są z pomocą literatury na krzywdę drugiego człowieka. Pobudzana jest ich empatia, czyli umiejętnośc zrozumienia uczuć drugiego człowieka. Wynikiem rozważań szóstoklasistów stały się plakaty wyrażające sprzeciw wobec szykanowania, odrzucenia, wyśmiewania, bojkotowania, braku tolerancji.
Najciekawsze plakaty wykonali: Zofia Fercikowska, Gabriela Wawrzonkowska, Hubert Bilski, Julia Czubiak, Katarzyna Stolarska, Marcel Grzeszkowiak i Aleksandra Kubiak. Oto one:
Dyrektor szkoły informuje, że w dzień 26.10.2020r w Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych jest dniem organizacyjnym. Podczas spotkań nauczycieli z uczniami będą wyjasniane i testowane sposoby nauczania zdalnego w zwiazku z problemami internetowymi.
Uczniom zostana przesłane materiały lekcyjne.
Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną.
Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą w życie od 24 października 2020r. i będą obowiązywały do 8 listopada 2020r.
Oddział przedszkolny i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
Autobusy dla uczniów klas I- III i oddziału przedszkolnego kursują bez zmian.
Uczniowie klas IV- VIII powinni być gotowi do pracy zdalnej od poniedziałku do piątku od godziny 8.30.
Podczas zdalnego naucznia pracujemy zgodnie z dotychczas obowiązującym planem lekcji.
Dużo siły, samodyscypliny, wytrwalości i cierpliwości
Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom w tym trudnym czasie życzy
Dyrektor Szkoły.
W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych pod koniec września odbył się konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VII.
I miejsce - Natalia Ratajczyk
II miejsce - Weronika Ratajczyk
III miejsce - Oliwia Świątkowska
Uczennice otrzymały dyplomy oraz drobne gadżety. Gratulacje dla zwycięzców.
15 października 2020 r. odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia Klasy I. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Jednak ze względu na pandemię uroczystość odbyła się tylko z udziałem klasy I, pani dyrektor Elżbiety Wawrzonkowskiej, wychowawczyni Magdaleny Grabowskiej, rodziców i Pocztu Sztandarowego Szkoły.
Ceremonia rozpoczęła się wystąpieniem wychowawczyni klasy I i pani dyrektor, która powitała zebranych.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, nauki szkolnej oraz zasad zachowania. Pani dyrektor stwierdził, że egzamin pięknie zdali i mogą przystąpić do ślubowania oraz pasowania. Po złożonej przysiędze, w której zobowiązali się m.in. że „będą starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” pan dyrektor, dotykając ramienia każdego ucznia, pasował dzieci klasy pierwszej na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
To był cudowny dzień dla najmłodszych uczniów, którym życzymy samych sukcesów i wspaniałego pobytu w murach naszej szkoły.