Szkoły w Szewcach Nadolnych oraz w Pniewie połączyła konieczność, ale wspólne świętowanie to już był nasz wybór. Pod hasłem "Kolędujmy razem" daliśmy przykład nie tylko tego, że dla dobra dzieci i młodzieży można połączyć siły zarówno w wymiarze edukacyjnym, jak i duchowym.
Uroczystość Bożonarodzeniowa przygotowywana od wielu tygodni przez panią Annę Zawiślak, która sporządziła scenariusz przedstawienia oraz przygotowała uczniów naszych szkół, sprawiła, że na chwilę zapomnieliśmy o świątecznych porządkach, zakupach i kolejkach, jednym słowem - o codzienności. Dobór utworów, jak również zaangażowanie uczniów i wysoki poziom artystyczny uroczystości, sprawił, że widzowie ulegli wzruszeniu, które trudno było ukryć.
Jasełka rozpoczął utwór "Czerwonych gitar" pt. "Jest taki dzień". Ma on moc wzbudzania pozytywnych emocji, zwłaszcza kiedy jest wykonywany przez tak wdzięcznych artystów, jakimi są dzieci. Usłyszeliśmy także najpiękniejsze polskie kolędy: "Lulajże Jezuniu", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Chrystus się narodził'. Dzięki przygotowanym śpiewnikom, każdy mógł się włączyć do wspólnego śpiewu. Narratorzy wcielili się w rolę pastuszków składających hołd Jezusowi, a szczególną radość sprawił oglądającym występ naszych nauczycieli - jedną z pieśni wykonał tercet w składzie: Irena Michalak-Janus, Anna Zawiślak oraz Patrycja Kruszyniak.
Podsumowaniem uroczystości były wspaniałe życzenia, które usłyszeliśmy od pani dyrektor Ewy Kowalskiej, pani dyrektor Ireny Michalak-Janus, wójta gminy w Bedlnie Józefa Ignaczewskiego, Rady Rodziców oraz uczniów. Dziękujemy bardzo za ten uroczysty akcent przedświąteczny.
Tekst i zdjęcia: Joanna Kaźmierczak-Błocisz
Każda próba przybliża do zwycięstwa! Dlatego też uczniowie klasy ósmej przystąpili do próbnych egzaminów z Centralną Komisją Egzaminacyjną. 3, 4 i 5 grudnia uczniowie napisali kolejno testowe wersje egzaminów z j. polskiego, matematyki oraz j. angielskiego.
11 grudnia nasza szkoła wzięła udział w misji: Integracyjny WF – Świąteczna Misja 2024! Tego dnia dzieci z klas I - III wyruszyły na wspólną przygodę, by razem z elfami i Kasią Kozikowską uratować święta. Ćwiczyliśmy, bawiliśmy się i pokazaliśmy, że sport i zabawa mogą łączyć absolutnie wszystkich! Zadania pełne śmiechu, magii i wzajemnej współpracy wprowadziły nas w świąteczny klimat pełen radości, ciepła i integracji.
Nasi uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawie i intelektualnym współzawodnictwie podczas konkursu, który przeznaczony jest dla uczniów od klasy II do klasy VIII szkoły podstawowej. Konkurs koordynowała pani Patrycja Kruszyniak, a nazdorowała pani Dyrektor - Irena Michalak-Janus.
Trzymamy kciuki za wyniki.
Dzięki Agencji Artystycznej "Arietta" z Łodzi poznaliśmy tajniki gry na harfie - symbolu wdzięku i poezji. Wybrał ją już Orfeusz - mitologiczny śpiewak i poeta, który swą sztuką wzruszył samego Hadesa - władcę Tartaru. 13. grudnia artyści wprowadzili nas nie tylko w nastrój świąteczny, ale także przedstawili historię tego przypominającego skrzydło motyla instrumentu oraz technikę gry na nim. Dowiedzieliśmy się również, że harfa to symbol narodowy Irlandii. Występ urozmaicony był również konkursem tanecznym, w którym z radością wzięły udział zwłaszcza młodsze dzieci.
Tekst: Joanna Kaźmierczak-Błocisz
Zdjęcia: Małgorzata Roszewska
11 grudnia nasza szkoła wzięła udział w Integracyjnym WF – Świąteczna Misja 2024!
Tego dnia dzieci z klas I - III wyruszyły na wspólną przygodę, by razem z elfami i Kasią Kozikowską uratować święta. Ćwiczyliśmy, bawiliśmy się i pokazaliśmy, że sport i zabawa mogą łączyć absolutnie wszystkich!
Zadania pełne śmiechu, magii i wzajemnej współpracy wprowadziły nas w świąteczny klimat pełen radości, ciepła i integracji.
Zobaczcie, jak świetnie się bawiliśmy! W Integracyjnym WF – Świąteczna Misja najbardziej podobały się nam przysiady .
#IWF 2024 # BeActive #IWFPoland #IWF Poland 2024 #Integracyjny WF
12 grudnia cztery uczennice reprezentowały naszą szkołę w VII Międzyszkolnym Przeglądzie Świątecznych Piosenek w Języku Obcym, który odbył się w Zespole Szkół Podstawowych nr 1 w Kutnie w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszej kategorii wiekowej Weronika Wilińska z klasy pierwszej zaśpiewała piosenkę "Little snowflake", a Kornelia Wilińska z klasy czwartej zaśpiewała piosenkę "Noel". W drugiej kategorii wiekowej wystąpiła Julia Dominiak z klasy siódmej z piosenką "Happy Xmas (War is over)" i Weronika Nikodemiak z klasy ósmej z piosenką "Winter Wonderland". Weronika Wilińska zajęła trzecie miejsce, Kornelia Wilińska zajęła pierwsze miejsce, a Julia Dominiak i Weronika Nikodemiak otrzymały dyplomy za udział. Uczennice przygotowała do konkursu pani Katarzyna Małys. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Małys
9 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą choinkę kreatywną w naszej szkole. Jury konkursowe w składzie: pani dyrektor Irena Michalak-Janus oraz pani Dyrektor Ewa Kowalska, wyłoniło zwycięskie prace, które mogą śmiało zastąpić tradycyjne świerkowe drzewko w naszych domach. Najpiękniejszą choinkę zaprezentowała grupa przedszkolna. Na podium stanęli również czwartoklasiści i uczniowie szóstej klasy. Wszyscy otrzymali od pani Dyrektor słodkie upominki oraz dyplomy. Gratulujemy i dziękujemy za możliwośc podziwiania tych niezwyklych, świątecznych dzieł.
9 grudnia 2024 r. 15. uczniów z naszej szkoły wzięło udział w III. Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Przesłuchanie propozycji muzycznych odbyło się w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii I (klasy I-III) wyróżnienie otrzymała Weronika Wilińska (z kolędą "Lulajże Jezuniu"), w kategorii II (klasy IV-VI) wyróżnienie otrzymali: Kornelia Wilińska("Chrystus się narodził"), Antoni Ulatowski ("Jezusa narodzonego"). W kategorii III (klasy VII-VIII) wyróżnienie otrzymał zespół wokalny Metanoia ("Znak pokoju"). Młodym artystom gratulujemy.
Zdjęcia i tekst: Anna Zawiślak
Mikołajki, obchodzone 6 grudnia, to jeden z najbardziej radosnych dni w roku, szczególnie dla dzieci. To czas pełen magii, niespodzianek i drobnych upominków, który przypomina nam o radości dzielenia się i wspólnego świętowania. W szkołach mikołajki często przybierają wyjątkowy charakter, integrując uczniów podczas wspólnych zabaw i wręczania sobie prezentów. Tak było i u nas!
Po wyjątkowym świątecznym apelu, podczas którego dzieci otrzymały od prawdziwego św. Mikołaja oraz od pani Dyrektor i rodziców słodkie upominki, odbyły się uroczystości klasowe. Dzieci, obdarowując się nawzajem, składały sobie życzenia pełne życzliwości i koleżeńskiego porozumienia. Niektóre klasy miały także opłatek oraz świąteczne potrawy.
Nauczycielka matematyki - pani Patrycja Kruszyniak - wykorzystała tę okazję do okolicznościowych zadań matematycznych - "Mikołajkowych stacji zadaniowych", w które dzieci się chętnie zaangażowały.
Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów, bez których ta uroczystość nie udałaby się oraz pani Dyrektor Szkoły w Pniewie, pani Ewie Kowalskiej.
27 listopada nasza szkoła zamieniła się w miejsce pełne magii i świetnej zabawy! Uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w wyjątkowej imprezie andrzejkowej, która dostarczyła wszystkim mnóstwo emocji i niezapomnianych chwil.
Bal rozpoczął się od wprowadzenia w tradycję andrzejkową przygotowanego przez Samorząd Szkolny pod opieką pani Patrycji Kruszyniak. Potem przyszedł czas na zabawy, tańce i słodkości.
Magiczne zabawy i atrakcje
Tradycyjnie, andrzejki to czas odkrywania tajemnic przyszłości – nie mogło ich zabraknąć także u nas! Na przygotowanych stoiskach uczniowie mieli okazję poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłej sympatii i wynikach w nauce. Oczywiście informacje traktowaliśmy trochę z przymróżeniem oka i uśmiechem na twarzy.
Nie zabrakło także kreatywnych gier i zabaw, takich jak andrzejkowe kalambury i quizy oraz tańców.
Bal pełen energii
Kulminacją wieczoru była taneczna zabawa przy muzyce przygotowanej przez nasze szkolne "didżejki" Julię Dominiak i Marcelinę Mrowicką. Sala gimnastyczna, udekorowana świecami, balonami i złotymi gwiazdkami, rozbrzmiewała hitami, które porwały wszystkich na parkiet. Wspaniałe przebrania uczestników dodawały wyjątkowego klimatu – wśród gości można było spotkać wróżki, czarodziejów, duchy, a nawet bohaterów z ulubionych bajek!
Słodki poczęstunek
Nie zapomnieliśmy także o uczcie dla podniebienia. Na andrzejkowym stole znalazły się pyszne ciasta, babeczki i przekąski, a także kanaki, naleśniki i zapiekanki, które przygotowali nasi niezastąpieni rodzice.
Podziękowania
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia – nauczycielom, rodzicom i samorządowi uczniowskiemu. Wasza kreatywność i praca sprawiły, że ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci. Ogromne podziękowania należą się także sołectwu wsi Szewce Nadolne za użyczenie sali świetlicowej, na tę okazję oraz KGW Młodzi Duchem z Szewc Nadolnych, za udostępnienie przepięknej i niezwykle klimatycznej dekoracji.
Już nie możemy się doczekać kolejnych szkolnych wydarzeń, a wszystkim uczestnikom składamy takie oto andrzejkowe życzenia:
"W wigilię świętego Andrzeja, spełniona niech będzie nadzieja.
Niechby Wam się sprawdziło, to, co kiedyś się marzyło."🌟
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy – znajdziecie je w zakładce „Wydarzenia” na naszej stronie.
Do zobaczenia na kolejnych szkolnych wydarzeniach! 😊
Artykuł i zdjęcia: Joanna Każmierczak-Błocisz
Biblioteka szkolna wraz z klasą pierwszą, włączyła się w Kampanię społeczną Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to projekt wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie złożyli "Uroczyste przyrzeczenie młodego czytelnika" i otrzymali karty biblioteczne. Następnie odczytała pierwszy rozdział książki, która promuje tegoroczną kampanię i zachęciła do samodzielnego kolorowania przekazanych zakładek do książki. Dzieci podczas spotkania otrzymały dyplomy Małego Czytelnika oraz wyprawkę czytelniczą: książkę "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek i broszurę "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem" – poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania i wykorzystywać moc płynącą z książek.Była to również okazja aby wręczyć dzieciom wyczekiwane legitymacje-ich pierwszy dokument.
Uczniowie klasy 8 z naszej szkoły zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie, aby zobaczyć ekspozycję pt. „ ZNANI NIEZNANI . POLACY ŚWIATU ” zrealizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Państwowej Akademii Nauk. Prócz obejrzenia wystawy, uczniowie poznali ofertę edukacyjną i bazę dydaktyczną oraz bogate wyposażenie tamtejszej placówki. Wyjazd miał na celu podziwianie dokonań wybitnych, choć zapomnianych Polaków na świecie oraz wspieranie preorientacji zawodowej.
5 listopada 2024 roku Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą zorganizowała w GOK w Bedlnie Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół w Bedlnie, Pleckiej Dąbrowie, Pniewie i Szewc Nadolnych. W jury zasiedli: R. Mosiołek, A. Kowalska, J. Adamiak. Wśród zwyciezców z naszej szkoły, na drugim miejscu znalazła się Weronika Wilińska - uczennica II klasy, na trzecim miejscu Kornelia Wilińska - uczennica klasy IV, na drugim miejscu Julia Dominiak - uczennica klasy VII. Każda z uczennic była oceniana w innej kategorii. Dziewczęta były przygotowywane przez panią Annę Zawiślak.
Na podium stanęli:
W kategorii 1:
I miejsce - Maria Warzywoda
II miejsce - Weronika Wilińska
III miejsce - Adrian Skierski
Wyróżnienie: Ignacy Kozłowski i Aleksandra Sierakowska.
W kategorii 2:
I miejsce - Lena Stasiak
II miejsce - Maria Kopczyńska
III miejsce - Kornelia Wilińska
Wyróżnienie: Gabrysia Majchrzak, Antoni Ulatowski, 7-osobowy zespół wokalny z Pleckiej Dąbrowy.
W kategorii 3:
I miejsce - Izabela Świątkowska
II miejsce - Julia Dominiak
III miejsce - Zuzanna Radosiewicz
Wyróżnienie: Milena Skierska
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie!
Koordynator działania - Anna Zawiślak
Autor artykułu - Anna Zawiślak
Zdjęcia - Anna Zawiślak
Historia Konwencji Praw Dziecka sięga lat 20. XX wieku, kiedy to w wyniku doświadczeń z wojen światowych oraz narastającej świadomości o potrzebach najmłodszych, zaczęto dostrzegać konieczność wprowadzenia specjalnych regulacji prawnych chroniących dzieci. W 1924 roku Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, która stanowiła pierwszy międzynarodowy dokument dotyczący praw dzieci. Jednak to dopiero Konwencja Praw Dziecka z 1989 roku, będąca wynikiem intensywnych prac i konsultacji międzynarodowych, stworzyła kompleksowy i wiążący zbiór norm prawnych w tej dziedzinie.
Konwencja Praw Dziecka (KPDC) to międzynarodowy traktat, który stanowi fundament praw dziecka na całym świecie. Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 roku, konwencja ta zapewnia dzieciom na całym świecie szereg podstawowych praw, których celem jest ochrona ich godności, zdrowia, edukacji oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Dokument ten jest jednym z najważniejszych narzędzi w walce o dobro najmłodszych, wprowadzając normy, które powinny obowiązywać w każdym państwie.
W naszej szkole ten dokument jest również jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o prawach dziecka. Okazją do przypomnienia o nim stała się 35. rocznica uchwalenia aktu. Uczniowie odczytali zapisane w nim prawa dotyczące wszystkich dzieci, a wśród nich: prawo do edukacji, prawo do ochrony przed przemocą, prawo do zdrowia, wypoczynku i zabawy oraz ochrony przed pracą. Uroczystość została przygotowana przez panie: Małgorzatę Roszewską, Monikę Grzeszkowiak oraz panią Krystynę Kabę i zgromadziła uczniów szkół podstawowych w Szewcach Nadolnych oraz w Pniewie.
Tekst: Joanna Kaźmierczak - Błocisz
Zdjęcia: Joanna Kaźmierczak-Błocisz
XIV edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia obchodzonego 15 listopada 2024 roku była wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło uczniów klas 4-8 szkół podstawowych w Szewcach Nadolnych oraz Pniewie. Celem projektu było nie tylko propagowanie znajomości tabliczki mnożenia, ale również zachęcenie dzieci do aktywnego sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej w formie zabawy.
Tego dnia uczniowie losowali karteczki w różnych kolorach. Dzięki temu zostali przyporządkowani do grup warsztatowych. W każdej klasie czekały na dzieci różnorodne gry i zabawy matematyczne. Wśród atrakcji znalazły się m.in. "statki”, „kółko i krzyżyk”, „ja mam – kto ma?”, „skakanka z tabliczką mnożenia - bump”, „Monster Maty” oraz kolorowanki związane z tabliczką mnożenia. Te kreatywne i angażujące zabawy pozwoliły uczniom na doskonalenie umiejętności matematycznych w sposób radosny i interaktywny.
Dodatkowo, z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek, uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoje ulubione postacie. To połączenie matematyki i kreatywności sprawiło, że dzień ten miał nie tylko edukacyjny, ale
i zabawowy charakter. Uczniowie z radością uczestniczyli w wydarzeniu, wcielając się w bohaterów z bajek.
Nauczyciele także aktywnie uczestniczyli w zabawach, pomagając dzieciom w rozwiązywaniu matematycznych wyzwań i organizowaniu gier. Całe wydarzenie przebiegło w świetnej atmosferze pełnej radości, rywalizacji i śmiechu, a matematyka stała się przez to bardziej przystępna i przyjemna.
Na zakończenie dnia uczniowie otrzymali drobne upominki związane z tabliczką mnożenia, dzieki którym na długo go zapamiętają . Ten projekt stał się dla nas też świetnym pretekstem do nauki przez zabawę, a także do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze radości.
Matematyczna zabawa została z wielkim zaangażowaniem przeprowadzona przez nauczycielkę matematyki - panią Patrycję Kruszyniak, która stała się też szkolnym koordynatorem działania.
Tekst: Patrycja Kruszyniak
Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak
Klasowe spotkania z rodzicami odbędą się w dniu 14 listopada 2024, w Pniewie, w godzinach ustalonych przez wychowawców.