• Prawa dziecka fundamentem godności człowieka.

    Prawa dziecka fundamentem godności człowieka.
    20.11.2024

            Historia Konwencji Praw Dziecka sięga lat 20. XX wieku, kiedy to w wyniku doświadczeń z wojen światowych oraz narastającej świadomości o potrzebach najmłodszych, zaczęto dostrzegać konieczność wprowadzenia specjalnych regulacji prawnych chroniących dzieci. W 1924 roku Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, która stanowiła pierwszy międzynarodowy dokument dotyczący praw dzieci. Jednak to dopiero Konwencja Praw Dziecka z 1989 roku, będąca wynikiem intensywnych prac i konsultacji międzynarodowych, stworzyła kompleksowy i wiążący zbiór norm prawnych w tej dziedzinie.

             Konwencja Praw Dziecka (KPDC) to międzynarodowy traktat, który stanowi fundament praw dziecka na całym świecie. Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 roku, konwencja ta zapewnia dzieciom na całym świecie szereg podstawowych praw, których celem jest ochrona ich godności, zdrowia, edukacji oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Dokument ten jest jednym z najważniejszych narzędzi w walce o dobro najmłodszych, wprowadzając normy, które powinny obowiązywać w każdym państwie.

              W naszej szkole ten dokument jest również jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o prawach dziecka. Okazją do przypomnienia o nim stała się 35. rocznica uchwalenia aktu. Uczniowie odczytali zapisane w nim prawa dotyczące wszystkich dzieci, a wśród nich: prawo do edukacji, prawo do ochrony przed przemocą, prawo do zdrowia, wypoczynku i zabawy oraz ochrony przed pracą. Uroczystość została przygotowana przez panie: Małgorzatę Roszewską, Monikę Grzeszkowiak oraz panią Krystynę Kabę i zgromadziła uczniów szkół podstawowych w Szewcach Nadolnych oraz w Pniewie. 

    Tekst: Joanna Kaźmierczak - Błocisz

    Zdjęcia: Joanna Kaźmierczak-Błocisz

     

  • Święto "królowej nauk" w naszej szkole

    15.11.2024

             XIV edycja    Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia obchodzonego 15 listopada 2024 roku była wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło uczniów klas 4-8 szkół podstawowych w Szewcach Nadolnych oraz Pniewie. Celem projektu było nie tylko propagowanie znajomości tabliczki mnożenia, ale również zachęcenie dzieci do aktywnego sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej w formie zabawy.

            Tego dnia uczniowie losowali karteczki w różnych kolorach. Dzięki temu zostali przyporządkowani do grup warsztatowych.  W każdej klasie czekały na dzieci różnorodne gry i zabawy matematyczne. Wśród atrakcji znalazły się m.in. "statki”, „kółko i krzyżyk”, „ja mam – kto ma?”, „skakanka z tabliczką mnożenia - bump”, „Monster Maty” oraz kolorowanki związane z tabliczką mnożenia. Te kreatywne i angażujące zabawy pozwoliły uczniom na doskonalenie umiejętności matematycznych w sposób radosny i interaktywny.

    Dodatkowo, z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek, uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoje ulubione postacie. To połączenie matematyki i kreatywności sprawiło, że dzień ten miał nie tylko edukacyjny, ale

    i zabawowy charakter. Uczniowie z radością uczestniczyli w wydarzeniu, wcielając się w bohaterów z bajek.

        Nauczyciele także aktywnie uczestniczyli w zabawach, pomagając dzieciom w rozwiązywaniu matematycznych wyzwań i organizowaniu gier. Całe wydarzenie przebiegło w świetnej atmosferze pełnej radości, rywalizacji i śmiechu, a matematyka stała się przez to bardziej przystępna i przyjemna.

               Na zakończenie dnia uczniowie otrzymali drobne upominki związane z tabliczką mnożenia, dzieki którym na długo go zapamiętają . Ten projekt stał się dla nas też świetnym pretekstem do nauki przez zabawę, a także do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze radości. 

              Matematyczna zabawa została z wielkim zaangażowaniem przeprowadzona przez nauczycielkę matematyki - panią Patrycję Kruszyniak, która stała się też szkolnym koordynatorem działania. 

    Tekst: Patrycja Kruszyniak

    Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak

     

  • Zebranie z rodzicami

    Klasowe spotkania z rodzicami odbędą się w dniu 14 listopada 2024, w Pniewie, w godzinach ustalonych przez wychowawców.

  • W związku z kolejnym etapem prac remontowych, informuję o zmianach organizacyjnych.

    W związku z kolejnym etapem prac remontowych, informuję o zmianach organizacyjnych.

     

    Od  14 listopada zajęcia dla wszystkich dzieci ze Szkoły Podstawowej z Szewc Nadolnych, będą odbywały się w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie.

    Zgodnie z Zarządzeniem nr 105/2024 Wójta Gminy Bedlno z dnia 2 sierpnia 2024 r.

     

    Z uwagi na konieczność przeniesienia młodszych dzieci i dostosowania miejsca docelowego, co wiąże się z przewiezieniem części wyposażenia oraz niezbędnych pomocy dydaktycznych, potrzebne będą 2 dni na organizację nowych warunków.

    Zatem w dniach 12-13 listopada 2024 r.  dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III, zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze poza szkołą w formie zajęć wyjazdowych do GOK-u w Bedlnie.

    Zaś od dnia 14 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III będą przebywały i miały zajęcia w szkole w Pniewie. Dzień 14 listopada będzie dla nich momentem adaptacyjnym, kiedy to będą dostosowywać się do nowego miejsca, zatem zajęcia mogą tego dnia odbywać się jeszcze nie w pełnej formie. Jednak 15.11.2024 zajęcia będą już odbywały się zgodnie z tygodniowym planem zajęć.

    We wszystkich dniach dzieciom z oddziału przedszkolnego zostanie zapewniony wydłużony czas opieki do godziny 16. W takiej sytuacji proszę o odebranie dziecka z GOK-u w Bedlnie. Proszę rano poinformować wychowawcę o takiej konieczności. Będą również niezmiennie zapewnione posiłki.

    Dowozy w dniach 12 i 13 listopada 2024 będą się odbywały wzorem naszego wcześniejszego dojazdu do Bedlna. Natomiast od czwartku mogą nastąpić niewielkie zmiany w rozkładzie, o czym zostaną Państwo poinformowani.

    Organizacja zajęć dla uczniów klas IV-VIII się nie zmienia. 

     

    Godziny na rozkładzie są orientacyjne. Proszę mieć na uwadze, że mogą zdarzyć się jakieś przesunięcia lub zmiany. Jeśli któryś z kursów okaże się niekonieczny (z uwagi na brak dzieci do odwozu), jak to miało miejsce podczas naszego wcześniejszego wyjazdu do Bedlna, wychowawcy będą informować na bieżąco.

    Proszę zatem rano dokładnie informować wychowawców, o której godzinie i w jaki sposób dziecko wraca (autobus/indywidualnie) lub kto odbiera dziecko.

     

    Z poważaniem

    Dyrektor Szkoły w Szewcach Nadolnych

    Irena Michalak-Janus

  • Udział uczniów w Konkursie Recytatorskim "Dla Niepodległej"

    Udział uczniów w Konkursie Recytatorskim "Dla Niepodległej"
    06.11.2024

              6 listopada 2024. roku, w ramach obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odbyła się VII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. Rywalizowało ze sobą 38. uczniów z 12. szkół. Naszą placówkę reprezentowali: Weronika Nikodemiak i Wiktoria Grabowska z klasy VIII. oraz Jakub Andrzejczak z klasy VI. Nasi uczniowie zaprezentowali utwory: K. K. Baczyńskiego, K. I. Gałczyńskiego oraz E. Słońskiego.

            Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkół podstawowych. Artystyczne interpretacje utworów patriotycznych oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Agnieszka Wajgner - Matusiak - dyrektor ZS Nr 1 w Kutnie oraz nauczyciele języka polskiego: Anna Chmielecka, Beata Frątczak oraz Anna Urbańska.

           Młodzież zaprezentowała bardzo wysoki poziom, a konkurs był wyrównany w obu kategoriach - podkreślili członkowie komisji konkursowej. Naszym uczniom gratuleujemy udziału oraz dyplomów.

                                                             Tekst: Joanna Kaźmierczak-Błocisz

                                                             Zdjęcia: Joanna Kaźmierczak-Błocisz

  • Sukces naszych uczennic podczas Festiwalu Piosenki Religijnej Bedlno 2024

    19.10.2024

    19 października 2024 roku w Kościele św. Floriana w Bedlnie odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Religijnej Bedlno 2024. Uczennica IV klasy - Kornelia Wilińska zajęła II miejsce w kategorii "soliści". III miejsce natomiast przypadło zespołowi "Metanoia". Dzieci przygotowała  pani Anna Zawiślak. Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy.

                                                          Tekst: Anna Zawiślak

                                                           Zdjęcia: Anna Zawiślak

  • Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy

    20.10.2024

    Dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły w Pniewie, pani Ewy Kowalskiej, nasza młodzież, miała możliwość uczestnictwa w praktycznych zajęciach z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Naczelnika OSP w Pniewie Pana Rafała Mikołajczyka. Bardzo dziękujemy za tę lekcję.

                                                                  Tekst: Irena Michalak-Janus

                                                                  Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak

  • Podróżować znaczy żyć - październikowa wycieczka nad morze

    Podróżować znaczy żyć - październikowa wycieczka nad morze
    15.10.2024

    “Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie.” – Andrzej Stasiuk 

                Uczniowie naszej szkoły przekonali się o tym podczas trzydniowej wycieczki przedmiotowej, podczas której odkrywali walory turystyczne Torunia, Gdańska i Malborka. Od 15 do 17 października poznali oni zabytki gotyckiej i barokowej architektury oraz sztuki sakralnej, zwiedzili ponadto miejsca pamięci narodowej (m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Stocznię Gdańską – kolebkę Solidarności), a także zaznajomili się ze średniowieczną budowlą obronną – zamkiem wybudowanym przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, popularnie zwany Zakonem Krzyżackim. Uczestnicy wycieczki spędzili też czas na urokliwej plaży w Jantarze. Wszyscy wrócili zadowoleni, choć bardzo zmęczeni. Opiekę sprawowały panie: Patrycja Kruszyniak i Joanna Kaźmierczak – Błocisz.

                                                                    Tekst: Joanna Kaźmierczak-Błocisz

                                                                    Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak, Joanna Kaźmierczak-Błocisz

     

  • Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klasy pierwszej

    Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klasy pierwszej
    14.10.2024

         Ślubowanie klasy pierwszej to od lat niezwykłe wydarzenie w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku miało ono miejsce 14 października i uświetniło obchody Dnia Edukacji Narodowej. Pierwszoklasiści w obecności dyrektora szkoły, wychowawczyni, zaproszonych gości oraz swoich rodziców złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. 

          Przedstawicielka Rady Rodziców - pani Karolina Nikodemiak poprosiła dyrektora szkoły o pasowanie dzieci na uczniów klasy I. Pani dyrektor Irena Michalak-Janus wraz z wychowawczynią Katarzyną Traczyk przyjęły dzieci w poczet uczniów naszej szkoły. Maluchy przedstawiły bardzo bogaty program artystyczny przygotowany pod kierunkiem ich wychowawczyni i zaprezentowały swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Dzieci zostały sowicie nagrodzone brawami za swój występ, a pani Dyrektor nagrodziła dzieci upominkami. Wręczyła im pamiątkowe dyplomy pasowania i teczki na dyplomy. Rada Rodziców podarowała pierwszoklasistom koła hula – hop, skakanki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólnie z nimi spędziły miłe chwile. 

          Po tej ceremonii pani dyrektor złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji DEN, a szczególne podziękowania otrzymała Rada Rodziców za wspaniały poczęstunek i miłą atmosferę tego szczególnego święta całej społeczności szkolnej. 

     

                                                  Tekst: Katarzyna Traczyk

                                                  Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak

                                                  

     

     

     

     

     

    +70

     

     

    Wszystkie reakcje:

    2222

  • Zmiany organizacyjne w związku z remontem.

    Potwierdzając komunikat przekazany uczniom na czwartkowym apelu, informuję o zmianach organizacyjnych. 

    W związku z kolejnym etapem remontów w budynku szkoły, od dnia 28 października 2024, do 31 grudnia 2024, zajęcia dla klas: IV, V, VI, VII i VIII będą odbywały się w szkole w Pniewie. 

    Dowóz i odwóz uczniów zostanie zapewniony jak dotychczas. 

    Zmiana godziny drugiego kursu w piątek, z 14:40 na 15:30 jest wprowadzona na stałe. 

    Oddział przedszkolny oraz klasy: I, II, III pozostaną w budynku szkoły w Szewcach Nadolnych. Zajęcia dla nich będą się odbywały w salach na parterze. 

     

    Z poważaniem

    Irena Michalak-Janus

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych

  • Rozkład jazdy autobusu w dniach 22, 23 października oraz dodatkowe informacje organizacyjne.

    Jeśli będą dzieci przedszkolne, które będą potrzebowały opieki do godziny 16:00, zostanie im ona zapewniona. W takiej sytuacji proszę o odebranie dziecka z GOK-u w Bedlnie, proszę rano poinformować wychowawcę o takiej konieczności.

    Obiady będą w tych dniach zapewnione bez zmian, zostaną dowiezione do Bedlna. Informację o zamówieniu posiłku proszę jutro rano przekazać wychowawcy przedszkola.

    Proszę aby dzieci młodsze (0-III) miały swoje bidony z piciem. W tych dniach nie będzie przygotowywana herbata.

    Rodziców dzieci młodszych proszę o poinformowanie wychowawców rano, w jaki sposób dziecko będzie odebrane- czy pod szkołą będzie czekał na nie rodzic, czy wraca autobusem.

     

    Z poważaniem

    Dyrektor Szkoły w Szewcach Nadolnych

    Irena Michalak-Janus

  • Nowy komunikat w sprawie organizacji zajęć podczas prac remontowych.

    W dniach 22 i 23 października (tj. wtorek i środa), w budynku szkoły będą odbywały się prace remontowe generujące duży hałas. Dlatego zajęcia będą odbywały się poza szkołą. 

    Klasy: IV, V, VI, VII, VIII pojadą do szkoły w Pniewie (dowóz tak jak ostatnio).

    Oddział przedszkolny oraz klasy I, II, III pojadą do GOK-u w Bedlnie. Rano dzieci przyjeżdżają jak zwykle do Szewc Nadolnych, następnie po powrocie busów z Pniewa, dzieci pojadą do Bedlna. Popołudniowy powrót z Bedlna do Szewc odbędzie się dwoma kursami. Informacje odnośnie godzin zostaną podane jutro. 

     

    Z poważaniem

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych

    Irena Michalak-Janus

  • Międzyszkolny Festiwal "Piosenki żołnierskiej i patriotycznej" dla dzieci.

  • Życzenia od Wójta i Przewodniczącej Rady

  • UWAGA, WAŻNY KOMUNIKAT ODNOŚNIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ, W ZWIĄZKU Z PRACAMI REMONTOWYMI.

    Szanowni Państwo.

    Odwołując się do przekazywanego Państwu komunikatu z początku roku szkolnego - sygnalizującego tymczasową zmianę lokalizacji prowadzenia zajęć (w odniesieniu do zarządzenia nr 105/2024 Wójta Gminy Bedlno z dnia 2 sierpnia 2024 r. w sprawie tymczasowej zmiany lokalizacji prowadzenia zajęć Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych, w oparciu o Prawo Oświatowe oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach;)

    INFORMUJĘ O AKTUALNYCH USTALENIACH

    W dniu 9 października rozpoczynają się prace remontowe, które wymagają wyłączenia wody.

    W dniach 9, 10, 11 października 2024 r. zgodnie z powyższym, klasy IV, V, VI, VII, VIII będą odbywały zajęcia lekcyjne w budynku Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie. 

    Uczniowie będą mieli zapewniony transport busem do Pniewa.

    Natomiast oddział przedszkolny oraz klasy I - III będą odbywały zajęcia w sali świetlicowej w Szewcach Nadolnych. 

    Od 14 października 2024 wszystkie oddziały wracają do budynku szkoły w Szewcach Nadolnych, gdyż prace remontowe będą mniej inwazyjne.

     

    Z poważaniem 

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych 

    Irena Michalak-Janus

  • Narodowe Czytanie 2024 w Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych

    „Polska Winkerliedem narodów!” – ta i inne strofy „Kordiana” Juliusza Słowackiego rozbrzmiały 26 września w naszej szkole.  W roku 2024 przypada bowiem 190 rocznica wydania tego dramatu. Z tego względu utwór ten stał przedmiotem akcji czytelniczej Prezydenta RP. Nasza Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą z radością przyłączyła się do tego działania. Akcja została połączona z Dniem Głośnego Czytania, który przypada w niedzielę.   

    Uczniowie i nauczyciele skoncentrowali się na akcie pierwszym dramatu, którego tematem są zmagania głównego bohatera z własnymi słabościami oraz nieszczęśliwą miłością. Dzięki temu fragmentowi bowiem, Kordian, jako piętnastoletni chłopiec, może stać się postacią literacką szczególnie bliską także współczesnemu młodemu człowiekowi. Ta część uroczystości miała charakter inscenizacji. W role Kordiana, Laury i Grzegorza wcielili się z sukcesem uczniowie klasy VII: Julia Dominiak, Marcelina Mrowicka oraz Kacper Maciejewski. Rolę konferansjera rozmawiającego z publicznością przejął Antoni Kowalewski.

    Kolejnym elementem był monolog na alpejskim szczycie Mont Blanc, w którym bohater postanawia poświęcić się dla ojczyzny. O rozterkach Kordiana i jego wewnętrznej przemianie czytali: pani Katarzyna Traczyk, pani Joanna Kaźmierczak-Błocisz, Ksiądz Piotr Gomułowski oraz pani Dyrektor Irena Michalak-Janus. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

  • 85 rocznica Bitwy nad Bzurą. Uroczystość w kościele oraz pod obeliskiem w Orłowie.

    Uroczystość w kościele oraz pod obeliskiem w Orłowie.

    Wrzesień bogaty jest w patriotyczne obchody wydarzeń z 1939 roku. Szczególnie w naszym regionie, gdzie żywo kultywuje się pamięć o poległych podczas Bitwy nad Bzurą.

    Uczniowie naszej szkoły godnie uczestniczyli dziś w gminnych uroczystościach w Orłowie. Podczas nich mszę świętą odprawił Ks. Dziekan Stanisław Poniatowski, po której nasi uczniowie zaprezentowali występ artystyczny. Pod obeliskiem wysłuchaliśmy przemowy Wójta Gminy Bedlno Józefa Ignaczewskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Drabika, który przywoływał relacje świadków tamtych dni.

    Na koniec przedstawiciele władz oraz członkowie szkolnych pocztów złożyli kwiaty i zapalili znicze.

    Uroczystościom towarzyszyły poczty lokalnych szkół i straży pożarnych oraz orkiestra strażacka.

    Warto również wspomnieć, że na dzisiejsze wydarzenie uczniowie przygotowywali się nie tylko artystycznie. W tygodniu razem z opiekunami posprzątali obelisk. Dbanie o miejsca pamięci to dla wszystkich lekcja patriotyzmu.

    Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/...

    Nagranie: https://www.facebook.com/100007779214340/videos/26838631142451800?locale=pl_PL

  • Polska edycja 31 Akcji Sprzątania Świata #NaStrażyCzystejZiemi

    Nasza szkoła dołączyła dziś (20.09.2024) do Polskiej edycji 31 Akcji Sprzątania Świata.

    Hasło tegorocznej akcji brzmi #NaStrażyCzystejZiemi

    Całej społeczności szkolnej zależy na tym, aby nasza planeta była czysta i zdrowa. Takim małym gestem, jak zbieranie śmieci w okolicy naszej szkoły działamy na rzecz czystego środowiska!

    W ramach akcji na szkolnym korytarzu pojawiła się także gazetka okolicznościowa. A na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznają się z prezentacją i filmem tematycznym.

    Dzięki organizacji LOP, w naszej szkole biją zielone serca

  • Dzień przedszkolaka w oddziale przedszkolnym.

    Uroczyste otwarcie Światowego Dnia Przedszkolaka rozpoczęło się od życzeń. Pani Dyrektor wraz z wychowawczynią życzyły dzieciom, aby ich pobyt w przedszkolu stał się wielką niezapomnianą przygodą.

    Dzieciaki odśpiewały swój hymn przedszkolny, pt. „Jestem sobie przedszkolakiem”, a następnie obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie na ich święto. Nie zabrakło zabaw przy największych przebojach dla dzieci, przeplatanych zabawami integracyjnymi. Wielką niespodzianką dla maluchów okazało się wypuszczenie balonów z chusty animacyjnej, konfetti , a także zabawy z plastociastem.

    Dzieci zostały odznaczone przez wychowawczynię „Super przedszkolakami”.

    Pani Dyrektor wręczyła zaś przedszkolakom upominki zasponsorowane przez Radę Rodziców.

    Gościnnie przedszkolakom towarzyszyły pierwszaki.

    Słodki poczęstunek na tę okazję, przygotowali rodzice dzieci przedszkolnych.

    Dziękujemy wszystkim rodzicom za ich wkład w ten wyjątkowy dzień.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą
    Szewce Nadolne 14
  • Fax:(024)2822608

Galeria zdjęć