• TARGI KSIĄŻKI - POWTÓRKA Z LEKTURAMI

    W naszej szkole odbyły się po raz pierwszy Targi Książki. Z tej okazji siódmoklasiści i ósmoklasiści przygotowali stoiska, które miały reklamować jedną z lektur obowiązujących na egzaminie  ósmoklasisty – „Zemstę”, „Opowieść wigilijną”, „Kamienie na szaniec” i „Pana Tadeusza”.

    Wśród obserwatorów znaleźli się uczniowie klasy IV, V, VI oraz nauczyciele. Mogli oni wysłuchać ciekawostek na temat wydarzeń, bohaterów literackich, wziąć udział w konkursach, obejrzeć specjalnie przygotowane gazetki i wystawki, dostać ulotki, obejrzeć scenki dramowe. Mogli także na Targach spotkać Papkina z jego gitarą Artemizą, zakapturzonego księdza Robaka, harcerzy z Szarych Szeregów, czy Duchy Świąt Bożego Narodzenia. Na przybyłych czekały także świąteczne ciasteczka oraz słodkie nagrody za wygrane w konkursach.

     Taka forma powtórki dla uczniów okazała się atrakcyjna. Utrwalili wiedzę i trenowali umiejętności organizacyjne pracując w grupach, ale także przyglądając się pracy innych zespołów.

  • „Słowem malowane” Edycja I „Marzenie mam... o pięknym świecie”

    W sobotę 21 maja w Żychlińskim Domu Kultury  odbyła się  Edycja I  Konkursu Recytatorskiego  „Słowem malowane” „Marzenie mam... o pięknym świecie”. Celem konkursy było popularyzowanie poezji i zachęcanie dzieci do odkrywania piękna poetyckiej wypowiedzi; rozbudzanie wrażliwości i kształtowanie postawy pozytywnego odbioru otaczającej nas rzeczywistości; uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

    Naszą szkołę  reprezentowała uczennica klasy I Gabrysia Rzepnikowska. Był to jej debiut na żychlińskiej scenie. Bardzo ładnie zaprezentowała się i  otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów.

  • DZIEŃ BEZ PLECAKA

    6 maja w naszej szkole miał miejsce No backpack day, czyli „Dzień bez plecaka” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wbrew pozorom nie chodziło wcale o zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polegała  na tym, aby, korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu mogło  posłużyć wszystko: futerał na akordeon czy wiolonczelę, skrzynka na narzędzia, plastikowa  miska, sklepowy koszyczek, skrzynka na butelki, bańka na mleko, poszewki, hulajnogi, wiklinowe koszyki, walizki.

    Ten nietypowy dzień ma na celu zwrócenie uwagi na problem dzieci Trzeciego Świata, które często nie mają dostępu do nauki lub nie mają potrzebnych do niej przyborów. Dzień bez plecaka został wymyślony przez amerykańską aktywistkę i założycielkę fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu w dzieciństwie podróżowała razem z mamą do Kamerunu, w którym szybko się zorientowała, jak duże są problemy tamtejszej ludności. Zainteresowała się tematem nauczycieli oraz całym szkolnym społeczeństwem.

    Akcja miała na celu w zabawny i kreatywny sposób zastąpić nasze codzienne, szkolne plecaki. Zobaczcie sami jak pomysłowi byli nasi uczniowie…

  • Akademia Bezpiecznego Puchatka

    W roku szkolnym   2021 / 2022  uczniowie klasy I realizowali kolejną edycję profilaktycznego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane  materiały edukacyjne. Razem z Puchatkiem dzieci uczyły się,  jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych.  Puchatek przypominał również o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.  Podczas zajęć  omówiliśmy  zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
    Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów  „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa” . Szkoła zrealizowała wszystkie elementy programu otrzymując Certyfikat potwierdzający zaszczytny tytuł przynależności do „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz Dyplomy dla uczniów. Dodatkowo pierwszaki przystąpiły do konkursu plastycznego polegającego na wspólnym przygotowaniu Klasowego Kodeksu Bezpieczeństwa, czyli zestawu bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w klasie. 

  • Konkurs plastyczny – „Polskie Symbole Narodowe”

    29 kwietnia 2022r. w naszej szkole został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Polskie Symbole Narodowe” dla uczniów klas I - III. Zorganizowała go gromada zuchowa „Leśne zwierzęta” z okazji zbliżających się Świąt Majowych.

    Do konkursu przystąpiło 18 uczniów. Każdy uczeń miała za zadanie wykonać dowolna techniką plastyczną wybrany polski symbol narodowy. Okazało się, że wszyscy uczestnicy konkursu wykonali biało-czerwoną flagę. Komisja przyznała następujące miejsca:

    I miejsce dla: Gabrieli Rzepnikowskiej z kl. I i Jakuba Fabiańskiego z klasy III,

    II miejsce dla: Kornelii Wilińskiej z kl. I i Justyny Sobańskiej z klasy III,

    III miejsce dla: Kacpra Wieczorka z kl. III i Marii Burzyńskiej z kl. II.

    Zwycięscy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Wszystkie dzieci biorące udział zostały nagrodzone planami lekcji i cukierkami.

  • 231 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Aby uczcić 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3  Maja, uczniowie klasy ósmej przygotowali uroczysty apel. Wzięły w nim również udział uczennice (zwyciężczynie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego), które recytowały „Rotę” Marii Konopnickiej.

     Konstytucja 3 Maja, to wydarzenie historyczne, które uświadamia nam, jak ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

     Konstytucję uchwalono w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej . Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dała nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.

    Tekst Konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Do spisku należeli: król Stanisław August Poniatowski, jego sekretarz Scipione Piattoli, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski.

    Sejm Czteroletni  uchwalił Konstytucję 3 Maja 1791r. W atmosferze ogromnego uniesienia patriotycznego król Polski złożył przysięgę na Konstytucję. Była to druga Konstytucja na świecie, fakt ten, świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów! Akt ten wprowadzał prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując, to, co niszczyło Polskę. Nasi przodkowie wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny.

     Od 2004 roku w przededniu Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja obchodzimy dzień Flagi Narodowej.

  • Święto Chrztu Polskiego

    2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka  to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości.

     Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Na temat samego chrztu Mieszka I źródła historyczne są bardzo skąpe. Nie wiemy jak wyglądała sama ceremonia, ani gdzie się odbyła. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł mieć miejsce na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór.

     Książę Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli do rodzącego się państwa polskiego także pierwsi misjonarze. W tym gronie widzimy m.in. św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który jest głównym patronem naszej Ojczyzny.

     Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. otworzyło przed krajem nieznane wcześniej możliwości. Chrzest księcia rodzącej się wówczas Polski zapoczątkował chrystianizację naszego kraju i włączył go do wspólnoty europejskich państw chrześcijańskich. Rozpoczęło proces przejmowania wzorców kulturowych i największych zdobyczy łacińskiej zachodniej cywilizacji. Począwszy od chrztu Mieszka polska kultura, historia i tożsamość narodowa rozwijały się na fundamencie tradycji chrześcijańskiej.

    Z tej okazji uczniowie klasy siódmej przygowali w dniu 26 kwietnia  apel.

  • Światowy Dzień Zdrowia

    7 kwietnia był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w lekcji dotyczącej zdrowego stylu życia. Dowiedziały się, co mogą zrobić, żeby żyć zdrowo i dlaczego tak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

    Tego dnia zostały ogłoszone wyniki konkursów pt. "Moje ulubione warzywa i owoce" oraz "Zdrowy styl życia". Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

    W konkursie "Moje ulubione warzywa i owoce"

    1 miejsce zdobyli: Gabriela Rzepnikowska Jakub Fabiański Marcelina Baranowska

    2 miejsce zdobyli: Michał Gabryś Karol Trembaczyk Maksymilian Grześkowiak

    3 miejsce zdobyli: Kornelia Wilińska Sebastian Kubiak Nina Trembaczyk

    W konkursie "Zdrowy styl życia"

    1 miejsce zdobyli: Julia Dominiak Zofia Fercikowska Anna Zakościelna Gabriela Wawrzonkowska

    2 miejsce zdobyli: Kacper Maciejewski Oliwia Kasztelan Marcel Grzeszkowiak

    3 miejsce zdobyli: Oliwier Szczepieniak Alicja Nikodemiak

  • Szkolny Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza

    26 kwietnia w naszej szkole miał miejsce Szkolny Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza. Zadaniem uczniów było najpiękniej wyrecytować „Rotę” Marii Konopnickiej.

    Wybór repertuaru nie był przypadkowy, gdyż Maria Konopnicka to pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka wybrana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022.

    Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.

     Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

     I kategoria – klasy IV –VI

     I miejsce – Wiktoria Grabowska, Weronika Nikodemiak

    II miejsce – Bartosz Ratajczyk

     Wyróżnienie – Alicja Nikodemiak, Emil Szczepaniak

     

    II kategoria – klasy VII – VIII

     I miejsce – Zofia Fercikowska, Natalia Ratajczyk

     II miejsce – Joanna Tomczak

     III miejsce – Julia Czubiak

     Wyróżnienie – Alicja Fabiańska, Weronika Ratajczyk

     Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, zaś laureaci I miejsca dodatkowo mogli zaprezentować swe zdolności recytatorskie na apelu z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja.

     Cieszymy się bardzo, że wśród naszych uczniów odnajdujemy wielu utalentowanych, którzy mimo tremy osiągają postawiony sobie cel – piękne recytacje przed komisją konkursową i przed szkolna publicznością . Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

  • Wiosenne śniadanie w klasach I - III.

    25 kwietnia uczniowie klas I-III wykonywali wiosenne, dietetyczne kanapki. Dzieci z entuzjazmem zabrały się do pracy. Przygotowały produkt, ale też nie zapomniały o nakryciu stołu i odpowiednim stroju. Nawet chłopcy mieli piękne fartuszki.

    Zapach nowalijek rozchodził się po całej szkole. Drugie śniadanie było bardzo kolorowe. Na talerzach można było zobaczyć kanapki z jajkiem, ogórkiem, szczypiorkiem, serem, masłem, wędliną, kiełkami. Dzieci ze smakiem i uśmiechem degustowały swoje kanapki. Stwierdziły, że udały im się wyśmienicie. Przyznały, iż dzisiaj nie będą już jadły obiadu.

    Nad bezpieczeństwem i higiena pracy czuwały wychowawczynie. Cele zajęć zostały osiągnięte. Wśród uczniów kreują się przyszli kucharze i kucharki.

  • KONKURS RECYTATORSKI "PIĘKNIE BYĆ CZŁOWIEKIEM"

    W naszej szkole tradycją już jest Konkurs Recytatorski im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. W tym roku w trzech grupach wiekowych zorganizowane zostały także eliminacje szkolne. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby.

    Kategoria I (klasy I-III):

    I miejsce Kornelia Wilińska i Karol Trembaczyk

    II miejsce Gabriela Rzepnikowska i Jakub Urbański  

    III miejsce Lena Tomczak i Nina Trembaczyk

     wyróżnienie Michał Gabryś

     

    Kategoria II (klasy IV-VI)

    I miejsce Kacper Maciejewski

     II miejsce Julia Dominiak i Antoni Kowalewski

     

    Kategoria III (klasy VII-VIII)

     I miejsce Julia Czubiak

    II miejsce Zofia Fercikowska i Natalia Ratajczyk

     

    Laureaci I, II i III miejsca reprezentowali nas w dniach 20-22.04.2022r. na eliminacjach rejonowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kutnie.

    Uczniowie bardzo dobrze opanowali pamięciowo teksty, recytowali, dbając o kulturę słowa i dykcję, przedstawili swoją interpretację trudnych tekstów Władysław Broniewskiego. Tamtejsze jury postanowiło wyróżnić także nasze uczennice.

    Wyróżnienie otrzymała Zofia Fercikowska z kl. VII.

    I miejsce zdobyła Natalia Ratajczyk z kl. VIII, zaś II miejsce Julia Czubiak z kl. VII. Obie będą reprezentowały nasz rejon na finale konkursu Książnicy Płockiej. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

  • DNI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

    21 kwietnia uczniowie klasy VIII uczestniczyli w dniach otwartych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. Po krótkiej prezentacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli szkoły, dotyczącej kierunków kształcenia oraz bazy dydaktycznej i szkoleniowej, udali się wraz ze swoimi przewodnikami na zwiedzanie obiektu.

    Nasi uczniowie mieli możliwość poznania nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w czasie nauki na takich kierunkach jak: technik rolnik, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni. Wzięli udział w lekcji układania kompozycji kwiatowych, projektowania ogrodów, Mogli spróbować swoich sił jako dżokeje, dosiadając koni, które posiada szkoła oraz jako operatorzy kombajnu na symulatorze.

    21 kwietnia uczniowie klasy VIII uczestniczyli w dniach otwartych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. Po krótkiej prezentacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli szkoły, dotyczącej kierunków kształcenia oraz bazy dydaktycznej i szkoleniowej, udali się wraz ze swoimi przewodnikami na zwiedzanie obiektu.

    Nasi uczniowie mieli możliwość poznania nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w czasie nauki na takich kierunkach jak: technik rolnik, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni. Wzięli udział w lekcji układania kompozycji kwiatowych, projektowania ogrodów, Mogli spróbować swoich sił jako dżokeje, dosiadając koni, które posiada szkoła oraz jako operatorzy kombajnu na symulatorze.

  • DZIEŃ ZIEMI

     Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych. W naszej szkole jak co roku również obchodziliśmy ten dzień.

  • Życzenia wielkanocne

  • O ZWYCZAJACH WIELKANOCNYCH

    W środę 13 kwietnia 2022r. odbył się apel z okazji Świąt Wielkanocnych.

    Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Misterium Paschalne Jezusa Chrystusa. Uczniowie klasy VI swoim występem przypomnieli tradycje wielkanocne oraz zachęcili do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa oraz nad triumfem Zmartwychwstania.

    Można było także podziwiać na gazetkach przepiękne prace naszych uczniów związane ze świętami wielkanocnymi.

    Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom, uczniom i ich rodzicom życzenia zdrowych i spokojnych świąt. Życzenia złożyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

  • Konkurs - "Kompozycja Wielkanocna"

    Uczniowie klas I – III wzięli udział w Konkursie  "Kompozycja Wielkanocna" zorganizowanym  przez Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie. 

    Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnych form plastycznych. Tematyka prac konkursowych dotyczyła różnego rodzaju kompozycji wielkanocnych, czyli stroików, wianuszków i innych form kompozycji. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku 3-15 lat.

    Dzieci z naszej szkoły pod czujnym okiem swoich wychowawczyń wykonały kolorowe stroiki. Komisja konkursowa wyróżniła pracę uczennicy klasy I Gabrieli Rzepnikowskiej.

  • A u przedszkolaków było jajecznie!

    Spokojnych i pogodnych

    Świąt Wielkanocnych

    życzą

    przedszkolaki wraz z wychowawczynią.

  • SPOTKANIE Z PISARZEM

    6 kwietnia do naszej szkoły przyjechał Pan Dominik Stasiak - inżynier energetyki, magister inżynier inżynierii środowiska, absolwent Politechniki Łódzkiej, a przede wszystkim pasjonat historii starożytnej, zwłaszcza okresu późnej epoki brązu na obszarze Bliskiego Wschodu.

    Okazją do spotkania był debiut pisarski Pana Dominika – książka pt.: „Kadesz 1274 p.n.e”. Tytułowa bitwa została stoczona miedzy wojskami egipskimi i hetyckimi.

    Pisarz podzielił się z naszymi uczniami swoją wiedzą techniczną oraz humanistyczną.

    Dzieci poznały wiele faktów i ciekawostek, przede wszystkim o starożytnym Egipcie. Jak budowano piramidy? Jak pachniały egipskie kobiety? Co jedli Egipcjanie? – to tylko kilka przykładowych pytań, na które padły odpowiedzi.

    Dziękujemy za ciekawe spotkanie i życzymy dalszych sukcesów twórczych.

  • POWTARZAMY LEKTURY DO EGZAMINU

    Szybka powtórka z lektur? Tym razem za sprawą lapbooków. Ósmoklasiści otrzymali zadanie, by zaprojektować lapbook, który będzie prezentował dwóch bohaterów z lektur obowiązujących na egzaminie , ale powiązanych wspólnym tematem. Mieli rozważyć podobieństwa i różnice postaci. Świetnie się im to udało! Popatrzcie.

  • Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty.

    W ramach przygotowań do najważniejszego egzaminu w szkole podstawowej ósmoklasiści wykonali zaproszenia i ogłoszenia, gdyż te krótkie formy wypowiedzi pisemnej na pewno pojawią się w teście z języka polskiego. Uczniowie zadbali, by nie zabrakło w nich żadnej ważnej informacji, ale także zwrócili uwagę na estetyczne wykonanie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą
    Szewce Nadolne 14
  • Fax:(024)2822608

Galeria zdjęć