Uczniowie klasy IV podczas zajęć języka polskiego chętnie korzystają ze swych uzdolnień plastycznych. Tym razem przygotowali opowieści o skarbach związanych z baśnią Carla Collodi, które znaleźli lub narysowanych i ukryli w „Pudełkach z lekturą”. W ten sposób rozpoczęli omawianie tej pięknej i pouczającej baśni. Później zastanawiali się m.in. nad tym, czy wiele jest w nich z Pinokia. Którego Pinokio? Leniwego i oszukującego pajaca, czy troskliwego i pilnego synka? „Po rozmowach z nimi jestem pewna, że żaden z nich nie zamieni się w osiołka, ani nie urośnie mu nos, bo to miłe, uczynne i troskliwe dzieci” – tak powiedziała ich polonistka.
W ramach podsumowania pracy z lekturą „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa siódmoklasiści przygotowali lapbooki. Ich pomysłowość zaowocowała nietuzinkowymi pracami. Przy okazji tej kreatywnej pracy utrwalili swoją wiedzę, by następnie podzielić się nią z kolegami i koleżankami w klasie. Oto najciekawsze lapbooki.
W ramach zajęć koła mitologicznego uczniowie klasy VIII przypominają sobie i poznają bohaterów mitów greckich. Rozwiązywali już krzyżówki, budowali quizy, rozwiązywali testy konkursowe, a ostatnio sami zamienili się w bogów, herosów i bohaterów z opowieści starożytnych Greków. Hera, Achilles, Demeter, Zeus, Hefajstos, Parys, Artemida spotkali się na szkolnym Olimpie. Każdy z nich zaprezentował siebie, swój strój, opowiedział ciekawostki o sobie.
Na zdjęciach uczennice w najładniejszych strojach utrzymanych w stylistyce starożytnej: Alicja Fabiańska jako Artemida i Oliwia Kasztelan jako Zeus.
6 kwietnia w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie odbył się IX Konkurs Ortograficzny “O Pióro Starosty Kutnowskiego”. Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie idei poprawnej polszczyzny oraz dbanie o czystość i piękno języka ojczystego.
Tegoroczna edycja konkursu stanowi jedną z form uczczenia Roku Polskiego Romantyzmu. Dorobek tej epoki jest mocno zakorzeniony w polskiej oraz światowej kulturze. Przywołuje wartości, które emanują uniwersalnym przesłaniem. Taką wartością jest bez wątpienia język ojczysty, który powinniśmy chronić, o którego czystość i poprawność zobowiązani jesteśmy dbać na co dzień. Zatem konkurs ortograficzny jest dobrą okazją ku temu, aby upamiętniając Rok Romantyzmu Polskiego. Uczniowie – pasjonaci poprawności językowej - podjęli zmagania z zawiłościami polskiej pisowni.
Honorowy patronat nad konkursem od lat obejmuje Starostwo Powiatowe w Kutnie.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowały dwie uczennice klasy VIII Aleksandra Janicka i Natalia Ratajczyk, gdyż najlepiej napisały szkolne dyktanda konkursowe. Podczas zmagań powiatowych dziewczęta zrobiły mało błędów, a Natalia wywalczyła II miejsce. Gratulujemy umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych.
Cenne nagrody rzeczowe ufundowały Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Rada Rodziców przy ZS Nr 1 w Kutnie. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk wicestarosty Powiatu Kutnowskiego, P. Magdaleny Kotulskiej – Krupińskiej. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w ortograficznych potyczkach w formie pamiątkowych dyplomów.
Aktorzy z Torunia 29 marca wyjaśnili sześć najważniejszych zasad, które należy stosować w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu.
1. Chodź w większych grupach.
2. Unikaj agresora.
3. Mów po imieniu.
4. Jeżeli dojdzie do spotkania mów głośno.
5. Nie okazuj strachu.
6. Mów o tym komuś dorosłemu.
W sposób humorystyczny dzieci dowiedziały się, jak radzić sobie ,gdy się boimy lub jesteśmy zaniepokojeni.
23 marca w naszej szkole został przeprowadzony Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas VII – VIII. Chętni wśród radosnej atmosfery pisali dyktando. Poziom prac był wysoki. Aby wyłonić zwycięzcę, najpierw komisja brała pod uwagę ilość błędów ortograficznych, następnie błędów interpunkcyjnych oraz usterek w zapisie.
Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Natalia Ratajczyk
II miejsce - Aleksandra Janicka
III miejsce – Julia Czubiak
Laureatki I i II miejsca będą reprezentowały szkołę na Konkursie Ortograficznym „O pióro Starosty Kutnowskiego” w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie.
22 marca, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I - VIII udali się do Kutnowskiego Domu Kultury na film animowany pt.: „To nie wypanda”. Mówi on o przyjaźni, miłości do najbliższych, szacunku do siebie i innych, o tym że połączonymi siłami można dokonać wiele dobrego.
W produkcji Disneya i Pixara poznali Mee Lee, pewną siebie trzynastolatkę, szkolną kujonkę i idealną, niesprawiającą kłopotów córkę. Jednak czas dojrzewania zmienił dotychczasowy uporządkowany świat dziewczyny w totalny chaos. Za każdym razem, gdy Mei odczuwała silne emocje, zmieniała się w ogromną rudą pandkę.
Po seansie uczniowie klas V-VIII spacerkiem udali się do pizzerii DaGrasso. W tym czasie uczniowie klas młodszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego byli na spacerze w Parku Traugutta, by poszukać oznak wiosny. Następnie przeszli na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie podziwiali odnawiany Pałac Saski. Po spacerze oni również udali się na pyszną pizzę do DaGrasso.
Nasi ósmoklasiści Pierwszy Dzień Wiosny spędzili w Mieczysławowie. Przyjechali tam na „wagary” , aby uczestniczyć w Dniach Otwartych tamtejszej szkoły ponadpodstawowej. Dowiedzieli się , jakie kierunki kształcenia oferuje im ZS CKR im. Macieja Rataja w Mieczysławowie. Zostali oprowadzeni po salach lekcyjnych, internacie, warsztatach. Gospodarze zaprosili naszych uczniów także na kiełbaski przy ognisku. Wśród wesołej atmosfery tradycyjnie pożegnali też Marzannę na znak przywitania cieplejszych dni.
18 marca 2022r obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnoświatowe Dni Wody. W związku z tym uczennice z klasy VIII zaprezentowały w formie wiadomości telewizyjnych kilka informacji dotyczących budowy wody, jej trzech stanów skupienia oraz krążenia w przyrodzie.
Na zakończenie apelu odbyła się projekcja krótkiego filmu edukacyjnego pt.: „Niezwykła podróż kropelki”.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród za konkurs plastyczny zorganizowany przez LOP pod hasłem „Przyroda w czterech portach roku”. A oto zwycięzcy:
I miejsce-Zofia Fercikowska,
II miejsce - Gabriela Rzepnikowska,
III - miejsce Hubert Kacprzak.
Wyróżnienie: Julia Czubiak, Gabriela Wawrzonkowska.
Gratulacje.
Zapraszamy do udziału w Konkursie Wielanocnym organizowanym przez GOK w Bedlnie.
Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.
Założenia i warunki konkursu:
Tematyka prac konkursowych dotyczy różnego rodzaju kompozycji wielkanocnych, czyli stroików, wianuszków i innych form kompozycji.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-15 lat w następujących kategoriach:
Na konkurs można zgłaszać tyko prace indywidualne, każdy uczestnik może zgłosić jedna pracę. (...)
Obowiązkowymi załącznikami są:
Prace należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie w terminie do 6 kwietnia 2022r. Kontakt telefoniczny - 24 282-10-36
Komisja oceniać będzie prace w następujących kryteriach:
- pomysłowość i oryginalność pracy,
- spójność i kolorystyka wykonanych prac,
- stopień trudności wykonania,
- dobór materiałów
Komunikat
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych
z dnia 15 marca 2022 r.
w sprawie rekrutacji dzieci
do oddziału przedszkolnego oraz klasy I
w roku szkolnym 2022/2023
Dyrektor szkoły informuje, że rekrutacja:
prowadzona jest w terminach określonych w zarządzeniu nr 6/2021 Wójta Gminy Bedlno w sprawie ustalenia harmonogramu czynności oraz szczegółowych terminów w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do punktów przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz publicznych szkół podstawowych dla których Gmina Bedlno jest organem prowadzącym na rok szkolny 2022/2023.
W tym terminie prosimy o składanie do sekretariatu szkoły następujących dokumentów:
Wzory wniosków/ deklaracji dostępne są na stronie internetowej szkoły
https://spszewcenadolne.edupage.org w zakładce Dokumenty szkolne oraz w sekretariacie szkoły.
Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły przeprowadza postępowanie rekrutacyjne na podstawie kryteriów określonych ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z póź. zm.) oraz załącznikiem nr 1 lub załącznikiem nr 2 do zarządzenia Nr 6/2022 Wójta Gminy Bedlno z dnia 31.01.2022 r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych
Elżbieta Wawrzonkowska
15 marca 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Światowym Dniu Matematyki. Przekonali się, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał inną stronę tego przedmiotu. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali ,,niecodzienne” zadania. Klasa pierwsza i trzecia pracowała nad zadaniami doskonalącymi operacje pamięciowe. Klasa druga zapoznała się z tangramem i budowała różne wzory. Klasa czwarta budowała formy przestrzenne z plastikowych patyczków oraz figury płaskie. Klasy: V, VI i VII pracowały nad zadaniami doskonalącymi inteligencję matematyczną. Uczniowie klasy ósmej poznali tajemnice pięciokąta foremnego i tworzyli gwiazdę pięcioramienną, zwaną pentagramem.
Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał inną stronę tego przedmiotu.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą W Szewcach Nadolnych ogłosił zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem „ Na pomoc Ukrainie”.
Społeczność szkolna zbierała żywność długoterminową, kosmetyki, artykuły chemiczne, zabawki.
Wszystkie dary zostaną przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bedlnie, a stamtąd trafią bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy.
14 marca do naszej szkoły zawitała niezwykła para – ona co prawda z Polski, ale on z Kuby – kraju znajdującego się po drugiej stronie Ziemi. Przyjechali z naszym stałym gościem - panem Hanuszem Kowalczykiem, by pokazać nam piękne kubańskie tańce. Były to np rumba, salsa, cha-cha-cha. Zostawili w głowach uczniów także ciekawe wiadomości na temat tego kraju, a także nauczyli ich kilku słów w języku, którym posługują się Kubańczycy, czyli hiszpańskim.
Było bardzo rytmicznie, radośnie, głośno i zabawnie. Porwani do tańca wszyscy uczniowie chętnie się wyginali.
Gromada zuchowa "Leśne zwierzęta" przypomina o zbiórce plastikowych zakrętek i zachęca wszystkich do udziału w tej akcji.
Dzięki naszemu zaangażowaniu możemy pomoc niepełnosprawnej Oliwce Urbańskiej. Dziękujemy bardzo za te przyniesione w ostatnim czasie. Dzisiaj zostały przekazane rodzicom dziewczynki. Liczymy na więcej!
11 marca 2022r. przedszkolaki i uczniowie klas I –IV pod opieką p. K. Andrzejczyk, p. K. Traczyk, p. M Grabowskiej i p. J. Woźnickiej wybrały się na wycieczkę do Płocka.
Najpierw odwiedziły Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Obejrzały w nim przepiękne przedstawienie teatralne pt.”Królewna Śnieżka”. To jedna z najbardziej znanych bajek, która ukazuje nie tylko walkę dobra ze złem, ale także opowiada o uczuciach i miłości. Bajka uczy, że warto pomagać innym i przestrzega przed łatwowiernością w stosunku do obcych. Losy dobrej, pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczyły dzieciom niezapomnianych emocji, a piękna i barwna scenografia oraz bajkowe kostiumy zapadną długo ich w pamięci.
Nasza wycieczka była również atrakcyjną lekcją przyrody. Po wyjściu z teatru wycieczkowicze udali się do Ogrodu Zoologicznego, który jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Podczas zwiedzania towarzyszyła im pani Przewodnik, która interesująco opowiadała o pochodzeniu i zwyczajach zwierząt. Nie zabrakło również atrakcji: była zabawa z kózkami w Mini Zoo, trening medyczny i pokaz karmienia fok, możliwość obejrzenia z bliska i dotknięcia węża. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki i zakładki ze zwierzętami. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym i teatrze dostarczył dzieciom wielu wrażeń i radości.
Jak co roku 8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Święto Kobiet ma długą tradycję, bo obchodzone jest od 1909 roku. Tym razem Samorząd Uczniowski oprócz życzeń składanych żeńskiej części społeczności szkoły przygotował dla koleżanek upominki w postaci skarbonek a dla wszystkich zgromadzonych słodki batonik. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku dla pań pracujących w szkole przygotowanego własnoręcznie przez uczniów klasy VIII. Życzenia dla płci pięknej złożyła także Pani Dyrektor, dołączyła do nich słodką niespodziankę oraz rozdała nagrody z przeprowadzonych w ostatnim czasie konkursów.
Podczas ferii zimowych Kutnowski Dom Kultury był organizatorem Konkursu Recytatorskiego z Kotem, który miał zasięg ogólnopolski.
Należało nagrać recytację dowolnego tekstu poetyckiego lub prozatorskiego i przesłać w wyznaczonym terminie do jury.
Wśród naszych uczennic znalazły się cztery, które stanęły w szranki. Okazało się, że było warto, gdyż Natalia Ratajczyk uzyskała I miejsce, zaś Alicja Fabiańska, Julia Czubiak i Zofia Fercikowska zostały nagrodzone wyróżnieniami. Dodatkowo każda z dziewcząt otrzymała nagrody rzeczowe.
Jesteśmy z Was dumni. Gratulujemy Wam i Waszym Rodzicom.
Dla uczniów klasy IV – VIII w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt.: „Mistrz Słowników”. Uczniowie startowali w praktycznych zmaganiach w wyszukiwaniu haseł w słowniku ortograficznym w dwóch kategoriach wiekowych.
W pierwszej grupie - kl. IV – VI to chłopcy najsprawniej wykorzystywali swą znajomość alfabetu. W starszej grupie - kl. VII-VIII dziewczęta były najlepsze.
Wyróżnieni i zwycięzcy to:
I grupa wiekowa
I miejsce – Kacper Maciejewski
II miejsce – Marcel Gabryś
III miejsce – Antoni Kowalewski
II grupa wiekowa
I miejsce – Natalia Ratajczyk
II miejsce – Julia Igielska
III miejsce – Weronika Ratajczyk
Wyróżnienia – Lena Piwońska, Oliwia Świątkowska, Julia Czubiak
Uczestnikom bardzo spodobała się formuła konkursu i już pytali o kolejna edycję.
Nasi uczniowie, jak co roku, przystąpili do Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej. Musieli samodzielnie w szkole rozwiązać test zawierający 30 pytań. Oczywiście startowali w dwóch grupach wiekowych: kl. IV – VI oraz kl. VII-VII.
W młodszej grupie najwyższy wynik (także w szkole) uzyskała uczennica klasy V Wiktoria Grabowska, zaś w starszej najlepszą spośród naszych startujących uczennic okazała się Natalia Ratajczyk – uczennica klasy VIII.
Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatora pamiątkowe dyplomy, zaś ci, którzy uzyskali najwyższy wynik w swojej grupie, także nagrody książkowe.