Od 13. do 15. maja nasi uczniowie mierzą się ze swoim pierwszym, poważnym egzaminem. W kolejnych dniach czekają na nich zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Powodzenia!
W 2025 roku obchodzimy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja – symbolu wolności, nowoczesności i troski o dobro wspólne. Przyjęta w 1791. roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą regulującą ustrój państwa w sposób nowoczesny i całościowy.
Konstytucja 3 maja była aktem odwagi, odpowiedzialności i nadziei. Jej celem było ocalenie państwowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów, osłabionej przez I rozbiór Polski. Ojcowie konstytucji pragnęli stworzyć silne, sprawiedliwe państwo oparte na zasadach rządów prawa, suwerenności narodu i poszanowania wolności obywateli.
Dokument wprowadzał:
Choć reformy zostały przerwane przez zbrojną interwencję Rosji już w 1792 roku, Konstytucja 3 maja stanowi wyraz suwerenności i obywatelskiej dojrzałości narodu. Dla wielu pokoleń Polaków pozostała symbolem walki o wolność, jedność i niezależność. W czasie zaborów, wojen, okupacji i PRL świętowanie tej rocznicy było dla społeczeństwa i obywateli wyrazem wolnego ducha, niezależności i patriotyzmu.
Nasza szkoła, jak co roku, włącza się w obchody tej chlubnej rocznicy. W tym roku nad uroczystością czuwała pani Anna Zawiślak, która wraz z uczniami przygotowała montaż słowno - muzyczny.
Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak
Różane Urodziny Ziemi przeszły już do historii – dziękujemy, że byliście z nami!
Wczoraj, 30 kwietnia 2025 r., odbyły się wyjątkowe Gminne Obchody Dnia Ziemi pod hasłem „Różane urodziny Ziemi”, zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Pniewie i Szkołę Podstawową w Szewcach Nadolnych. Spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie, by wspólnie świętować, uczyć się i działać na rzecz naszej planety.
W programie znalazły się:
Drużyny zaprezentowały piękny poziom sportowej zabawy. Wręczenie nagród, które nie miało końca.
Mamy nadzieję, że wszystkie szkoły są zadowolone z podarków. Stół wprost uginał się od smakołyków. Za ich przygotowanie odpowiadały Rady Rodziców w Szewcach Nadolnych i w Pniewie. Wśród gości, swoją obecnością zaszczycili nas:
Wójt Gminy Bedlno- Pan Józef Ignaczewski,
Kierownik referatu inwestycyjno-gospodarczego w UG Bedlno- Pani Anna Łąpieś,
Prezes ZPiM LOP w Kutnie- Pani Grażyna Pleszczyńska,
Skarbnik ZPiM LOP w Kutnie- Pani Ewa Łompieś,
Dyrektor GOK w Bedlnie- Pani Anna Kowalska,
Przedstawiciel KDK w Kutnie- Olga Stanisławska,
Niespodzianką dnia była wizyta specjalnego gościa – Królowej Róż 2024. Pani Sandra Kucharska zachwyciła dzieci i dorosłych swoim pojawieniem się. To przesympatyczna młoda kobieta, która bez pozerstwa nawiązała dobry kontakt z publicznością. Dziękujemy, że ubarwiła Pani naszą imprezę i pozwoliła na tyle wspólnych zdjęć.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz naszym patronom i partnerom:
Wójtowi Gminy Bedlno, Prezydentowi Miasta Kutno oraz Związkowi Gmin Regionu Kutnowskiego – bez Was to wydarzenie nie byłoby możliwe! Naszą szkołę reprezntowała panie: Emilia Koralewska oraz Patrycja Kruszyniak, które wraz z grupą uczniów przygotowały następujące działania: pokaz chemiczny - "Eksperymentarium powietrza" oraz udział uczniów w konkurencjach ekologiczno - sportowych.
Dziękujemy!
Szkoła Podstawowa Szewce Nadolne
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Żeronicach
Szkoła Podstawowa im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Pleckiej Dąbrowie
24 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym Akademii Łowców Odpadów – pod nazwą
„Największa Lekcja Ekologii”!
Podczas tego spotkania mieli możliwość uczestniczenia w transmisji na żywo w wydarzeniu, w którym podjęli próbę ustanowienia Rekordu Polski w największej liczbie uczniów uczestniczących w lekcji ekologii. Po obejrzeniu transmisji przystąpili do zadania praktycznego.
Uczniowie tym samym zyskali bezcenną, ekologiczną wiedzę oraz pamiątkowy certyfikat.
Tekst i zdjęcia: Irena Michalak-Janus
Na naszych lekcjach chemii uczniowie mają okazję nie tylko poznawać teorię, ale przede wszystkim doświadczać nauki w praktyce. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy serię eksperymentów, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i radość wśród dzieci. Nauka przez zabawę to doskonały sposób na rozwijanie ciekawości i zrozumienie świata chemii!
1. Znikający i pojawiający się atrament
To doświadczenie wzbudziło najwięcej emocji! Jest to atrament, który znika pod wpływem działania substancji chemicznej, a następnie ponownie się pojawia. Uczniowie poznali zasady reakcji redoks i dowiedzieli się, jak działają wskaźniki chemiczne.
2. Różnice gęstości cieczy
Tworzyliśmy kolorowe „chemiczne tęcze” w słoikach, układając warstwy różnych cieczy – od najcięższych do najlżejszych. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, czym jest gęstość i jak wpływa na zachowanie substancji.
3. Wulkan chemiczny – powstawanie CO₂
Połączenie octu z sodą oczyszczoną wywołało efekt „wybuchu” – uwolniony dwutlenek węgla wypychał pianę z wnętrza wulkanu. Uczniowie dowiedzieli się, jak zachodzi reakcja kwasu z zasadą i jakie są jej produkty.
4. Powstawanie tlenu
Wytwarzaliśmy tlen w probówkach poprzez rozkład nadtlenku wodoru z pomocą katalizatora. Obserwując wydzielające się bąbelki, uczniowie poznali procesy rozkładu chemicznego oraz znaczenie tlenu w przyrodzie.
5. Dyfuzja – niewidzialny taniec cząsteczek
W spokojnej wodzie obserwowaliśmy, jak barwniki rozprzestrzeniają się bez mieszania – to zjawisko dyfuzji. Eksperyment ten pomógł dzieciom zrozumieć, że cząsteczki cały czas się poruszają, nawet jeśli tego nie widzimy.
Każdy z tych eksperymentów nie tylko wprowadził uczniów w świat nauki, ale również nauczył ich obserwacji, wyciągania wniosków i logicznego myślenia. Takie lekcje długo pozostają w pamięci i pokazują, że chemia to nie tylko wzory, ale też fascynujące zjawiska wokół nas.
Ekperymentalna lekcja chemii została przygotowana przez nauczycielkę tego przedmiotu - panią Patrycję Kruszyniak. Uczestniczyli w niej uczniowie siódmej klasy, którzy z zainteresowaniem przeprowadzali pod czujnym okiem opiekuna ćwiczenia praktyczne.
Tekst i zdjęcia: Patrycja Kruszyniak
Przedświąteczna wizyta uczniów naszej szkoły wraz opiekunami na cmentarzu.
Celem akcji było uporządkowanie nagrobków osób, które przyczyniły się do powstania naszej szkoły oraz włożyły ogromny wkład w rozwój środowiska lokalnego.
Konkurs Recytatorski "Pięknie być człowiekiem" - eliminacje rejonowe.
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w rejonowych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego "Pięknie być człowiekiem", które odbyły się 11 kwietnia 2025 r. w Żychlińskim Domu Kultury w Żychlinie. Naszą szkołę w I kategorii wiekowej reprezentowały uczennice z klasy pierwszej: Martyna Kubiak, Aniela Włodarczyk i Weronika Wilińska. W drugiej kategorii wiekowej recytowali uczniowie z klasy czwartej: Gabriela Rzepnikowska, Karol Trembaczyk i Kornelia Wilińska oraz uczeń z klasy szóstej Antoni Ulatowski, zaś w trzeciej grupie wiekowej uczennica klasy siódmej - Julia Dominiak. Wszyscy recytatorzy bardzo ładnie zaprezentowali swoje utwory. Wśród laureatów znalazła się Weronika Wilińska, która zdobyła III miejsce. Wyróżnienia otrzymali Anielka Włodarczyk, Antoni Ulatowski i Julia Dominiak. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Tekst: Katarzyna Traczyk
Zdjęcia: Katarzyna Traczyk
W miniony czwartek (10.04.2025 r.), sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w prawdziwy królewski dwór. Z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego uczniowie przygotowali wyjątkowe przedstawienie historyczne, które przeniosło widzów w czasy średniowiecza, przypominając o jednym z najważniejszych momentów w historii Polski.
Główna część widowiska opowiadała o drodze Bolesława Chrobrego do korony królewskiej, ukazując jego dokonania jako księcia, polityka i wojownika. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odgrywali sceny z życia monarchy, od momentu przejęcia władzy po śmierci Mieszka I, przez zjazd gnieźnieński i spotkanie z cesarzem Ottonem III, aż po samą koronację w 1025 roku.
Nie zabrakło również elementów muzycznych – uczennice zatańczyły średniowieczny taniec, a całość dopełniała scenografia przygotowana przez nauczycieli i dzieci. Szczególne wrażenie zrobiły stroje i dodatki, które uczniowie wykonali własnoręcznie, kupili lub wypożyczyli: peleryny, kolczugi, tiary biskupie oraz korona króla i inne rekwizyty. Podczas przedstawienia o Bolesławie Chrobrym odbyła się wspaniała uczta, która przeniosła widzów w czasy wczesnego średniowiecza. Stoły uginały się pod ciężarem pieczystego mięsa, dzbanów z miodem pitnym oraz świeżych owoców i chleba.
– To była żywa lekcja historii. Cieszę się, że mogliśmy uczcić tak ważną rocznicę w tak twórczy sposób – powiedziała pani Małgorzata Roszewska, nauczycielka historii i reżyserka przedstawienia.
Pani Dyrektor – Irena Michalak-Janus podziękowała za zaangażowanie w to wyjątkowe przedsięwzięcie, którym nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.
Po zakończeniu występu aktorzy otrzymali gromkie brawa, a wielu widzów nie kryło wzruszenia.
Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także przypomnienie, jak ważna jest nasza historia i dziedzictwo. Dzięki takim inicjatywom młodzież nie tylko zdobywa wiedzę, ale również uczy się dumy z bycia Polakiem.
Tekst: Małgorzata Roszewska
Zdjęcia: Małgorzata Roszewska, J. Kaźmierczak-Błocisz, Irena Michalak-Janus
Koordynatorem i pomysłodawcą konkursu fotograficznego była pani Ewa Kowalska - nauczycioelka biologii w naszej szkole. Adresowany był on do wszystkich uczniów szkoły podstawowej w Szewcach Nadolnych oraz w Pniewie. Celem konkursu było poznanie zachowań ptaków podczas zimy w czasie korzystania z ptasich stołówek. Na konkurs wpłynęły cztery prace. Trzy prace z klas 1-3 i dwie prace z klas 4-8. Wszystcy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Dyrektora Szkoły.
Tekst: Ewa Kowalska
Zdjęcia: J. Kaźmierczak-Błocisz
Na prośbę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Łodzi, upowszechniamy plakat edukacyjny, który w przystępny sposób informuje, co robić, jak postępować w sytuacji znalezienia przedmiotu mogącego być zabytkiem lub przedmiotem niebezpiecznym. Grafika została przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasi uczniowie oraz nauczyciele uczestniczą w akcjach charytatywnych dla Marysi Kołodziejskiej od początku ogłoszenia zbiórki. Tym razem uczestniczyliśmy w zbieraniu zabawek, książek oraz innych przedmiotów na aukcję. Zachęcamy nieustannie do wsparcia tej i innych akcji.
W marcu i w kwietniu naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie oraz Katolickiego Liceum i Technikum SPSK w Kutnie. Wiele szkół przesłało oferty pocztą, wśród nich ZSCKR w Mieczysławowie i ZS nr 3 w Łowiczu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.
Na życzenie uczniów wychowawcy klas IV i VII przygotowują z uczniami zdrowe posiłki. Produkty dobierają uczniowie, posługując się wiedzą o składnikach odżywczych różnych produktów. Były zatem kanapki, dania owocowe, a nawet sałatka jarzynowa. Te "smaczne lekcje" uczą także umiejętności praktycznych - samodzielnego przygotowania posiłków.
Zdjęcia: Patrycja Kruszyniak, Joanna Kaźmierczak-Błocisz.
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Matematyczny Orzeł" okazał się niezwykle pomyślny dla naszych ucznów. Tytuł laureata konkursu zajął Karol Trembaczyk - uczeń klasy IV, a do ścisłego finału zakwalifikowali się także: Gabrysia Rzepnikowska oraz Michał Gabryś (również z klasy IV). Laureatowi i finalistom gratulujemy!
Tekst: Patrycja Kruszyniak
Zdjęcia: Joanna Kaźmierczak-Błocisz
W zakładce >> Dokumenty szkolne >> REKRUTACJA 2025-2026 oraz w linku poniżej, znajdują się
Listy dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026.
Chociaż Dzień Zdrowia Psychicznego przypada na 10. października w naszej szkole o dobre samopoczucie uczniów dbamy przez cały rok.
Pani pedagog - Monika Grzeszkowiak - jest w trakcie realizacji projektu z zakresu zdrowia psychicznego, który obejmuje klasy IV-VIII i dotyczy właściwej higieny umysłu. Zajęcia odbywają się w formie warsztatowej, a ich celem jest uświadomienie wagi dobrych relacji rodzinnych i społecznych w naszym życiu, właściwa samoocena własnych działań oraz akcepatacja swoich niedoskonałości, a także rola balansu między odpoczynkiem a pracą. Zapraszamy do zapoznania się z efektami dotychczasowej pracy uczniów oraz pani pedagog oraz do śledzenia dalszych poczynań na stronie szkoły i social mediach naszej placówki.
Teskt: Monika Grzeszkowiak
Zdjęcia: Monika Grzeszkowiak
14. marca 2025 w GOKBedlno odbyły się Gminne Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Podczas konkursu miał miejsce również praktyczny instruktaż przeprowadzania resuscytacji. Naszą szkołę reprezentowała Julia Majchrzak. W teście zdobyła wspaniały, drugi wynik, jednak podobnym wynikiem weryfikowały się jeszcze dwie osoby, co spowodowało, że komisja ogłosiła dogrywkę. Ta, zmieniła bieg konkursu. Julko, cieszymy się z Twojego udziału i gratulujemy wyniku. Byłaś bardzo blisko etapu powiatowego.
Ogródek na parapecie
W ramach wiosennego zadania: "Ogródki klasowe", klasa 1 zasiała rzeżuchę i prowadzi obserwację, jak roślina wzrasta w różnych warunkach. W klasach młodszych zakwitły "przebiśniegi", a starsze klasy zadbały o to, aby ich parapety stały się zielone i kolorowe, wysiewając ziarna zboż, rzeżuchę oraz wiosenne kwiaty.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
10. marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie przygotowywali się do niego wiele dni, uczestnicząc w projekcie językowym oraz poszerzając wiedzę potrzebną do udziału w turnieju językowym. Zespoły klasowe przygotowały plakaty na temat różnych zagadnień językowych. Klasa IV zbadała problematykę najczęściej popełnianych błędów językowych, klasa V przyjrzała się pochodzeniu języka polskiego, VI przeanalizowała zmiany w gramatyce i ortografii w roku 2026, VII zebrała wiadomości na temat zróżnicowania terytorialnego polszczyzny, a ósma - gramatyki opisowej języka polskiego.
Następnie młodzież wzięła udział w zabawie "Językowe jeden z dziesięciu". Zasady gry zaczerpnęliśmy z popularnego teleturnieju telewizyjnego. Pierwsze miejsce zajął Jakub Andrzejczyk z klasy VI, drugie - Jakub Urbański, trzecie - Marcel Gabryś z klasy VIII, wyróżnienia otrzymali: Oliwier Szczepaniak z klasy VII oraz Nina Trembaczyk z klasy VI. Uczniowie otrzymali bony do księgarni Empik oraz słodycze. Wszyscy, którzy wzięli udział w wydarzeniu, otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Tekst: Joanna Kaźmierczak-Błocisz
Zdjęcia: Monika Grzeszkowiak, Patrycja Kruszyniak