Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy VII przy blasku świec i latarek, w zainscenizowanej „kaplicy przycmentarnej” odczytali z podziałem na role „II część Dziadów” Adama Mickiewicza. Udzielił się im nieco nastrój grozy i tajemniczości tego romantycznego dramatu. Z chęcią wypowiadali się na temat przewinień przywołanych w utworze dusz oraz kar, które spłynęły na nich. Zapewne na długo zapamiętają pouczenia moralne wynikające z tego utworu.
W dniu 7 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny przygotowany przez Radę Rodziców. W tym roku miał on nieco zmienioną formę i odbywał się w innym miejscu. W sali Wiejskiego Domu Kultury na dzieci czekała dyskoteka prowadzona przez profesjonalnych DJ-ów oraz słodki poczęstunek w postaci ciast, deserów, waty cukrowej i gofrów. Na zewnątrz można było zjeść kiełbasę i kaszankę z grilla oraz pieczone zakręcone ziemniaczki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się brokatowe tatuaże, zaplatanie kolorowych warkoczyków, malowanie twarzy i dmuchana zjeżdżalnia. Wszystkie obecne na imprezie dzieci otrzymały upominki zarówno od Rady Rodziców, jak i te przekazane przez Bank Spółdzielczy w Krzyżanowie. Impreza zakończyła się tuż po godzinie dwudziestej.
3 czerwca 2024r. uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły wzięli udział w jednodniowej wycieczce po Szlaku Piastowskim: Kruszwica –Żnin - Gąsawa-Biskupin – Gniezno. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Mysią Wieżę i płynęli statkiem po jeziorze Gopło. Następnie wzięli udział w kilkugodzinnej lekcji historii o piastowskim grodzie kultury łużyckiej w Biskupinie powstałym około 2700 lat temu. Uczniowie zapoznali się z życiem ówczesnych ludzi oraz pracami, jakie wykonywali. Można było przy tym nabyć własnoręcznie wykonaną biżuterię oraz instrument, czy monetę. Miłą atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową z Biskupina do Gąsawy. Bardzo ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej. Uczniowie poznali historię tego miejsca jak również żywot Św. Wojciecha upamiętniony w płaskorzeźbie na drzwiach gnieźnieńskich wykonanych ze stopów miedzi, cyny i ołowiu.
W maju odbył się konkurs plastyczno-fotograficzny LOP Przyroda Twój Przyjaciel z tematem wiodącym „Różnorodność obszarów Natura 2000”-etap okręgowy. Oto nagrodzeni uczniowie: I miejsce Julia Majchrzak- klasa VIII II miejsce Wiktoria Wieczorek- klas VIII Wyróżnienie otrzymali Jakub Andrzejczyk i Kacper Wieczorek z klasy V Brawo !
Nasza szkoła wzięła udział w programie „Młodzi głosują”, którego twórcą i organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej - największa polska organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji.
Tegoroczny projekt „Młodzi głosują” wiązał się z wyborami do Parlamentu Europejskiego 2024.
Uczennice i uczniowie, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Parlamentu Europejskiego, zrozumieli jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznali jak obywatelki i obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Społeczność uczniowska (kl.IV – VIII) zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.
Frekwencja w szkolnej symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego wyniosła 70,7%. W komisji wyborczej były uczennice i uczniowie kl.8.
W dniach 28-29 maja w naszej szkole miały miejsce tak zwane „kolorowe dni”. Akcja polegała na tym, że uczniowie pierwszego dnia ubierali czerwone elementy garderoby i zabierali na drugie śniadanie czerwony owoc lub warzywo, natomiast drugiego dnia ubierali się w coś zielonego i zabierali zielony owoc lub warzywo. W akcję włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele.
29 maja 2024r. Poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę na Jubileuszu 30-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach. Mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią szkoły, po której uczniowie zaprezentowali scenkę pt. „Na jagody”. Po części oficjalnej wszyscy przybyli goście zwiedzali szkołę oraz zostali zaproszeni na poczęstunek. Była to bardzo ładna i wzniosła uroczystość.
Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VII realizowali projekt związany z lekturą obowiązkową pt.: „Świtezianka”. Najpierw poznali treść ballady Adama Mickiewicza, a następnie (podzieleni na dwuosobowe grupy) weszli w rolę bohaterów utworu czyli tajemniczej dziewczyny i strzelca z boru. Ich zadanie polegało na wejściu w rolę, wybraniu fragmentu tekstu i pokazaniu go w postaci serii zdjęć. Oto efekty ich pracy.
9 maja w naszej szkole odchodziliśmy Dzień Europy. Każda z klas I-VIII wylosowała wcześniej jeden kraj europejski, który miała przybliżyć zgromadzonym za pomocą wiersza, piosenki czy prezentacji. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawców wykazali się ogromną inwencją twórczą. Nie zabrakło plakatów, ciekawostek, symboli związanych z wylosowanymi krajami a nawet popularnych dań i napojów. Jury przyznało „roślinne” nagrody za zaangażowanie biorąc pod uwagę wiek uczniów i ich możliwości. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Jak co roku, kolejną rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy w obecności sztandarów szkół Gminy Bedlno oraz sztandarów Ochotniczych Straży Pożarnych w kościele pw. św. Floriana w Bedlnie. 3 maja 2024 roku o godzinie 11:30 odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny. Zebrali się na niej Wójt Gminy Bedlno Józef Ignaczewski, Radni Gminni i Powiatowi, Dyrektorzy Szkół, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie oraz społeczność lokalna. Naszą szkołę w poczcie sztandarowym godnie reprezentowali: Antoni Antczak, Emil Szczepaniak oraz Kamil Szczepaniak.
W tym roku mija 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas II, III, V, VI, VII przygotowali wzniosły montaż słowno – muzyczny poświęcony temu ważnemu wydarzeniu dla naszego kraju. Dzieci wyjaśniły w nim, co to jest wolność, naród i konstytucja. Doniosłości apelu dodały piosenki patriotyczne w wykonaniu K. Wilińskiej „To nasza Ojczyzna”, W. Nikodemiak, „Taki kraj”, J. Dominiak „Mazurek 3 Maja”. Odśpiewano również Hymn polski i Rotę. N tle narodowej scenerii uczniowie deklamowali wiersze T. Kubiaka oraz W. Bełzy. W apelu wziął udział poczet sztandarowy prezentując sztandar szkoły, na którym widnieją słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Przypieczętowaniem tej ważnej chwili było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polska – to my”, który zorganizowały i przeprowadziły p. K. Traczyk (kl. I – III), i p .A, Zawiślak (kl. V, VI, VII). Spośród zaprezentowanych na posterach prac pani dyrektor wyłoniła:
I miejsce dla: Michała Gabrysia z kl. III,
II miejsce dla Kornelii Wilińskiej z kl. III i
III miejsce dla Gabrieli Rzepnikowskiej z kl. III .
W klasach starszych
I miejsce zajęła Wiktoria Lewandowska z klasy VI ,
II miejsce Oliwier Szczepaniak z klasy VI,
III miejsce Jakub Andrzejczak z klasy V.
Zwycięscy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Uroczystość przygotowały i poprowadziły p. A. Zawiślak i p. K. Traczyk.
25 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej w Pniewie odbyły się obchody Dnia Ziemi, na które delegacja naszej szkoły została również zaproszona. Pani dyrektor Ewa Kowalska powitała zaproszonych gości, następnie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pniewie. W programie uroczystości był również turniej wiedzowy, prezentacja mody, spotkanie z pszczelarzem i zdrowy poczęstunek. Wiktoria Wieczorek i Maksymilian Grzeszkowiak zaprezentowali stroje z plastiku wygrywając tym samym III miejsce.
W dniu 23 kwietnia wręczono nagrody uczniom z terenu powiatu kutnowskiego (etap okręgowy). wyróżnionym w ogólnopolskim konkursie „Mój Las”. Było 27 nagrodzonych, a wśród nich uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Uczniowie nagrodzeni dyplomami i upominkami ufundowanymi przez nadleśnictwo:
W I kategorii wiekowej - Co można zrobić z drewna? (praca plastyczna)
I miejsce Trembaczyk Karol kl. III
II miejsce Stolarska Nina kl. I
III miejsce Kacprzak Hubert kl. III
III miejsce Kubiak Sebastian kl. III
W II kategorii wiekowej - Jak powstaje las? (praca opisowa)
II miejsce Kubiak Szymon kl. VI
W III kategorii wiekowej- Sport i turystyka w lesie? (praca opisowa)
III miejsce Nikodemiak Weronika kl. VII
Serdecznie gratuluję uczniom nagrodzonym.
Kieruję podziękowania do Rodziców Pani Kubiak i Pana Stolarskiego, którzy przywieźli swoje pociechy do siedziby nadleśnictwa do Chrośna. Ponadto dziękuję Pani Katarzynie Traczyk za zaangażowanie w przygotowanie uczniów klas młodszych do udziału w konkursie.
Ewa Kowalska opiekun SKOLP
W środę 24 kwietnia spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Bedlnie odwiedzili naszą szkołę z pięknym podarunkiem. Przekazali kilkanaście worków wypełnionych korkami na naszą szkolną zbiórkę plastikowych nakrętek dla niepełnosprawnej Oliwki Urbańskiej, prowadzoną przez uczniów klasy trzeciej wraz z wychowawczynią Katarzyną Traczyk. Jesteśmy bardzo wdzięczni Ochotniczej Straży Pożarnej za włączenie się w naszą akcję oraz wszystkim mieszkańcom gminy Bedlno, którzy zbierali te korki. Dziękujemy również uczniom i rodzicom naszej szkoły, którzy cały wspierają nas w naszym działaniu.
Uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w rejonowych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem. Zmagania odbywały się w trzech grupach wiekowych. Nasi reprezentanci I grupy wiekowej to uczniowie klasy III - Karol Trembaczyk, Gabriela Rzepnikowska oraz Kornelia Wilińska. W drugiej grupie recytowali uczniowie kl. V - Jakub Andrzejczyk oraz Antoni Ulatowski, zaś w trzeciej grupie uczennice z kl. VII -Wiktoria Grabowska i Weronika Nikodemiak.
Wśród laureatów rejonowych eliminacji konkursu znaleźli się Kornelia Wilińska z III miejscem oraz Weronika Nikodemiak z I miejscem. Weronika będzie reprezentować okręg kutnowski na finale konkursu w Książnicy Płockiej. Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych recytatorów. Gratulujemy!
27 marca uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w zabawie matematycznej "Uwolnić króliczka".
Uczniowie mieli za zadanie znaleźć 8 ukrytych jajek . W każdym jajku znajdowało się jedno zadanie do rozwiązania. Zadania zapisane były w kształtach przypominających pisanki i dotyczyły Świąt Wielkanocnych oraz tradycji z nimi związanymi.
Wynik każdego zadania był fragmentem kodu do klatki. Poprawność kodu uczniowie mogli sprawdzić w aplikacji Genially, która im się wyświetliła po zeskanowaniu kodu QR.
Uczniowie świetnie się bawili i oczywiście uwolnili króliczka. WESOŁYCH ŚWIĄT.
W dniach 19-26 marca uczniowie naszej szkoły zbierali „dary serca” dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach. Organizatorami akcji było Szkolne Koło PCK i Samorząd Uczniowski. Dzięki zaangażowaniu uczniów jak i rodziców udało się zgromadzić sporą ilość słodyczy, herbaty, kawy, a także kosmetyków. Dziękujemy tym, którzy otworzyli swoje serca i włączyli się czynnie do zbiórki.
26.03.2024r. mieliśmy przyjemność uczestniczenia w przedstawieniu teatralnym pt: „GANG ŚMIECIAKÓW” o tematyce profilaktycznej w wykonaniu Teatru Grupa T z Torunia. Tematyka nawiązywała do promowania postawy ekologicznej, sposobów dbania o środowisko- zasada zero waste, promowanie zdrowego stylu życia, elementów profilaktyki uzależnień (alkohol, nikotyna, napoje energetyczne i inne używki). Przedstawienie miało charakter kabaretowy i interaktywny, dzięki czemu nasi uczniowie mogli włączyć się do przedstawienia stając się jego częścią. Aktorzy w zabawny sposób zachęcali dzieci do pomagania naturze, by nasza planeta służyła nam wszystkim jak najdłużej.
Przed świętami przypominamy o akcji charytatywnej – „Zbiórka korków dla Oliwki Urbańskiej” prowadzonej przez uczniów klasy III wraz z wychowawczynią. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w naszą akcję. Właśnie przekazaliśmy kolejną partię korków.
22.03.2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Żeronicach.
Cieszymy się z udziału naszych uczniów w tym konkursie.