Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
poświęcony żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego,
Pamięci Żołnierzy Niezłomnych,
tych, którzy Ojczyźnie poświęcili życie,
a których aparat powojennej władzy wyrzucił na „śmietnik historii”,
skazał na zapomnienie.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – państwowe święto, które zostało ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierze wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Sprzeciwiali się sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu jej ZSRR. Podczas walki z nowym agresorem, musieli zmierzyć się z ogromną propagandą, wymierzoną w nich przez Polskę Ludową, która nazwała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby, które działały w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, będące w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określano „wrogami ludu”. Postawa Żołnierzy Wyklętych miała wpływ na działania społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
W naszej szkole pamiętamy i przekazujemy naszym uczniom prawdziwe oblicze historii. Stawiamy za wzór tych, którzy w historii naszej Ojczyzny zapisali się złotymi zgłoskami. Z okazji pandemii nie mogliśmy zorganizować uroczystej akademii dlatego zorganizowaliśmy wirtualne obchody.
Zaangażowanie naszych uczniów było rozmaite: pisali wiersze, recytowali, nagrywali filmiki, tworzyli prace plastyczne.
„Wyklęty” – Natalia Ratajczyk
Koniec wojny, nazizm upadł.
Wolna Polska będzie już,
lecz to tylko pozór.
AK nie ma, rozwiązane.
Bez dowódcy walczyłeś,
do domu wrócić nie mogłeś,
więc w lesie się skryłeś.
Niezłomny byłeś.
Bez walki poddać się nie chciałeś,
a Komunistów nienawiścią darzyłeś,
lecz co na Ciebie czekało gdy aresztowany zostałeś?
Połamane palce, żebra i obojczyk,
wybite zęby, wyrwane paznokcie.
Tak na śmierć szedłeś.
Później strzał w tył głowy i… ciemność.
Błoga cisza.
Koniec życia.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego przypadającego w tym roku w niedzielę 22 lutego 2021r w naszej szkole został przeprowadzony online dla chętnych uczniów z klas VI – VIII Szkolny Konkurs Gramatyczny „Części mowy”. Nauczycielka języka polskiego przygotowała test konkursowy, który uczestnicy mogli rozwiązywać na platformie Microsoft Teams w wyznaczonym czasie. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów.
Zgodnie z regulaminem o zajętym miejscu decydowała ilość uzyskanych punktów, a w drugiej kolejności czas odesłania testu. W związku z tym wyłoniono następujących laureatów:
Gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom ich wiedzy.
Nauka zdalna to duże wyzwanie dla uczniów. Jednak po raz kolejny okazało się, że kto chce, to potrafi. Poniżej prezentowane prace zostały wykonane przez uczniów klas V- VIII podczas zdalnego nauczania z edukacji dla bezpieczeństwa i geografii. Są one dowodem dużej wyobraźni i kreatywności uczniów.
Klasa 5 - Wiktoria Wieczorek, Emil Szczepaniak,
Klasa 6 - Zosia Fercikowska, Gabrysia Wawrzonkowska, Julia Czubiak, Marcel Grzeszkowiak,
Klasa 7 - Alicja Fabiańska,
Klasa 8 - Julia Antczak, Natalia Antczak, Oliwia Antczak, Zuzia Fercikowska.
11 lutego odbył się bal karnawałowy dla naszych przedszkolaków. Dzieci pięknie się poprzebierały za różne postacie z bajek. Byli wśród nich: piratka, Biedronki, piesek, Kapitan Ameryka, policjant, lew, żołnierz, Supermen oraz szeryf. Radości z zabawy nie było końca…
9 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło „Razem dla lepszego internetu”. Celem wydarzenia było przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Z tej okazji dzieci z klas I –III obejrzały prezentację multimedialną na temat „Bezpieczeństwa w Sieci”, a następnie omówiły filmik dotyczący kontaktów z nieznajomymi poznanymi w Internecie. W zeszytach przedmiotowych zapisały zasady, jakimi należy się kierować podczas korzystania z Internetu.
Natomiat uczniowie klas IV-VIII objęci nauczaniem zdalnym mieli możliwość obejrzenia online fimów edukacyjnych dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z internetu pt."Nie ufaj osobom poznanym w sieci", "Korzystaj z umiarem z internetu", "Szanuj innych w sieci", "Mów jeśli coś jest nie tak" oraz "Chroń swoją prywatność". Dodatkowo na lekcjach informatyki oraz zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone zajęcia rekomendowane przez MEN nt. Bezpieczeństwa w sieci, Konsekwencji zagrożeń w internecie i sposobów ich unikania.
Uczniowie kl. VII wypełnili online ankietę o bezpieczeństwie w sieci. Wynika z niej, że większość z nich wie, jak „dawkować” sobie zabawę z komputerem i Internetem, a ich rodzice czuwają nad tym.
Podczas nauczania zdalnego nasi czwartoklasiści mogli wcielić się w role poetów. W ten sposób na lekcjach języka polskiego powstały ich pierwsze wiersze związane z ich najbliższym otoczeniem – domem. Oto one:
MARCEL Gabryś
„DOMEK”
Domek nasz jest zielony,
w środku cały wystrojony.
Buda psa na dworze stoi
Azor nikogo się nie boi.
Garaż pełny jest narzędzi.
Tata ciężarówką jeździ.
W kuchni pełno jest gości,
więc mama śpiewa z radości.
Dziadek, babcia no i brat
to cały wspaniały mój świat!
Weronika Nikodemiak
„Domek”
Mój domek jest wspaniały!
Nie za duży, nie za mały.
Mieszam na wsi obok łąki,
gdzie na trawie są biedronki.
Obok płynie strumyk mały.
Przy nim czasami żaby kumkały.
Wokół domku jest też płotek,
na którym śpi mój czarny kotek.
Domek białe ściany ma,
a przed drzwiami schodki dwa.
Mieszkam z mamą, tatą, bratem,
więc szczęśliwi jesteśmy zatem.
W moim domku jest wspaniale!
Czuję się w nim doskonale!
Damian Stańczyk
„Wesoły dom”
W naszym domu, wielkim domu
Dni mijają nam wesoło.
Mama z tatą są zabawni
i rozweselają nas w koło.
Czasem, kiedy smutna mina,
mama zaraz upomina.
“Już uśmiechnij się radośnie
Po co, dąsać się żałośnie?”
Tylko brat tego nie słucha
i ma minę jak ropucha.
Łuczak Lena
„Mój dom”
Dom mój duży i zielony,
Wokół niego rosną klony,
Domek daszek ma brązowy,
Dwa kominy, okna, schody,
A na schodach kot i pies.
Taki właśnie dom mój jest.
Drodzy Rodzice, Uczniowie!
Informujemy, że Minister Edukacji i Nauki ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022.
Ustalony przez ministra harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Harmonogram dostępny jest na:
Terminy rekrutacji do szkół na rok szkolny 2021-2022
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021-2022 - komunikat MEiN
22 grudnia 2020 roku nastąpiło rozstrzygnięcie III Międzyszkolnego Przeglądu Świątecznych Piosenek w Języku Obcym zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 1 i. St. Staszica w Kutnie dla uczniów szkól podstawowych z Kutna i okolic.
Naszą szkołę reprezentowały 3 osoby. Julia Antczak zaśpiewała "Winter Wonderland" Zofia Fercikowska „Silent Night”, zaś Julia Czubiak „Deck the Halls”. Każda z dziewcząt została dostrzeżona przez jury.
W kategorii klas IV – VI Zofia Fercikowska zajęła II miejsce, a Julia Czubiak zdobyła wyróżnienie.
W kategorii klas VII-VIII Julia Antczak zajęła III miejsce.
Gratulujemy dziewczętom talentu i ich rodzicom uzdolnionych dzieci.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastyczno-filmowym „ŚNIEŻNY DEKALOG”!
Organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji.
Pracę i zgłoszenie podpisane przez opiekuna można przesyłać do 5 marca 2021r na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa.
Szczegóły konkursu w załączonym linku:
Tematem konkursu jest zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).
Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS)
Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboarderów
1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością
Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.
4. Wyprzedzanie
Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku
Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie
O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podchodzenie i schodzenie na nogach
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Tak wiele zawdzięczamy Babciom i Dziadkom, dlatego Ich święto czcimy w sposób szczególny.
„Jak to dawniej było, każdy Was pamięta,
bo cząstka historii w rodzinie zamknięta.
Babcia ciasto piecze, wesoło zagada,
o rodzinnych dziejach wnukom opowiada.
A kochany Dziadek w bujanym fotelu,
pokazuje zdjęcia kuzynów wielu.
Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba
babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da.
Dziś Wam dziękujemy nasi przyjaciele:
Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele".
Pomimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, o są w nim dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To właśnie święto naszych Babć i Dziadziusiów. W tym roku nie możemy się spotkać w szkole, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Pomimo pandemii i związanych z nią ograniczeń pamiętamy o Was i składamy z serca płynące życzenia. Kochamy Was .
Upominki dla babć i dziadków od klasy III to laurki oraz koszyczki. Natomiast klasy 0-II wykonały aromatyczne serduszka z ziarenkami kawy.
A oto słowno-muzyczny upominek w wykonaniu Waszych wnucząt klas 0-III.
Wójt Gminy Bedlno zwraca się do mieszkańców gminy z serdeczną prośbą o wypełnienie ankiety, która znajduje się pod poniższym linkiem na stronie internetowej urzędu gminy. Wypełnienie ankiety zajmie Państwu tylko kilkanaście minut.
Ankietę będzie można wypełnić w dniach: 18.01.2021 r. - 31.01.2021 r.
Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Gminy Bedlno. https://bedlno.pl/
Uczniowie klas IV – VIII 18 stycznia br.
wracają do nauki w systemie zdalnym.
Zajęcia będą rozpoczynać się o godz. 8.15.
Będą realizowane według dotychczasowego planu.
Szanowni Rodzice , Drodzy Uczniowie klas I-III
Miło nam poinformować, że od 18 stycznia br. uczniowie klas I-III wracają do nauki stacjonarnej, tak jak zapowiedział to Minister Edukacji i Nauki.
Zajęcia będą odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym wynikającym
z pandemii COVID-19.
Jako szkoła zrobiliśmy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi. Obowiązujące wytyczne, opracowane przez Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego będą bezwzględnie przestrzegane.
PAMIĘTAJCIE!
1. Do szkoły mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przebywają na kwarantannie.
2. Po wejściu do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk i maseczka lub przyłbica zasłaniająca usta i nos.
3. Sale będą wietrzone po każdych zajęciach, a sprzęt szkolny dezynfekowany.
4. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi.
5.Zajęcia będą się odbywały według dotychczasowego planu lekcji.
6. Kursy autobusu szkolnego pozostają bez zmian.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
Elżbieta Wawrzonkowska
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3
W grudniu uczniowie naszej szkoły zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie, którego celem było zachęcenie najmłodszych kolegów do aktywnego trybu życia i odważnego spełniania swoich marzeń. Warunkiem udziału była praca pisemna - 100 słów o swoim wyzwaniu i sporcie, którego chciałbyś się nauczyć w 2021 roku.
W gronie zwycięzców konkursu znalazł się uczeń naszej szkoły Marcel Grzeszkowiak z klasy VI. W ramach nagrody otrzymał kartę podarunkową na produkty sportowe.
Gratulujemy!!!
W tym roku szkolnym 2020/2021 ze względu na panującą sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 ferie na terenie całego kraju odbywają się w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejscowości zamieszkania, należy bowiem ograniczać zwiększoną mobilność w tym okresie, przez co zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi umieszczonymi na stronie internetowej szkoły, dotyczącymi bezpiecznych ferii.
Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami. Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu.
Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki !!!
Zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych
(oczywiście jak będzie zimowa aura):
1. Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych.
2. Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka.
3. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
4. Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.
5. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
6. Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
7. Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
8. Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez drogę/ ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też o odblaskach!
9. Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami.
10. Nie zjeżdżaj głową w dół na sankach z góry, ponieważ uraz głowy może spowodować trwałe kalectwo w postaci paraliżu kończyn. To samo dotyczy zjeżdżalni na placach zabaw.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Wychodząc z domu
W razie niebezpieczeństwa używaj numerów alarmowych:
POLICJA 997 ( najlepiej dzwoń 112)
POGOTOWIE 999
STRAŻ POŻARNA 998
LUB TELEFON ALARMOWY 112
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych informuje, że zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas I – VIII zostało przedłużone do 3 stycznia 2021 r.
Ponadto w tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.