W naszej szkole odbył się konkurs na temat życia i działalności Świętego Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego . Przeznaczony był dla uczniów klas VII – VIII.
Uczniowie sami musieli utrwalić sobie sami materiał obowiązujący do konkursu, czyli - biografię , działalność i nauczanie świętego Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Celem konkursu była:
1. Popularyzacja wiedzy o życiu, twórczości i działalności świętego Jana Pawła II i błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2. Zainteresowanie uczniów postacią świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
3. Zainteresowanie uczniów nauczaniem świętego Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, szczególnie tym odnoszącym się do narodu polskiego i jego kultury.
4. Rozbudzenie zainteresowań historią Kościoła w okresie komunizmu w Polsce,
5. Propagowanie pozytywnych wzorców osobowych i społecznych oraz wartości chrześcijańskich.
6. Wdrażanie uczniów do samokształcenia.
7. Ukazanie wzorca osobowego wybitnych Polaków.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :
I miejsce - Gabriela Wawrzonkowska
II miejsce – Oliwia Kasztelan , Natalia Ratajczyk
III miejsce – Piotr Antczak , Weronika Ratajczyk , Katarzyna Stolarska, Marcel Bilski.
Uczniowie otrzymali piękne dyplomy, książki.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Na zakończenie omawiania książki Aleksandra Fredry „Zemsta” siódmoklasiści wykonali zakładki, na których umieścili cytaty z lektury. Samodzielnie je wybrali, zapisali i zadbali o szatę graficzną. Niektóre miały oryginalną formę, inne trafione w punkt cytaty.
Prace uczniów mogli podziwiać starsi koledzy z klasy VIII podczas swojej powtórki przed egzaminem. Zgodnie stwierdzili, że najciekawsza, najlepsza i najwartościowsza zakładka była kredką. Jej autorka to Zosia Fercikowska. Gratulujemy.
Okazuje się, że własnoręcznie wykonane pomoce też mogą być rewelacyjne. Zaciekawiają i sprawiają, że utrwalamy swoją wiedzę.
Dziś uczniowie klasy IV na lekcję języka polskiego przynieśli swoje magiczne pudełka. Ukryli w nich „skarby”, które skojarzyły się im z lekturą „Akademią Pana Kleksa”. Dzieci bardzo chętnie, z uśmiechem na twarzy opowiadały o znalezionych lub samodzielnie wykonanych przedmiotach. Lekcja minęła za szybko . Czwartoklasiści wychodzili z niej uśmiechnięci i nawet nie zauważyli, jak dużo się nauczyli, opowiadając i słuchając się nawzajem. Już każdy będzie wiedział, jak wyglądała czapka bogdychanów, co się jadło w Akademii, kim był Mateusz, czy jakie lekcje były w tej cudownej szkole.
16 listopada 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.
Biblioteka szkolna zorganizowała akcję ,,Drzewo Tolerancji”. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie tworzyli „Drzewo Tolerancji” wpisując na listki hasła kojarzące się im z tolerancją, które pięknie ozdobiły drzewo.
Mamy nadzieję, że to działanie pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć
w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.
11 listopada poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę na mszy świętej za Ojczyznę w kościele w Bedlnie. Weronika Ratajczyk, Natalia Ratajczyk i Piotr Antczak dumnie prezentowali sztandar szkoły, na którym widnieje napis "Bóg Honor Ojczyzna". Ubrani w galowe stroje stali pewnie wśród pocztów sztandarowych innych szkół naszej gminy oraz pocztów Ochotniczych Straży Pożarnych.
W przeddzień 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 10 listopada 2021 r. uczniowie klasy I i III przygotowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Strofy wierszy i piosenek poświęcone były wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszego kraju. Dzieci odśpiewały „Rotę”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”. Posiłkowały się wierszami Władysława Broniewskiego, Janusza Szczepkowskiego, Józefa Relidzyńskiego.
Uwieńczeniem akademii było odśpiewanie o godz. 11.11 hymnu Polski.
Piękna sceneria oraz galowe stroje uczniów przyozdobione elementami działającej przy szkole Gromady zuchowej oraz upiętymi przy włosach biało – czerwonymi kokardami, sprawiła, że nastrój stawał się być wyjątkowo doniosły, wzruszający i jedyny w swoim rodzaju.
Dzieci za swoją postawę i zdolności artystyczne otrzymały gromkie brawa. Akademię przygotowały: p. Anna Zawiślak i p. Katarzyna Traczyk.
8 listopada 2021r. uczniowie kas I –III oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły wzięli udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły z Mrówką” organizowanej przez firmę Złote Ręce PSB Mrówka z Żychlina we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kutnie. Celem akcji jest uświadomienie młodym użytkownikom dróg zagrożeń, z jakimi mogą się codziennie spotykać w drodze do i ze szkoły, a także edukacja w zakresie skutecznego ich unikania. „Gościem specjalnym” spotkania był Pan Mrówka, który swoją obecnością wzbudził radość dzieciom. Podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy kutnowskiej policji przeprowadziła prelekcję na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzieci wspólnie z Mrówką uczyły się zasad bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Ważnym punktem spotkania, było również utrwalanie w świadomości dzieci potrzeby używania odblasków po zmroku. Nie zabrakło również wiedzy na temat prawidłowego przewożenia dzieci w samochodach i jak należy prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa. Na koniec Pan Mrówka wręczył dzieciom elementy odblaskowe, cukierki oraz książeczki z kolorowankami.
Dziękujemy za przeprowadzenie akcji firmie Złote Ręce – PSB Mrówka z Żychlina i Komendzie Powiatowej Policji w Kutnie.
8 listopada cztery nasze uczennice reprezentowały Szkołę Podstawową w Szewcach Nadolnych w Konkursie Recytatorskim „Dla Niepodległej” organizowanym przez Zespół Szkól nr 1 im. St. Staszica w Kutnie. Były to Julia Dominiak z kl. IV, Wiktoria Grabowska z kl. V, Julia Czubiak z kl. VII i Natalia Ratajczyk z kl. VIII. Wszystkie pięknie, z dużą dojrzałością i świadomością recytowały wybrane przez siebie wiersze o treściach patriotycznych. Zadbały o staranną wymowę, interpretację głosową i kontakt ze słuchaczami. Jury nagrodziło I miejscem Natalię Ratajczyk, zaś wyróżnieniem Julię Czubiak, ale brawa należą się wszystkim naszym dziewczętom.
5 listopada br. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany w ramach promocji biblioteki i czytelnictwa.
Jury w składzie:
1. p. Bogumiła Ciesielska
2. p. Ewa Kołodziejczyk
3. p. Marika Czajka
I miejsce- klasa V
II miejsce- klasa VII
III miejsce-klasa I
IV miejsce klasa III i VI
V miejsce klasa VIII
Prace konkursowe w przeważającej części reprezentują wysoki poziom plastyczny.
Jury szczególnie doceniło pomysłowość, technikę oraz estetykę wykonania, a także związek z hasłem przewodnim konkursu.
Uczniowie otrzymają punkty z zachowania. Wszystkim uczestnikom gratulujemy , dziękujemy za dostarczone prace oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Jesień jest chyba najmniej lubianą przez nas porą roku. Nietrudno sobie wyobrazić, jak wygląda. Kojarzy nam się często z opadami deszczu czy ponurą i smutną szarością. A przecież jesień to także ciepłe i kontrastowe odcienie pomarańczu, czerwieni czy zieleni. To klon, który przyciąga wzrok żółtymi liśćmi na drzewach lub dostojny dąb przybierający jasnobrązowe i złotawe barwy. Podczas spaceru zauważymy purpurowe chabry a wzrok przyciągną czerwone i czarne jagody kaliny, jarzębiny czy czarnego bzu. Tę wielobarwną scenerię jesieni postanowił wykorzystać Samorząd Szkolny, który w dniu 27 października 2021r. zorganizował akcję "Zgrana klasa - ubieramy się w jesienne barwy" . Czy pozostaliśmy wierni jesiennej czerni i szarości czy też prekursorami jesiennej kolorowej mody można ocenić na poniższych zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
W pierwszy piątek października 2021 r. uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły przystąpili do akcji edukacyjnej – XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Akcja zachęciła uczniów do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości. W klasach zostały przeprowadzone pisemne egzaminy z tabliczki mnożenia. Najlepszymi okazali się:
z klasy IV: Julia Dominiak,
z klasy V: Wiktoria Grabowska,
z klasy VI: Emil Szczepaniak i Wiktoria Wieczorek,
z klasy VII: Gabriela Wawrzonkowska, Aleksandra Kubiak i Marcel Bilski,
z klasy VIII: Natalia Ratajczyk, Jan Nikodemiak, Alicja Fabiańska, Joanna Tomczak, Weronika Ratajczyk i Aleksandra Janicka.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale ,,Znawcy Tabliczki Mnożenia” oraz upominki. Gratulujemy zwycięzcom.
27 października znów pojawili się w naszej szkole goście z Filharmonii Łódzkiej. Tym razem przywieźli do nas puzonu, który należy do instrumentów dętych blaszanych. Usłyszeliśmy różne jego brzmienia i zobaczyliśmy, jak jest zbudowany. Jak zwykle oprócz możliwości wysłuchania pięknych utworów muzycznych, tańczenia i bujania się w rytm muzyki uczniowie mogli wziąć udział w konkursach. Chętnych jak zawsze było wielu. Dziękujemy za kolejna żywą lekcję muzyki.
25 października 2021r., w naszej szkole odbyło się spotkanie z prawdziwym pszczelarzem i pasjonatem pszczół. Pan Tomasz Wiśniewski, który posiada własną pasiekę, poinformował nas, jak powstaje miód i jakie panują zasady w ulu. Powiedział, która pszczoła jest wybierana na królową pszczół. Dowiedzieliśmy się również, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem, zapachem. Pan Tomasz opowiedział nam o życiu pszczół, czym się żywią, jak spędzają zimę, jak się rozmnażają i wychowują swoje potomstwo. Poinformował nas także, jak należy zachować się, mając do czynienia z pszczołami. Zaprezentował strój pszczelarza, przenośny ul, w którym były żywe pszczoły i plaster miodu. Na zakończenie, każdy uczestnik spotkania samodzielnie wykonał świeczki z plastra wosku, które pięknie wyglądały i pachniały.
W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło:
„Znajdziesz mnie w bibliotece.”
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca bibliotek szkolnych w naszej bibliotece odbyły się różnorodne zajęcia i spotkania mające na celu promocję biblioteki i propagowanie czytelnictwa.
Oto fotorelacja z tego święta.
Dzień postaci z bajek w oddziale przedszkolnym Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Wśród nich była Księżniczka Elsa, Kapitan Ameryka, Pirat z Nibylandii, Strażak Sam, Król lew oraz Superman. Natomiast postacie, które odwiedziły nasze przedszkole to Marshall oraz Skye z bajki pod tytułem Psi Patrol. Dzieciom bardzo się podobała niespodzianka, a uśmiechy z ich twarzy nie znikały. Na zakończenie otrzymali dyplomy za udział w zajęciach i zabawach z okazji dnia bajek.
Nasza szkoła włączyła się w organizowaną po raz trzeci akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem jej jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Działania w ramach akcji „Szkoła Pamięta” zostały przeprowadzone przez Gromadę zuchową „Leśne zwierzęta”, Samorząd Uczniowski. Były to: „Zbiórka zniczy na groby, akcja „Odnów zaniedbany grób”, porządkowanie grobów, składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Uczniów wspierali opiekunowie: p. Katarzyna Traczyk, p. Anna Zawiślak, p. Monika Sobolewska i p. E. Koralewska, a także rodzice.
W październiku Gromada zuchowa „Leśne zwierzęta” zorganizowała zbiórkę zniczy na groby, w którą zaangażowała społeczność szkolną. Zebrane znicze zostały podzielone pomiędzy uczniów i zapalone przez nich 1 listopada na grobach żołnierskich, zmarłych nauczycieli i przyjaciół szkoły w Orłowie, w Bedlnie, w Łękach Kościelnych, w Żychlinie. Zuchy wraz z opiekunem gromady i p. A. Zawiślak przygotowały dwie wiązanki na groby, które zostały złożone na grobie byłego kierownika szkoły Ludwika Sielickiego i jego żony Klotyldy oraz na grobie Przyjaciela szkoły druha Ludwika Zalewskiego.
Indywidualnie dzieci pod opieka rodziców sprzątały zaniedbane groby.
Samorząd Uczniowski przygotował apel upamiętniający Wszystkich Świętych. Członkowie Samorządu Uczniowskiego z klasy VII pod opieką p. E. Koralewskiej posprzątali Obelisk w Orłowie i złożyli pod nim wiązankę, którą sami wykonali, a pod opieką p. M. Sobolewskiej wykonali porządki na cmentarzu w Łękach Kościelnych. Posprzątali pomnik byłego kierownika szkoły Ludwika Sielickiego i Grób Żołnierski.
W ramach lekcji z wychowawcą i religii były przeprowadzone zajęcia tematyczne kształtujące wśród uczniów postawy troski o groby i modlitwy za zmarłych.
26 października uczniowie klasy VII i VIII po południu wyruszyli do Filharmonii Łódzkiej, by obejrzeć „Małego Księcia” przygotowanego przez Teatr Piasku prowadzony przez finalistkę Mam Talent Tetianę Galitsynę.
Spektakl oprócz tradycyjnej gry aktorskiej prezentował magiczne malowanie pisakiem, farbami, wodą. Dodatkowo widz miał kontakt w przepiękną muzyką i efektami świetlnymi.
Uczniowie zapamiętali wiele mądrych myśli płynących z lektury Antoine’a Saint-Exupery, np., że „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” lub „Dobrze widzi się tylko sercem. To co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, czy „Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.
Czy się podobało? Za odpowiedź niech będzie długość braw, jaką otrzymali artyści oraz prośby naszych uczniów na kolejny wyjazd do teatru.
Mieszkańcy gminy Bedlno oraz okolicznych miejscowości świętowali w niedzielę 24.10.2021r Dzień Rodziny Gminy Bedlno. Impreza odbyła się na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej w Żeronicach. Nasi uczniowie prezentowali się na scenie z programem słowno-muzycznym, brali udział w konkurencjach sportowych oraz konkursie wiedzy o gminie Bedlno.
Naszą szkole w konkurencjach sportowych reprezentowali: Piotr Antczak, Klaudia Lickowska, Mateusz Rzepnikowski, Filip Wańkowicz, Nadia Miszczak, Szymon Soczomski, Bartosz Ratajczyk. Program artystyczny zaprezentowali: Kacper Maciejewski, Wiktoria Lewandowska, Julia Igielska, Michał Igielski, Zofia Fercikowska. W konkursie wiedzy o gminie Bedlno udział wzięli Julia Igielska, Zosia Fercikowska, Weronika Ratajczyk, Bartosz Ratajczyk, Piotr Antczak.
W piątek 22 października 2021 r. uczniowie klas I – VIII wraz z opiekunami: p. K. Traczyk p. M. Grabowską, p. Justyną Woźnicka, p. A. Kaczor, p. M. Roszewską, p. E. Wawrzonkowską pojechali na całodniową wycieczkę do Warszawy, która była kontynuacją obchodów Święta Patrona naszej szkoły Bohaterów Walk nad Bzurą. Miejsce nie zostało więc wybrane przypadkowo.
Uczniowie w stolicy mogli zobaczyć miejsca pamięci narodowej takie jak Grób Nieznanego Żołnierza, czy pomnik Małego Powstańca. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie, która wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Spacerowali po pięknych jesiennych parkach w Wilanowie i w Łazienkach. Podziwiali znajdujące się tam niezwykłe zabytkowe pałace i inne budowle, a także obserwowali mieszkające w nich zwierzęta m. in. wiewiórki. Bardzo podobał się im pomnik F. Chopina i amfiteatr w Łazienkach.
Wędrując po Starym Mieście zobaczyli Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki, Barbakan, katedrę św. Jana. Z zainteresowaniem słuchali historii miasta i legend warszawskich. Podziwiali stolicę również z okien autokaru. Zobaczyli m.in. budynki ambasad, sejmu i senatu, Pałac Prezydencki.
W parku przed gmachem Muzeum Wojska Polskiego mieli okazję obejrzeć znajdującą się tam wystawę plenerową kolekcji uzbrojenia m. in. sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietową.
Na koniec zwiedzili piękny Zamek Królewski. Zmęczeni, ale szczęśliwi, z mnóstwem wrażeń i zakupionymi pamiątkami wrócili do domu.
20 października 2021r. Samorząd Uczniowski na apelu szkolnym przypomniał uczniom zasady dobrego zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Spotkanie miało na celu kształtowanie wśród uczniów odpowiedniego zachowania podczas pobytu w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem kultury słowa. Prezydium Samorządu przygotowało gazetkę następującej treści
KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA,
CZYLI ABC DOBREGO WYCHOWANIA W SZKOLE
1. Kłania się wszystkim pracownikom szkoły:
- zawsze pierwszy mówi „dzień dobry!”
- wyjmuje ręce z kieszeni, gdy kłania się lub z kimś rozmawia.
2. Stosuje na co dzień zwroty „proszę, dziękuję, przepraszam”.
3. Okazuje szacunek dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły , koleżankom i kolegom.
4. Jest życzliwy i koleżeński wobec innych uczniów.
5. Nie używa argumentów siłowych w sprawach konfliktowych.
6. Nie niszczy mienia szkolnego, ani rzeczy innych uczniów.
7. Przychodzi punktualnie na zajęcia.
8. Ubiera się odpowiednio do sytuacji, zawsze estetycznie, niewyzywająco.
9. Dba o higienę i porządek w miejscu, w którym przebywa.
10. W czasie lekcji zachowuje się właściwie:
- wstaje, gdy nauczyciel się do niego zwraca,
- stara się być aktywny i pracować w czasie lekcji.
11. Dba o kulturę języka:
- grzecznie zwraca się do innych,
- nie używa wulgarnych słów,
- nie krzyczy, ale rozmawia.
12. Jest odpowiedzialny i prawdomówny:
- nie ulega nałogom,
- ma odwagę przyznać się do winy,
- nie kłamie,
- nie zrzuca odpowiedzialności na innych, ale ponosi ją sam.
13. Pamięta o kulturalnym zachowaniu się poza szkołą:
- kłania się osobom które zna,
- ustępuje miejsca osobom starszym,
- stosuje formuły grzecznościowe,
- nie zaśmieca i nie niszczy otoczenia.
14. Stara się pracować nad własnym charakterem, postępuje zgodnie z zasadami dobrego wychowania powszechnie uznawanymi w naszym kraju.
15.Godnie reprezentuje dobre imię Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Dyrektor szkoły na apelu przedstawiła także wyniki głosowania uczniów na Szkolnego Rzecznika Praw Dziecka. Została nim pani Monika Sobolewska. Gratulujemy.