12 maja 2023 r. w naszej szkole gościliśmy redaktorów telewizji e-Kutno, którzy przekazali reportaż Łódzkim Wiadomościom Dnia. To wyjątkowe wydarzenie dotyczyło przystąpienia Gminy Bedlno do projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pt.: "Super przedszkolak już na starcie - oddział przedszkolny w Gminie Bedlno". Dofinansowanie tego projektu z UE to 510,000,00 zł. Właściwy start najmłodszych to ich pewne jutro.
Rodzice i dzieci są bardzo zadowoleni z doposażenia placówki w nowoczesne pomoce dydaktyczne: tablicę, tablet interaktywny, podświetlane stoliki, gry integracyjne, kąciki lustrzane, suche baseny z piłeczkami, książki, wyprawki itp.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej. Projekt pozwolił na utworzenie dodatkowych 10 miejsc dla dzieci w naszym oddziale przedszkolnym. Najmłodsi korzystają z dodatkowych specjalistycznych zajęć wyrównujących szanse edukacyjne, w tym zajęć logopedycznych, rytmiki, gimnastyki korekcyjnej oraz zajęć kreatywno-artystycznych. Pozdrawiamy i zapraszamy.
W sobotę 20 maja w Żychlińskim Domu Kultury odbyła się II Edycja Konkursu Recytatorskiego Słowem malowane”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Marzeniem mam… o podróżach dalekich i bliskich”. Celem konkursu było popularyzowanie poezji, rozbudzanie wrażliwości i kształtowanie postawy pozytywnego odbioru otaczającej nas rzeczywistości, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Recytatorów oceniała komisja jurorska w składzie: p. Agnieszka Szczech, starszy wizytator, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi, Delegatura w Kutnie jako przewodnicząca Jury, p. Łukasz Jarzyński, aktor, reżyser, instruktor teatralny, założyciel Teatru Form Wielu z Płocka i p. Renata Dziuba, nauczyciel języka polskiego, instruktor w Żychlińskim Domu Kultury.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria : 4-6 lat , II kategoria: 7- 9 lat, III kategoria: 10-12 lat , Naszą szkołę w kategorii II reprezentowały dwie uczennice klasy II Gabrysia Rzepnikowska i Kornelka Wilińska. Gabrysia uczestniczyła po raz drugi w konkursie i w tym roku okazała się jego zwyciężczynią – zajęła I miejsce. Pięknie zaprezentowała się w wierszu „Wędrówka” . Kornelka zadebiutowała na scenie żychlińskiego domu kultury z wierszem „A jak będę dorosła ”, również pięknie go wyrecytowała i osiągnęła wysoką pozycję, zajęła drugi miejsce. Wszyscy recytatorzy po zakończonych przesłuchaniach otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki za udział w konkursie, a po ogłoszeniu wyników zwycięzcy dostali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktora p. Ł . Jarzyńskiego. Gratulujemy występu naszym recytatorkom i życzymy im dalszym sukcesów.
W czwartek 18 maja odbył się ostatni w tym roku szkolnym cykliczny koncert zorganizowany przez Filharmonię Łódzką. Tym razem tematem przewodnim była muzyka z bajek Disneya. Uczniowie mogli wysłuchać repertuaru z Króla Lwa, Dzwonnika z Notre Damme, a także przygód Myszki Miki i Kaczora Donalda. Przy tej okazji dzieci miały okazję poznać różne typy fletów i wziąć udział w zagadkach muzycznych.
W ramach Projektu „Super przedszkolak już na starcie- oddział przedszkolny w Gminie Bedlno” w Oddziale Przedszkolnym w Szewcach Nadolnych odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dzieci po wstępnym uproszczonym badaniu ortopedycznym zostały podzielone na 4 grupy po 5 osób w każdej. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy na sali gimnastycznej. Prowadzone są w taki sposób, aby ćwiczenia ruchowe, stopień ich trudności były dostosowane do psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu dziecka.
Podczas zajęć gimnastyki korekcyjnej koryguje się u dzieci istniejące wady oraz zapobiega powstawaniu nowych. W tym celu stosuje się różne formy i metody. Celem zajęć jest korygowanie wad postawy uczniów, wyrabianie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała, rozwijanie sprawności ruchowej dziecka oraz kształtowanie nawyku zdrowego trybu życia. Dzieci w ramach tych zajęć poznały pozycje wyjściowe do ćwiczeń korekcyjnych. Z uwagi na to, iż wychowankowie biorący udział w zajęciach mają różnorodność wad postawy skupiamy się na ćwiczeniach korekcyjnych, które mają na celu likwidację przykurczy mięśni, a więc ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i kształtujące mięśnie. Podczas ćwiczeń wykorzystujemy przybory i pomoce zakupione w ramach projektu (piłki sensoryczne, materace, kącik lustrzany a także basen z piłkami).
10 maja 2023 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja fizyki pt: „Poczuj chemię do fizyki”. W przygotowanym programie uczniowie mogli zobaczyć eksperymenty z dziedziny fizyki oraz chemii czyli zabawy z gazami: ciekłym azotem, helem i wodorem. Była to ciekawa lekcja, która cieszyła się dużym zaangażowaniem oraz zainteresowaniem ze strony zebranych uczniów.
W naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Jemy zdrowo i kolorowo” w ramach projektu „Projekt dla szkół”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o zdrowym odżywianiu się i zdrowym stylu życia, zachęcenie dzieci, nauczycieli i rodziców do czynnego zainteresowania się tematyką zdrowego żywienia, rozwijanie samodzielności oraz dziecięcych umiejętności plastycznych, kształcenie właściwych postaw prozdrowotnych, kształtowanie od najmłodszych lat przekonań i edukacji zdrowotnej jako niezbędnej części promocji zdrowego stylu życia.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas I-VI. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Zawiślak, p. M. Grabowska i p. Katarzyna Traczyk przyznały miejsca w dwóch kategoriach wiekowych klasy I –III i klasy IV- VI.
W kategorii kl. I – III :
I miejsce zajął Karol Trembaczyk z kl. 2,
II miejsce Gabriela Rzepnikowska z klasy 2,
III miejsce Maria Burzyńska z kl. 3 i Lena Tomczak z klasy 3.
W kategorii kl. IV – VI :
I miejsce zajęli Alika Kijashko z kl. 6, Jakub Urabański z kl. 4 i Julia Majchrzak z kl. 6,
II miejsce zajęli Wiktoria Grabowska z kl. 6, M .Mrowicki z klasy 4 , Jakub Andrzejczyk z kl. 4,
III miejsce zajęli Lena Stefaniak z klasy 4 i Filip Urbański z klasy 7.
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i drobne upominki. Dzieci z klas I –III wykonywały prace pod kierunkiem p. K. Traczyk, a w klasach IV – VI pod kierunkiem p. A. Zawiślak.
9 maja w ramach programu "Warzywa i owoce" uczniowie klas I-III przygotowali zdrowe i kolorowe kanapki. Do ich wykonania wykorzystali: ogórki, pomidory, szczypiorek, masło, pieczywo . Dzieci przypomniały, jak wygląda piramida żywieniowa. Podczas pracy pamiętały o higienie i bezpieczeństwie. Po degustacji ułożyły hasło, które umieściły na gazetce ściennej – „Jeśli chcesz być zdrów jak ryba, jedz owoce i warzywa”.
Drodzy Rodzice,
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeprowadza ankietę na temat zainteresowania Rodziców przedszkolami. By właściwe planować rozwój przedszkoli, ważne są opinie Rodziców.
Ankiety są anonimowe (zawierają jedynie pytanie o gminę zamieszkania osoby wypełniającej kwestionariusz), a odpowiedzi prezentowane będą tylko w postaci zbiorczych statystyk.
Kwestionariusz ankiety przygotowany został w formie elektronicznej dostępnej po kliknięciu w poniższy link (lub po skopiowaniu linku do przeglądarki):
https://forms.gle/SLTQ9VhuCYWP7Tfs9
Ankietę dostępną w linku należy – po wypełnieniu – przesłać klikając przycisk „prześlij” znajdujący się na ostatniej stronie ankiety.
Prosimy o odesłanie wypełnionej ankiety do dnia: 14 maja 2023 roku.
Z góry dziękujemy za wypełnienie ankiety!
Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi
na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
W piątek, 28 kwietnia, podczas uroczystego apelu szkolnego uczciliśmy 223 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3Maja. Uczniowie klasy VIII przypomnieli zebranym, czego ten dokument dotyczy i co gwarantuje naszej Ojczyźnie. Wzniosłe wiersze i piękne piosenki wprowadziły uczniów naszej szkoły w klimat powagi i nostalgii. Społeczność szkolna włączyła się w śpiew Hymnu Państwowego i Roty. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Na majowe święta budynek szkoły został udekorowany biało-czerwonymi flagami, kwiatami i gołąbkami pokoju. Gazetki ścienne informowały o tych ważnych majowych dniach.
Uczniowie klasy VIII znów chwycili za aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”, by tym razem pokazać w obiektywie swoje wyobrażenia na temat scen z tragedii Juliusza „Balladyna’. Oto efekty ich prac.
26 kwietnia odbyły się rejonowe eliminacje konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem". Naszą szkolę reprezentowało 11 uczniów. Nasi uczestnicy prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsi wystąpili uczniowie klas I-III, następnie IV-VI i na koniec najstarsi – z VII i VIII klasy.
Komisja miała niemałe wątpliwości, kogo nagrodzić i wyróżnić, ponieważ uczestnicy recytowali z ogromnym zaangażowaniem i talentem. Po wysłuchaniu recytatorów w grupie wiekowej klas I - III postanowiło przyznać II miejsce – Kornelii Wilińskiej. Wyróżnienia otrzymali : Karol Trembaczyk oraz Maria Burzyńska.
Jury po wysłuchaniu recytatorów w grupie wiekowej klas IV - VI postanowiło przyznać II miejsce – Weronice Nikodemiak Wyróżnienia otrzymał Jakub Andrzejczyk
W grupie wiekowej klas VII - VIII -II miejsce otrzymała Zofia Fercikowska a III miejsce – Julia Czubiak .
Wielkie gratulacje dla laureatów i uczestników konkursu.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NA ZEBRANIE Z RODZICAMI,
KTÓRE ODBEDZIE SIĘ 25 kwietnia 2023 R. O GODZINIE 16.00
20 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Oporów. Mecze rozgrywane były w różnych kategoriach. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii klas 4 - Jakub Andrzejczyk i Jakub Urbański. W kategorii klas 5- Antoni Kowalewski, Oliwier Szczepaniak, Kacper Maciejewski. W kategorii klas 7 - Bartosz Ratajczyk, Kamil Szczepaniak. W kategorii klas 8 - Filip Waśkowicz.
Mecz otwarcia rozegrali między sobą Wójt Gminy Oporów - Robert Pawlikowski z Sekretarz Gminy - Barbarą Saramonowicz z jednej strony, a naprzeciwko nich Dyrektor Szkoły w Szczycie - Marek Nowaczewski z Dyrektorem Szkoły w Oporowie - Tomaszem Lewickim.
Uczniowie mieli możliwość rozegrania wielu meczy w swoich grupach. Nasi chłopcy wspaniale grali, ale i bardzo dobrze się bawili. W kategorii klas 4 Jakub Andrzejczyk zajął III miejsce. W kategorii klas 5 Oliwier Szczepaniak zajął miejsce III a Antoni Kowalewski II. W kategorii klas 7 Bartosz Ratajczyk zajął miejsce II. Wszystkim chłopcom gratulujemy bardzo dobrej gry i życzymy więcej takich sukcesów.
Gromada zuchowa „Leśne zwierzęta” przypomina o trwającej w naszej szkole zbiórce plastikowych nakrętek dla Michała Janakowskiego – studenta ASP z Kutna, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w naszą akcję. Kilkakrotnie już worki wypełnione korkami zostały przekazane rodzinie Michała. Zebrane przez nas nakrętki przyczynią się do zebrania funduszy na kosztowną i długotrwałą neurorehabilitację, aby umożliwić Michałowi powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Zachęcamy wszystkich do zbierania korków i przynoszenia ich do szkoły.
29 marca odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem. Uczniowie prezentowali po dwa utwory w trzech kategoriach wiekowych. W tym roku były to utwory noblistki Wisławy Szymborskiej i hrabiego Aleksandra Fredry. Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
I grupa wiekowa – klasy I – III:
· I miejsce - Kornelia Wilińska i Gabriela Rzepnikowska
· II miejsce - Karol Trembaczyk i Lena Tomczak
· III miejsce - Maria Burzyńska
· dyplom za udział - Albert Siuda
II grupa wiekowa – klasy IV – VI:
· I miejsce – Weronika Nikodemiak
· II miejsce – Jakub Andrzejczyk, Nina Trembaczyk, Julia Majchrzak
III grupa wiekowa – klasy VII – VIII
· II miejsce – Zofia Fercikowska
· III miejsce – Julia Czubiak
Uczestnicy szkolnych zmagań, którzy uzyskali I, II lub III miejsce, udali się następnego dnia, tj. 30 kwietnia do GOK-u w Bedlnie na warsztaty recytatorskie. Tam mogli także zaprezentować jeszcze raz swoje utwory oraz wysłuchać prezentacji uczniów ze SP w Bedlnie.
Cała jedenastka naszych recytatorów będzie występowała podczas rejonowych eliminacji konkursu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Kownackiej w Żychlinie. Życzymy kolejnych sukcesów.
W dniach od 27 do 31 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wykonywali piękne palmy wielkanocne oraz stroiki świąteczne. Wykazali się przy tym ogromną pomysłowością i wyczuciem artystycznym. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwały p. M. Sobolewska i p. A. Zawiślak.
Życzliwi uczniowie naszej szkoły: Szymon Soczomski, Zofia Fercikowska, Filip Waśkowicz i Bartosz Ratajczyk przystąpili do udziału w kweście wielkopostnej. W minioną niedzielę, w dn. 26. 03. 2023r. kwestowali przed kościołem parafialnym w Bedlnie. Celem zbiórki było pozyskanie pieniędzy na działalność bieżącą Kutnowskiego Hospicjum Stacjonarnego i Domowego, które ma na celu uśmierzenie bólu, pielęgnację, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego, leków, środków opatrunkowych, naprawę sprzętu medycznego, zapłatę za usługi pralnicze, energię i żywność.
Społeczność pokazała, że rozumie potrzeby innego człowieka i bezinteresownie pragnie pomagać innym. Dziękujemy!!!