• DZIEŃ PRAW DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

    Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania  czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

     

    Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada 20 listopada, tego dnia  spotkaliśmy się na apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski, aby przypomnieć sobie o naszych prawach i obowiązkach. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

    Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Zapisy zawartew Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

    Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:

    • osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
    • polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy                  w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
    • socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
    • ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.

    https://i0.wp.com/www.sp3gryfino.pl/wp-content/uploads/2021/06/Numery-w-kryzysie.png?fit=820%2C820&ssl=1

  • DRZWI OTWARTE W MIECZYSŁAWOWIE

    17 listopada uczniowie naszej klasy VIII brali udział w Drzwiach Otwartych, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie. Między innymi mieli okazję poznać ofertę szkoły, uczestniczyć w warsztatach plastycznych, zjeść pyszną grochówkę. Zwiedzili internat i zapoznali warunki zakwaterowania. Dodatkową atrakcją było spotkanie z lekarzem weterynarii i prezentacja ciągników. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie. Do zobaczenia !!!

  • Mistrzostwa Powiatu w Unihokeja

    Reprezentacja chłopców naszej szkoły z klasy 8 14 listopada wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Unihokeju, które odbywały się w Bedlnie.

    Osiągnięte wyniki 0:2 z SP Bedlno oraz 3:3 z SP 2 Żychlin, pozwoliły naszym sportowcom uplasować się na trzecim stopniu podium.

    Skład drużyny: Bartosz Ratajczyk, Antonii Antczak, Igor Kunicki, Emil i Kamil Szczepaniak, Szymon Soczomski, opiekun : Kamil Gałązka.

  • MALI ARTYŚCI - PATRIOCI NA SZKOLNEJ SCENIE

    10 listopada odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy IV, VI i VIII. Przedstawiono wydarzenia historyczne, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej.

  • PATRIOTYCZNY POKAZ MODY

    W naszej szkole w oryginalny sposób uczniowie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem w role modelek i modeli wcielili się szóstoklasiści, by zaprezentować pokaz mody patriotycznej. Nad całością czuwała p. Agnieszka Miedzińska, która na początku wprowadziła zebranych w temat symboli narodowych. Wspólnie wyjaśniono symbolikę barwy białej i czerwonej. Wszystko na tle przepięknej dekoracji przygotowanej pod kierunkiem p. Anny Zawiślak.

     Na wybiegu można było podpatrzeć najnowsze trendy w modzie uczniowskiej, sportowej, wieczorowej. Nie zabrakło też strojów ślubnych w tonacji biało-czerwonej dla pań i panów. W tym sezonie królują falbanki, koronki i dużo kieszeni.

    Okazało się, że szóstoklasiści na wybiegu czują się jak ryby w wodzie. Brawo! Publiczność z chęcią oklaskiwała prezentujących stroje. Czeka z niecierpliwością na kolejny pokaz.

  • SZKOŁA DO HYMNU

    W piątek 12 listopada o godzinie 11.11 społeczność naszej szkoły przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu". W odświętnej dekoracji i galowych strojach przy asyście Pocztu sztandarowego odśpiewano 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego.

  • Wyniki konkursu „Piękne i ciekawe drzewa w okolicy szkoły”.

    Celem konkursu było: wzbudzanie wrażliwości na piękno drzew, wzrost wiedzy na temat roli, jakie pełnią drzewa oraz podniesienie świadomości ekologicznej.

    10 października 2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, które wykonali uczniowie naszej szkoły. Oto nagrodzeni uczniowie:

    KATEGORIA I

    2 miejsce-Martyna Kubiak

    KATEGORIA II

    1 miejsce- Marcel Gabryś

    2 miejsce-Gabrysia Rzepnikowska

    3 miejsce-Sebastian Kubiak

    KATEGORIA III

    1 miejsce – Weronika Nikodemiak

    2 miejsce-Jakub Andrzejczyk

    3 miejsce-Kacper Maciejewski

    Brawo!!!

  • FESTIWAL PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ.

    8 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych odbył się już IV Międzyszkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół z gminy Bedlno. Młodzi piosenkarze zaprezentowali się w III kategoriach wiekowych. Można było wysłuchać pięknych starych pieśni jak również nowych, pełnych patriotyzmu i ciekawej aranżacji.

    Jury w składzie: Maciej Dzięgielewski - przewodniczący Anna Kowalska, Ewa Pilarska,  Renata Mosiolek przyznało następujące miejsca:

    Kat I

    I miejsce-Kornelia Wolińska

    II miejsce-Adrian Skierski

    III miejsce-Zuzanna Gasik

    Kat. II

    I miejsce-Zuzanna Radosiewicz, Amelia Kubiak

    II miejsce-Maria Kopczyński, Izabela Świątkowskia

    III miejsce-Lena Stasiak

    Wyróżnienie - Antoni Ulatowski, Duet-Martyna Myszewska, Karina Stolinska, Duet Wiktoria Lewandowska, Julia Dominiak

    Kat III

    Wyróżnienie -Weronika Nikodemiak, duet-Maja Rusek,Oliwia Kalebasiak

     

  • Wyniki konkursu plastycznego "Portret ulubionego bohatera książkowego"

    W dniu 30 października br. dobiegł końca konkurs plastyczny "Portret ulubionego bohatera książkowego". Główne kryteria brane pod uwagę to walory artystyczne oraz samodzielność wykonania pracy. Miło nam jest poinformować, iż w konkursie wygrali następujący uczniowie:

    I miejsce – Karol Trembaczyk, Hubert Kacprzak, Sebastian Kubiak

    II miejsce – Stanisław Nikodemiak, Nina Stolarska

    III miejsce – Albert Siuda, Gabrysia Rzepnikowska, Marcel Dominiak, Michał Gabryś, Kornelia Wilińska

  • INFORMACJA

    Serdecznie zapraszamy

    na zebranie rodziców.

    Odbędzie się ono  14 listopada 2023r o godz. 16.00.

    Po zebraniu ogólnym

    zapraszamy na spotkania z wychowawcami w klasach.

  • ZNÓW NASI UCZNIOWIE WYGRYWAJĄ NA KONKURSIE RECYTATORSKIM

    31.10.2023r. odbyły się szkolne eliminacje  Konkursu Recytatorskiego „Dla Niepodległej”. Był on przeznaczony dla chętnych uczniów z klas IV- VIII. Przeprowadzono go w dwóch grupach wiekowych. W I grupie wiekowej (uczniowie z klas IV – VI) wzięło udział 3 uczniów, zaś w drugiej grupie wiekowej (uczniowie klas VII- VIII) 3 uczniów. 

    Szkolne eliminacje przeprowadziła nauczycielka języka polskiego Agnieszka Miedzińska.

    Wyniki konkursu są następujące:

    I grupa wiekowa

    • I miejsce – Jakub Andrzejczyk kl. V i Julia Dominiak kl. VI
    • II miejsce – Maria Burzyńska kl. IV

     II grupa wiekowa

    • I miejsce – Weronika Nikodemiak kl. VII
    • II miejsce – Lena Łuczak kl. VII i Wiktoria Grabowska

    Na konkursie finałowym 07.11.2023 w ZS nr 1 w Kutnie naszą szkolę reprezentowali: Jakub Andrzejczyk, Julia Dominiak, Weronika Nikodemiak, Wiktoria Grabowska.

    Jury zdecydowało wyróżnić I miejscem naszą Weronikę Nikodemiak, zaś II miejscem Jakuba Andrzejczyka. Gratulujemy.

    Oficjalne wręczenie dyplomów i nagród z finału konkursu w Kutnie przed społecznością szkolną.

  • PUDEŁKO Z LEKTURĄ „ASIUNIA” W KLASIE III

    Uczniowie klasy  trzeciej po przeczytaniu lektury Janiny Porazińskiej  „Asiunia” przygotowali  pudełka z lekturą. Powkładali do nich przedmioty, które kojarzyły się im z treścią  lektury. Następnie na zajęciach chętnie o nich opowiadali. Praca nad lekturowym dziełem przyniosła im wiele radości, ekscytacji i zabawy.

  • ZIELNIKI TRZECIOKLASISTÓW

    Uczniowie klasy III w ramach edukacji przyrodniczej wykonali piękne zielniki liści drzew i krzewów. Oto one:

  • Konkurs fotograficzny "Pokaż swoją bibliotekę"

    W dniu 01 listopada br. dobiegł końca konkurs fotograficzny pt.: „Pokaż swoją bibliotekę” Główne kryteria brane pod uwagę to walory artystyczne oraz samodzielność wykonania pracy. Miło nam jest poinformować, iż w konkursie wygrały prace następujących uczniów:

    I miejsce - Jakub Andrzejczyk-klasa V

    II miejsce -Antonii Ulatowski-klasa V, Julia Dominiak -klasa VI

    III miejsce- Julia Majchrzak-klasa VII, Szymon Kubiak-klasa VI

    Bardzo gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

     

     

  • PAMIĘTAMY

    Nasza szkoła corocznie włącza się w projekt zorganizowany  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

    W ramach projektu uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią zorganizowali zbiórkę zniczy na groby, w którą włączyli społeczność naszej szkoły. Wykonali porządki i złożyli kwiaty na grobie kierownika szkoły Ludwika Sielickiego i jego żony Klotyldy oraz na grobie żołnierskim.  

    W dzień Wszystkich Świętych wyznaczeni uczniowie odwiedzili cmentarze  w Łękach Kościelnych, w Bedlnie, Orłowie, Żychlinie  i zapalili tam zebrane znicze na grobach zmarłych nauczycieli, żołnierzy i przyjaciół szkoły.

    Samorząd Szkolny wraz z opiekunami wykonał prządki przy Obelisku w Orłowie, okolicznościową dekorację na szkolnym korytarzu i przygotował apel.

    W szkole również była prowadzona akcja Odnów zaniedbany grób, w którą włączały się chętne dzieci.

     „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” - słowa księdza Jana Twardowskiego są wpajane uczniom naszej szkoły od najmłodszych lat  i wcielane w życie.

  • SZKOLNY KONKURS "MISTRZ SŁOWNIKÓW"

    W dniach 24-25.10.2023r. odbył się Szkolny Konkurs „Mistrz Słowników”. Był on przeznaczony dla chętnych uczniów z klas IV- VIII. Przeprowadzono go w dwóch grupach wiekowych. W I grupie wiekowej (uczniowie z klas IV – VI) wzięło udział 12 uczniów, zaś w drugiej grupie wiekowej (uczniowie klas VII- VIII) 9 uczniów. Regulamin konkursu opracowała nauczycielka języka polskiego Agnieszka Miedzińska.

    Najpierw przeprowadzono półfinały. W każdej grupie 8 konkursowiczów z najwyższymi wynikami zakwalifikowało się do finału.

     

    Wyniki konkursu są następujące:

    I grupa wiekowa

    • I miejsce – Marcelina Baranowska kl. V
    • II miejsce – Kacper Maciejewski kl. VI
    • III miejsce – Jakub Andrzejczyk kl. V, Julia Dominiak Kl. VI

     

     II grupa wiekowa

    • I miejsce – Lena Łuczak kl. VII
    • II miejsce – Emil Szczepaniak kl. VIII
    • III miejsce – Anna Zakościelna kl. VII, Bartosz Ratajczyk kl. VIII

    Gratulujemy i zapraszamy chętnych do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

  • BAJKOWY DZIEŃ

    30 października w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek nasi uczniowie przebrali się za postacie z bajek. Tego dnia na szkolnych korytarzach mogliśmy spotkać księżniczki.... Brawo za kreatywność!

  • Zdrowe i smaczne jesienne sałatki warzywne w klasie III

    Nasza szkoła również w tym roku szkolnym uczestniczy w „Programie dla szkół” organizowanym przez Agencję Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa skierowanym dla uczniów klas I – V. Celem  programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci  i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane przez szkoły. Jednym z takich działań w naszej szkole jest wykonanie przepysznych sałatek warzywnych przez uczniów klasy trzeciej.

  • ŚLUBOWANIE I PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

    16 października nasi pierwszoklasiści weszli w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych. Wychowawczyni p. Magdalena Grabowska na tę uroczystość przygotowała z nimi występ oraz przeprowadziła przez ścieżki ślubowania. Na ucznia klasy I oraz czytelnika w naszej szkole Ninę Stolarską i Stasia Nikodemiaka  pasowała dyrektor szkoły Małgorzata Roszewska. Uczniowie otrzymali legitymacje, książki i upominki od rady rodziców. Uśmiechom nie było końca i na twarzach maluchów, i ich rodziców.

    Pamiątkową sesję fotograficzną wykonano dzięki sprzętowi pozyskanemi z programu Laboratoria Przyszłości.

  • NAUCZYCIELE ŚWIĘTUJĄ Z UCZNIAMI

    16 października w naszej szkole uczniowie kl. V i VII pod kierunkiem p. Katarzyny Małas i Anny Zawiślak przygotowali występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Było lirycznie i humorystycznie.

    Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły z serc płynące życzenia, wręczyli drobne upominki. Także przewodnicząca Rady Rodziców p. Milena Miszczak w imieniu rodziców życzyła wszystkiego , co najlepsze i na ręce dyrektora szkoły złożyła upominek - symbol wdzięczności. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą
    Szewce Nadolne 14
  • Fax:(024)2822608

Galeria zdjęć