Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej: https://spszewcenadolne.edupage.org/
Nasz podmiot publiczny zapewnia dostępność cyfrową spełniającą 4 zasady: postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości, kompatybilności (solidności).
Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niezgodność z załącznikiem
Brak alternatywy tekstowej dla elementów graficznych np. grafik, zdjęć, części plików multimedialnych. W filmach nie ma napisów dla osób niesłyszących i głuchych. Dokumenty w pdf nie są dokumentami edytowalnymi.
Treści nieobjęte przepisami
Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Nadmierne koszty
Wirtualny spacer nie jest dostępny cyfrowo. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty, które oceniliśmy jako nadmierne obciążenie opisane w ustawie o dostępności cyfrowej. Oceniliśmy to na podstawie "Analizy kosztów dostępności cyfrowej".
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny, w oparciu o "Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej".
W przypadku problemów z dostępnością cyfrową strony internetowej prosimy o kontakt. Wszystkie problemy możesz zgłaszać do: sekretarza szkoły- Bożena Czajka i dyrektora szkoły: Irena Michalak-Janus; mailowo: spszewcenadolne@ugbedlno.pl lub telefonicznie: 24 282 13 48 (numer telefonu należy do Szkoły Podstawowej w Bedlnie, gdzie tymczasowo został przeniesiony sekretariat Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych).
Każdy ma prawo:
Zgłaszając takie żądania podaj:
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Pozostałe informacje
Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od drogi gminnej oraz wejście boczne od drogi powiatowej. Wejścia nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Prowadzą do nich schody, brak podjazdu dla wózków inwalidzkich. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Miejsca parkingowe znajdują się przy drodze gminnej, poza terenem szkoły. Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się na terenie szkoły - wjazd od strony drogi powiatowej, ilość 1.
Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi.
Szkoła posiada dwa poziomy (parter, I piętro), na których znajdują się korytarze połączone ze sobą schodami. W budynku nie ma wind. Brak toalet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Do sali gimnastycznej prowadzi jedno wejście przez korytarz dolny szkoły. Sala znajduje się na niższym poziomie niż szkoła. W końcowej części korytarza znajdują się trzy stopnie schodowe, nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
W budynku nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Podmiot zapewnia informacje o rozkładzie pomieszczeń w sposób wizualny.
Do szkoły może wejść osoba z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Szkoła jest w trakcie modernizacji, co wpłynie dodatnio na stan dostępności. Przed głównym wejściem, zostanie utworzony podjazd dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Na parterze została zaprojektowana łazienka dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniamy obsługę z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się poprzez:
- korzystanie z poczty elektronicznej
Brak:
- formularza kontaktowego
- komunikacji audiowizualnej,
- systemu wspomagania słuchu w postaci pętli indukcyjnej do obsługi osób słabosłyszących.
Szkoła nie zapewnia na stronie internetowej informacji o zakresie działalności w postaci:
- elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo
- nagrania treści w polskim języku migowym
- informacji w tekście łatwym do czytania.
W szkole nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.